listopad 2016

Kalendarium wydarzeń literackich w listopadzie 2016.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Spotkanie promujące książkę Tomasza Owoca „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939–1945”

KTO Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
GDZIE Pałac Krzysztofory, Sala Fontanny
KIEDY 2 listopada o godz. 18.00
OPIS O znaczeniu tej książki świadczy fakt, iż stanowi ona pierwszą próbę kompleksowego ujęcia tematu jeńców wojennych w Krakowie podczas drugiej wojny światowej. Autor przedstawia losy różnych grup narodowościowych jeńców: polskich, francuskich, sowieckich, belgijskich i holenderskich, co stanowi ważne dopełnienie w stosunku do poprzednich opracowań o tej tematyce.

W rozmowie udział wezmą: Ryszard Kotarba (Instytut Pamięci Narodowej) i Tomasz Owoc (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa). Spotkanie poprowadzi Marcin Baran.
Wstęp wolny!

Poezja Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego, Plac Świętego Ducha 1
KIEDY 6 listopada o godz. 12.00
OPIS Listopadowy cykl spotkań w Teatrze im. Juliusza Słowackiego otwierają utwory mistrzów polskiej piosenki i gwiazd salonów muzycznych ostatnich lat. To duet nie tylko osobowościowy, lecz przede wszystkim artystyczny, którego przyjaźń rodzi się pomiędzy słowem i muzyką. Ten barwny i nastrojowy splot różnych gatunków i stylów wydobędzie w swym programie Artur Barciś, recytując poezję śpiewaną. Słowom towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu wybitnych instrumentalistów.

Wstęp wolny! Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące można odbierać w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w sobotę poprzedzającą spotkanie od godziny 9.00 do wyczerpania limitu miejsc.

Chochla literacka

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 10 listopada o godz. 21.00
OPIS Wyrusz do krain, których granice wiodą od Chorwacji aż po Grecję. Bardzo możliwe, że człowiek odczuwa swoje istnienie dopiero wtedy, gdy czuje na skórze dotyk bezimiennej przestrzeni, która łączy nas z najdawniejszym czasem, ze wszystkimi umarłymi, z prehistorią, gdy umysł dopiero oddzielał się od świata i jeszcze nie zdawał sobie sprawy ze swojego sieroctwa” – pisał kiedyś Andrzej Stasiuk. Na uczestników Chochli literackiej czeka spora doza poezji, prozy i reportażu. Wstęp wolny!

Poezja Stanisława Wyspiańskiego

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego, Plac Świętego Ducha 1
KIEDY 13 listopada o godz. 12.00
OPIS To specjalne wydanie Krakowskiego Salonu Poezji zorganizowane w ramach Festiwalu Wyspiański Wyzwala. Festiwal odbywa się już po raz 9. z inicjatywy artystów związanych z niepokornym Teatrem Łaźnia Nowa. Aktualne, budzące silne emocje, lecz przede wszystkim niezwykle liryczne utwory Wyspiańskiego zaprezentują Anna Radwan, Wiktor Loga-Skarczewski i Jerzy Trela.

Wstęp wolny! Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące można odbierać w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w sobotę poprzedzającą spotkanie od godziny 9.00 do wyczerpania limitu miejsc.

Zajęcia konwersacyjne w języku angielskim dla dzieci w wieku 8-12 lat

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 10, os. Dywizjonu 303/1
KIEDY 16 listopada o godz. 17.00
OPIS Filia nr 10 zaprasza na zajęcia konwersacyjne w języku angielskim dla dzieci w wieku 8-12 lat.Na spotkaniu pt. Let’s celebrate National Teddy Bear day, czyli świętujemy Narodowy Dzień Misia Pluszowego przedstawione zostaną najpopularniejsze postacie misiów w literaturze. Uczestnicy będą mieli okazję poznać zwroty i słownictwo w języku angielskim związane z tematyką spotkania. Dodatkową pomocą w nauce będą językowe zabawy aktywizujące i ćwiczenia słuchowe. Wstęp wolny!

Spotkanie wokół książek Terry’ego Pratchetta „Kapelusz pełen nieba” oraz Anny Herbich „Dziewczyna z powstania”

KTO Młodzieżowy Klub Książki Zaczytani!
GDZIE Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży WBP, ul. Rajska 2, pok. 51 (I piętro)
KIEDY 17 listopada o godz. 16.00
OPIS MKK Zaczytani!, działający już od paru lat w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki zaprasza na spotkanie wokół książek Terry’ego Pratchetta „Kapelusz pełen nieba” oraz Anny Herbich „Dziewczyna z powstania”.Do klubu mogą należeć wszyscy chętni uczniowie gimnazjów i szkół średnich, którzy pragną wyrazić swoje zdanie o powieściach z literatury polskiej oraz światowej. Dyskusja o książkach leżących na dwóch przeciwległych biegunach – fantastycznym i realistycznym – zapowiada się tyleż ciekawie, co zaskakująco.

