Skok w Book – wszystkie odcinki

Skok w Book to nowy internetowy program Księgarni De Revolutionibus i Centrum Kopernika o książkach niszowych i przez to jeszcze bardziej ciekawych.

W kolejnych odcinkach cyklu o swoich książkach opowiadają pisarze, krytycy literaccy, a także twórcy i pasjonaci literatury dziecięcej.

Rozmawiamy w księgarni De Revolutionibus na ul. Brackiej, gdzie obok książek naukowych, z dziedziny fizyki, astronomii i filozofii, znaleźć można poezję, młodą polską prozę oraz literaturę dziecięcą z całego świata. To miejsce, gdzie spotykają się ze sobą różne języki i wizje świata.

Rozmowy prowadzą Sabina Misiarz-Filipek – krytyczka literacka, doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ. Mieszka w Krakowie. Publikuje m.in. w „Twórczości”, „Znaku”, „Nowej Dekadzie Krakowskiej”, „Popmodernie”, „artPapierze”, „Nowych Książkach”. Interesuje się psychoanalizą Lacana i jej powiązaniem z teoriami feministycznymi. Autorka projektu literacko-filmowego dla licealistów pod nazwą .RECenzuje; Barbara Cichy – absolwentka filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z wyboru i zamiłowania księgarka od wielu lat. Swoje pasje dzieli między literaturę dziecięcą, Japonię i góry. Współpracuje z magazynem „Torii”.

Program odbywa się pod patronatem Krakowa – Miasta Literatury UNESCO.

 

Tutaj możecie zobaczyć wszystkie dotychczasowe odcinki:

 

Odcinek 1. Liliana Hermetz

Liliana Hermetz – kulturoznawczyni, teatrolożka. Studiowała język, literaturę i cywilizację francuską na Uniwersytecie w Strasburgu. Ukończyła także studia MBA oraz studia podyplomowe w Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS i Nowego Teatru. Laureatka I Nagrody Conrada za książkę „Alicyjka”.

 

Odcinek 2. Robert Hass

Robert Hass to jeden z najbardziej uznanych i poczytnych amerykańskich poetów. To także znaczący krytyk literacki i tłumacz, min. Czesława Miłosza (wielokrotny gość festiwalu jego imienia) czy mistrzów haiku: Bashō, Busona i Issy.

Poezja Hassa jest ceniona za jasność wyrazu, zwięzłość, za bogate imaginarium, którego źródłem jest często rutyna codzienności. Jak mówił Forrest Gander, „Hass jest znany z powinowactwa z japońskim haiku”, a „jego poezję cechuje zanurzenie w życiu codziennym. Gander świetnie opisał niecodzienny dar Hassa do poezji „muzykalnej, kontemplacyjnej”. W wywiadzie dla Chicago Review powiedział, że „Poezja jest sposobem życia …ludzką czynnością, jak pieczenie chleba czy gra w koszykówkę”.

 

Odcinek 3. Wit Szostak

Cz. I

Cz. II

Wit Szostak – wcale nie nazywa się Wit Szostak, jest filozofem, absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej. Aby oddzielić pracę nauczyciela akademickiego od pisania, jako pisarz występuje pod pseudonimem.

Zadebiutował w 1999 r. w „Nowej Fantastyce”. Za opowiadanie „Miasto grobów” otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Jest autorem cyklu powieści fantasy o Smoczogórach, uznanie krytyki przyniosła mu tzw. trylogia krakowska, na którą złożyły się „Chochoły” (otrzymał za nie Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego), „Dumanowski” i „Fuga” (nominacja do Nagrody Nike). Jest pasjonatem muzyki ludowej, a pasja ta zapisana została w „Oberkach do końca świata”. Nominację do Paszportu Polityki przyniosła mu powieść „Sto dni bez słońca”. „Wróżenie z wnętrzności” to jego najnowsza książka.

 

Odcinek 4. Aleksandra Zielińska

Cz. I

Cz. II

Aleksandra Zielińska – pisarka, tłumaczka, autorka powieści „Przypadek Alicji”, za którą była nominowana do Nagrody Conrada. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Debiutowała w 2004 roku w magazynie „Fahrenheit”, publikowała opowiadania w wielu antologiach. Wykonała ilustracje i okładkę do tomiku wierszy „Stany zmysłowe” Izy Smolarek.

 

Odcinek 5. Agnieszka Wolny-Hamkało

Cz. I

Cz. II

Agnieszka Wolny-Hamkało – autorka książek poetyckich, powieści „Zaćmienie”, książek dla dzieci, antologii opowiadań i dramatu „Dzień dobry, wszyscy umrzemy”.

Wszystkich obszarów jej zaangażowania w życie kulturalne nie sposób wymienić. W TVP1 współprowadziła „Hurtownię książek”, współpracowała z „Gazetą Wyborczą”, „Przekrojem”, „Przeglądem”, „Bluszczem” i portalem Polskiego Radia. Członkini zespołu programowego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, redaktorka „Laboratorium Opowieści. 41 utonięć”, jej ostatnia powieść napisana drapieżnym i czułym językiem mówi o związkach między ludźmi i sztuką, a czasem – ludźmi i ludźmi. Ciało próbuje tam stawiać czoła śmierci, a rytuały są czymś, czego już nie sposób traktować zupełnie serio. O swoich bohaterach pisze np. tak: „Było w nim coś niepokojącego: cztery drapieżne zwierzęta, które już nie są głodne, ale jeszcze szarpią mięso.”

 

Odcinek 6. Dominika Żukowska

Cz. I

Cz. II

Dominika Żukowska – wydawczyni. Studiowała sztuki piękne i antropologię kulturową. Obserwatorka nowych trendów w komunikacji i literatury dziecięcej. Inicjatorka serii nowoczesnych książek dla dzieci i młodzieży, koncentrujących się na istotnych wątkach współczesnych społeczeństw. Założycielka i naczelna wydawnictwa Poławiacze Pereł, proponujących czytelnikom książki ważne i piękne.

 

Odcinek 7. Marta Woszczak

Cz. I

Cz. II

Marta Woszczak – z książkami związana od zawsze. Pasjonatka i badaczka książki dziecięcej. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracuje z Ośrodkiem Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Zajmuje się relacją między słowem a obrazem w picturebookach oraz historią książki obrazkowej i ilustrowanej dla dzieci. Redaktorka, korektorka, ilustratorka, grafik i operator DTP, tłumaczka. Prowadzi profil Ośrodka Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej na portalu Facebook. Sekretarz pierwszego czasopisma naukowego poświęconego literaturze dziecięcej przy Wydziale Polonistyki „Czy/tam/czy/tu. Literatura dziecięca i jej konteksty”.