Nominacje do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dla dzieci zostały ogłoszone!

Na liście książek nominowanych do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego znalazło się 12 polskich tytułów, które zostały wydane w 2023 roku.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego to wyróżnienie dla najlepszej książki dziecięcej, przyznawana jest podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci organizowanego w Krakowie przez Fundację Burza Mózgów. Nagroda, której patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna przyznaje jury w składzie: Barbara Gawryluk, Georgina Gryboś-Szczepanik, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech oraz członków rady programowej Festiwalu – Szymona Kloskę i Łukasza Dębskiego.

Nominacje otrzymali i otrzymały:

Adam Mirek i Kasia Cerazy, Bebechy czyli ciało człowieka pod lupą, wydawnictwo Znak Emotikon

Artur Gębka i Agata Dudek, Butelka taty, wydawnictwo Widnokrąg

Maria Strzelecka, Hajda. Beskid bez kitu, wydawnictwo Libra PL

Boguś Janiszewski i Nikola Kucharska,  Kurzol. Strach się bać!, wydawnictwo Agora dla dzieci

Ańa Komorowska i  Michał Rokita, Rośliny i grzyby ratują świat, wydawnictwo Nieśpieszne

Karolina Lewestam i Mariusz Andryszczyk, Silla, wydawnictwo Agora dla dzieci

Barbara Sadurska i Marcin Minor, Srebrny Smok, wydawnictwo Agora dla dzieci

Michał Rusinek i Joanna Rusinek, Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci, wydawnictwo Poznańskie (Zygzaki)

Marianna Oklejak, Tam i z powrotem. Opowieści jaskółek, wydawnictwo Libra PL

Joanna Jagiełło i Marcin Minor, Zbój, wydawnictwo Agora dla dzieci

Marcin Szczygielski, Zbójeckie nasienie, wydawnictwo Instytut Wydawniczy Latarnik

Ewa Solarz i Robert Czajka, Ziemianie, wydawnictwo Druganoga

Na początku czerwca poznamy krótką listę nominowanych, na której znajdzie się pięć tytułów.

Laureaci otrzymają statuetkę Ferdynanda Wspaniałego i czek na 20 tys. złotych. Fundatorem Nagrody jest Miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Werdykt zostanie ogłoszony 17 listopada 2024 r. podczas uroczystej Gali, która jednocześnie zakończy trwający w Krakowie przez sześć dni Festiwal Literatury dla Dzieci.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej polskiej książki dla dzieci

Nagroda wręczana jest od 2016 roku w czasie finałowej Gali Festiwali Literatury dla Dzieci w Krakowie. Jej nazwa odwołuje się do uwielbianego przez dzieci psiego bohatera, którego w 1963 roku stworzył Ludwik Jerzy Kern. Przyznawana jest co roku dla najlepszej polskiej książki dla dzieci wydanej w roku ubiegłym. Ma na celu promocję literatury oraz rodzimych twórców – autorów i ilustratorów.

Ubiegłorocznym laureatem został Marcin Szczygielski i jego książka Antosia w bezkresie, Instytut Wydawniczy Latarnik.

W poprzednich latach nagrodzono: Brud. Cuchnąca historia higieny, tekst: Monika Utnik-Strugała, ilustracje: Piotr Socha, wydawnictwo Dwie Siostry, Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują! – tekst: Justyna Bednarek, ilustracje Daniel de Latour, wydawnictwo Poradnia K, Beskid bez kitu – Maria Strzelecka, wydawnictwo Libra, Małe Licho i tajemnica Niebożątka – tekst: Marta Kisiel, ilustracje: Paulina Wyrt, wydawnictwo Wilga, A niech to gęś kopnie – tekst: Marta Guśniowska, ilustracje: Robert Romanowicz, wydawnictwo Tashka/Fika oraz Kościsko – tekst i ilustracje: Karol KRL Kalinowski, wydawnictwo Kultura Gniewu.

Organizatorzy: Fundacja Burza Mózgów i KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Więcej informacji na https://fldd.pl/ (oraz https://miastoliteratury.pl/.)