
„Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania”. Premiera publikacji!
„Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania”. Premiera publikacji!
Edukacja literacka od najmłodszych lat jest podstawą rozwoju demokratycznych społeczeństw. To dlatego Kraków i Wrocław – Miasta Literatury i UNESCO, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Olgi Tokarczuk i Polska Izba Książki przygotowały wspólną publikację, która w dostępny, prosty i atrakcyjny wizualnie sposób nakreśli całościowo zagadnienie upowszechniania czytania. Już 22 kwietnia o 12:00 serdecznie zapraszamy na konferencję inaugurującą publikację „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania”.
Czytaj więcej
Gdzie pisać? Spotkanie inaugurujące projekt „Rezydencje literackie” | 23.04, g. 18.00
Jakie się doświadczenia twórców i twórczyń z pobytów rezydencjalnych? Co daje zetknięcie z innym środowiskiem literackim? Jak stypendysta współtworzy historię kultury miejsca, w którym przebywa na rezydencji? Zapraszamy na spotkanie inaugurujące działalność „Rezydencji literackich” – międzynarodowej bazy informacji o naborach i programach dla pisarzy, pisarek, tłumaczy i tłumaczek.
Czytaj więcej
Znamy wyniki naboru do programu rezydencji literackich Miast Literatury UNESCO – Krakowa i Wrocławia!
Maj w Krakowie spędzi Beata Szady, reporterka i dziennikarka, autorka dwóch książek non-fiction. W tym samym czasie Wrocław będzie gościł Barbarę Sadurską, prozaiczkę, której debiutancka „Mapa” nagrodzona została m.in. Nagrodą Gombrowicza.
Czytaj więcej
Stanisław Lem inspiracją Tegorocznego Tygodnia Własności Intelektualnej
Program Tegorocznego Tygodnia Własności Intelektualnej obejmuje 6 tematycznych webinariów. Poruszają ona zagadnienia od filozofii i etyki, poprzez technologię, biznes, na sztuce kończąc.
Czytaj więcej
Ogłaszamy wyniki II edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO
Laureatami drugiej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO zostało 39 twórców. Wśród docenionych zgłoszeń znalazły się m.in. projekty literackie reportażystki Anny Goc, pisarki Zośki Papużanki, tłumacza Ryszarda Krynickiego czy ilustratorki Marty Ignerskiej.
Czytaj więcej
Wiosna w Szkole Pisania KMLU
Ogłaszamy wiosenny program Szkoły Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Weekend z powieścią, reportażem i esejem, wieczór z kryminałami, a na dodatek masterclass z Jakubem Żulczykiem – to nasz plan na najbliższe miesiące.
Czytaj więcej
10. Festiwal Miłosza pod hasłem „Nieobjęta ziemia”
Agi Mishol, Alice Oswald, Ivan Štrpka, Peter Gizzi i Anthony Joseph – to zagraniczni goście tegorocznej odsłony Festiwalu Miłosza, która odbędzie się pod hasłem „Nieobjęta ziemia”. Będziemy rozmawiać o szeroko pojętych trudnościach w opanowywaniu Ziemi i przemieszczaniu się po niej – zarówno w rozumieniu dosłownym, jak i symbolicznym. W tym roku zapraszamy na festiwal w dniach 9–11 lipca.
Czytaj więcej