Dramatorium z Okudżawą

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 17 listopada o godz. 20.00
OPIS Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą. Podczas najbliższego Dramatorium czytane będą wspólnie opowiadania syna Ormianki i Gruzina, poety, prozaika, przede wszystkim zaś barda, którego teksty powielane były w samizdacie i który w dzieciństwie mieszkał na Arbacie, znanej moskiewskiej ulicy artystów i społecznych wyrzutków. O Bułacie Okudżawie ktoś kiedyś powiedział: „… przemawiał do nas tą jakąś nieuchwytną tęsknotą – do czego, za czym …? Chyba za życiem lepszym, łatwiejszym, weselszym. Tyle tej jakiejś nostalgii w jego tekstach, melodiach”. Wstęp wolny!

Rzecz o wolności słowa

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego, Plac Świętego Ducha 1
KIEDY 20 listopada o godz. 12.00
OPIS  „Są, którzy uczą, iż dla poezji trzeba przedmiotów, które nie byłyby suche i niewdzięczne…” – te słowa Norwida mogą stać się inspirującym preludium do uroczystego spotkania w ramach Salonu Poezji z okazji 75-lecia Teatru Rapsodycznego. W programie wystąpią Halina Kwiatkowska, Tadeusz Malak i Tadeusz Szybowski oraz Studenci III roku WA PWST im. L. Solskiego pod kierunkiem prof. Doroty Segdy.

Wstęp wolny! Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące można odbierać w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w sobotę poprzedzającą spotkanie od godziny 9.00 do wyczerpania limitu miejsc.

Czytanie przy ekranie

KTO Czytanie przy ekranie
GDZIE Kino Kijów.Centrum
KIEDY 20 listopada o godz. 10.00
OPIS Bociany najprawdopodobniej właśnie wyruszają w podróż z Polski w cieplejsze strony świata. To najlepszy moment, by się przekonać, jakie perypetie czekają je po drodze.

W ramach cyklu „Czytanie przy ekranie” zaplanowana jest projekcja filmu „Bociany” Nicholasa Stollera, poprzedzona czytaniem bajki przez animatora z Teatru Groteska. Nie zabraknie również innych atrakcji i słodkich niespodzianek dla wszystkich najmłodszych widzów!

Bezpłatne zaproszenia dla dzieci czekają do odbioru w kasie kina Kijów.Centrum.

Co tam słychać w Kopenhadze, czyli współczesny dramat duński na Dramatorium

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 24 listopada o godz. 20.00
OPIS Podczas tego Dramatorium zaprezentowane zostaną wybrane sceny ze sztuk współczesnych duńskich dramaturgów: Peter Asmussen, Line Knutzon, Nikolaj Cederholm, Christian Lollike, Kristian Husted, Nikoline Werdelin, Stig Dalager. Dramatorium to będzie zapowiedzią grudniowej premiery spektaklu „Wkrótce nadejdzie ten czas” na podstawie sztuki Line Knutzon w reżyserii Pawła Partyki. Wstęp wolny!

Odwaga, Śmiałość i Bunt, czyli wieczór z literaturą Futurystów

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 26 listopada o godz. 21.00
OPIS Futuryści podziwiali prędkość, technologię, młodość i brutalność, wynalazki: samochód i samolot oraz uprzemysłowione miasta, wszystko to, co reprezentowało technologiczny triumf ludzkości nad naturą. Taka była też ich poezja i proza. Byli ponadto zagorzałymi nacjonalistami. Czyli podobnie jak inne ruchy awangardowe, futuryści rozbili się z hukiem o ziemię, kiedy fala, która ich niosła zaczęła opadać? To zbadamy na naszym kolejnym spotkaniu, które poświęcone zostanie futuryzmowi w literaturze.

Wstęp wolny!

Andrzejkowy Salon Poezji

KTO Krakowski Salon Poezji
GDZIE Teatr im. Juliusza Słowackiego, Plac Świętego Ducha 1
KIEDY 27 listopada o godz. 12.00
OPIS Ostatkowe spotkanie w Salonie to niespodzianka, którą podsyca atmosfera tajemnicy. Możemy już snuć przypuszczenia i oczekiwać ze zniecierpliwieniem występów szczególnych gości z pulą utworów w znakomitej oprawie muzycznej.

Wstęp wolny! Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące można odbierać w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w sobotę poprzedzającą spotkanie od godziny 9.00 do wyczerpania limitu miejsc.

Drugie Życie Książki

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Pawilon Wyspiańskiego, Plac Wszystkich Świętych
KIEDY 27 listopada o godz. 15.00
OPIS Drugie Życie Książki to przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego. Zasady udziału w wymianach są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważne: tomy muszą być w dobrym stanie. Kto przyniesie wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem, będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów.