Zobaczcie drugą część najnowszego odcinka z cyklu Skok w Book. Bohaterką tego spotkania jest Agnieszka Wolny-Hamkało – autorka książek poetyckich, powieści „Zaćmienie”, książek dla dzieci, antologii opowiadań i dramatu „Dzień dobry, wszyscy umrzemy”.
Wszystkich obszarów jej zaangażowania w życie kulturalne nie sposób wymienić. W TVP1 współprowadziła „Hurtownię książek”, współpracowała z „Gazetą Wyborczą”, „Przekrojem”, „Przeglądem”, „Bluszczem” i portalem Polskiego Radia. Członkini zespołu programowego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, redaktorka „Laboratorium Opowieści. 41 utonięć”, jej ostatnia powieść napisana drapieżnym i czułym językiem mówi o związkach między ludźmi i sztuką, a czasem – ludźmi i ludźmi. Ciało próbuje tam stawiać czoła śmierci, a rytuały są czymś, czego już nie sposób traktować zupełnie serio. O swoich bohaterach pisze np. tak:
Było w nim coś niepokojącego: cztery drapieżne zwierzęta, które już nie są głodne, ale jeszcze szarpią mięso.
Skok w Book to internetowy program o książkach ciekawych, niszowych i tych bardziej popularnych.
Rozmowy o książkach bywają dla mnie równie ciekawe, co same książki. Do mojego programu zapraszam pisarzy, krytyków literackich, a także twórców i pasjonatów literatury dziecięcej. Wychodzę z założenia, że pisarz i krytyk powinni się czasami spotykać. Rozmawiamy w księgarni De Revolutionibus, jedynym takim miejscu w Krakowie, gdzie obok książek naukowych, z dziedziny fizyki, astronomii i filozofii, znaleźć można poezję, młodą polską prozę oraz literaturę dziecięcą z całego świata. To miejsce, gdzie spotykają się ze sobą różne języki i wizje świata.
Sabina Misiarz-Filipek – krytyczka literacka, doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ. Mieszka w Krakowie. Publikuje m.in. w „Twórczości”, „Znaku”, „Nowej Dekadzie Krakowskiej”, „Popmodernie”, „artPapierze”, „Nowych Książkach”. Interesuje się psychoanalizą Lacana i jej powiązaniem z teoriami feministycznymi. Autorka projektu literacko-filmowego dla licealistów pod nazwą .RECenzuje.
Program odbywa się pod patronatem Krakowa – Miasta Literatury UNESCO.
Wszystkie dotychczasowe odcinki programu znajdziecie tutaj.