Żywioły języków i sztuk – literacki listopad

Choć  jesienna plucha rozgościła się już na dobre, nie zamykamy się przed nią w domach, a stawiamy jej dzielnie czoła spotykając się, dyskutując i zaczytując w rozgrzewającej literaturze. W końcu, podążając za słowami Francisa Scotta Fitzgeralda, „życie zaczyna się dopiero jesienią”!

Rozmówiony, rozpatrzony, rozśpiewany – tak zapowiada się literacki listopad, niosący spektrum różnych wrażeń, emocji i myśli. Z impetem wkraczamy w nowy miesiąc wraz z propozycją Muzeum Historycznego i nowym spojrzeniem na historię jeńców wojennych. Temperaturę podkręcą futuryści, których literatura zagości w ArtCafe Barakah. Z lirycznych Salonów Poezji, rozsmakowani w utworach Osieckiej i Młynarskiego, Wyspiańskiego oraz Norwida wyruszymy w transkulturową podróż przez literackie światy m. in. podczas dramatoriów z Okudżawą oraz współczesnym dramatem duńskim. Równie ciekawe propozycje przygotowano dla dzieci – zajęcia konwersacyjne w języku angielskim, dyskusje w ramach MKK Zaczytani! oraz bajeczne zabawy dla najmłodszych w kinie Kijów.Centrum.

 

W tym miesiącu warto przekonać się na własnej skórze, że literacki listopad nie ma nic wspólnego z szarym końcem roku w myśl zasady: last but not least!

 

Wybrane wydarzenia:

 

  • Krakowskie Biuro Festiwalowe

W listopadzie fani literatury będą wymieniać się książkami podczas stacjonarnej edycji, która odbędzie się w Pawilonie Wyspiańskiego (Plac Wszystkich Świętych 2).  Tradycyjnie będzie to wielka, bezpłatna wymiana książek, których zasady pozostają niezmienne. Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić wyłącznie na książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki będą mogły wybierać natomiast dowoli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. 27 listopada o godz. 15.00.

 

  • Teatr im. Juliusza Słowackiego

Zaprasza na Krakowski Salon Poezji. Listopadowy cykl spotkań w Teatrze im. Juliusza Słowackiego otwierają utwory mistrzów polskiej piosenki i gwiazd salonów muzycznych ostatnich lat. Poezja Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego to duet nie tylko osobowościowy, lecz przede wszystkim artystyczny, którego przyjaźń rodzi się pomiędzy słowem i muzyką. Obowiązują bezpłatne wejściówki. 6 listopada o godz. 12.00.

 

  • Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Filia nr 10 przygotowuje zajęcia konwersacyjne w języku angielskim dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Na spotkaniu pt. „Let’s celebrate National Teddy Bear day” przedstawione zostaną najpopularniejsze postacie misiów w literaturze. Uczestnicy poznają zwroty i słownictwo w języku angielskim związane z tematyką spotkania. Dodatkową pomocą w nauce będą językowe zabawy i ćwiczenia słuchowe. 16 listopada o godz. 17.00.

 

  • Młodzieżowy Klub Książki „Zaczytani”

Klub zaprasza na spotkanie wokół książek Terry’ego Pratchetta „Kapelusz pełen nieba” oraz Anny Herbich „Dziewczyna z powstania”. Członkami klubu mogą zostać wszyscy uczniowie gimnazjów i szkół średnich, którzy pragną wyrazić swoje zdanie o powieściach z literatury polskiej oraz światowej,. Dyskusja o książkach leżących na dwóch przeciwległych biegunach – fantastycznym i realistycznym – zapowiada się tyleż ciekawie, co zaskakująco. 17 listopada o godz. 16.00.

 

  • Kino Kijów. Centrum

W ramach cyklu „Czytanie przy ekranie” zaplanowano projekcję filmu „Bociany” Nicholasa Stollera, poprzedzoną czytaniem bajki przez animatora z Teatru Groteska. Nie zabraknie oryginalnych atrakcji i słodkich niespodzianek dla wszystkich najmłodszych widzów. 20 listopada o godz. 10.00.

 

Pełen harmonogram wydarzeń literackich w listopadzie tutaj.

Wpisz szukaną frazę: