fbpx

Festiwal im. Jana Błońskiego powraca po przerwie!

Organizowane przez Katedrę Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ i Koło Literatury Najnowszej UJ odbędzie się po raz ósmy już w dniach 23–24 maja, by znów stać się przestrzenią gorących dyskusji o literaturze.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą praktyki literackie i krytyczne w dobie Internetu. Choć nikogo nie trzeba przekonywać, że nowe media od dawna stanowią nieodłączny element życia czytelników, pisarzy i krytyków, to przemiany wywołane przeniesieniem znacznej części twórczości i krytyki do świata cyfrowego nadal budzą wiele pytań. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi (teoretykami i praktykami) oraz wszystkimi uczestnikami spotkań zastanowimy się, jak obiegi internetowe wpłynęły na to, w jaki sposób piszemy i krytykujemy. Jak czasopisma krytycznoliterackie radzą sobie z medialnymi przemianami? Czy forma podcastowa sprzyja krytycznemu namysłowi? Jakie strategie (nie)obecności w mediach cyfrowych przyjmują pisarze i pisarki? Dlaczego tak zażarcie spieramy się w mediach elektronicznych o „widmo šalamunizmu” w polskiej poezji? To tylko kilka z wielu pytań, na które będziemy szukać odpowiedzi podczas dwóch intensywnych dni Festiwalu. Oprócz paneli eksperckich w programie ósmej edycji znajdą się również warsztaty krytyczne oraz intermedialne wydarzenie poetycko-wizualne.

Szczegółowe informacje na temat programu i zaproszonych osób eksperckich będziemy ujawniać już wkrótce.

Festiwalowe nowości będzie można śledzić na fanpage’u , na Instagramie oraz na stronie internetowej.

Organizatorzy: Katedra Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ, Koło Literatury Najnowszej UJ

Partnerzy: Pracownia Pytań Krytycznych UJ, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Compare Bookstore, Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Polonistyki UJ, Fundacja KONTENT, Stoner Polski, Czas Literatury, Wydawnictwo Ha!art, Fundacja Sztuka Niezależna, Fundacja Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak”, Rada Kół Naukowych UJ, Inicjatywa Doskonałości UJ.

Wpisz szukaną frazę: