fbpx

„Obecne wyzwania dla wolności słowa” – zapraszamy na pierwszą debatę z cyklu przygotowanego przez Polski PEN Club

Jerzy Baczyński, Timothy Garton Ash i Anna Wolff-Powęska będą gośćmi Adama Szostkiewicza w debacie „Obecne wyzwania dla wolności słowa”. Spotkanie odbędzie się 22 marca o godzinie 18.00 na profilach Polskiego PEN Clubu i Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku.

PEN Club opowiada się za zasadą nieskrępowanego przekazu myśli wewnątrz każdego narodu i między wszystkimi narodami, a jego członkowie zobowiązują się w swoim kraju lub społeczności, do której należą, występować przeciwko wszelkim formom tłumienia wolności słowa. PEN Club opowiada się za wolnością prasy i przeciwstawia się arbitralnej cenzurze – głosi Międzynarodowa Karta PEN. Tymi ideami PEN Club kieruje się już od stu lat, czyli od swojego powstania w 1921 roku. PEN Club opowiada się za swobodą krytyki władz, urzędów i instytucji. Członkowie zobowiązują się również do występowania przeciwko nadużyciom wolności prasy, jak kłamliwe publikacje, rozmyślne fałsze lub wypaczanie faktów dla celów politycznych i osobistych.

Wolności słowa i myśli, fundamentalnym prawom człowieka i obywatela, grozi dziś w Polsce polityczna i ideologiczna cenzura. Dlatego Polski PEN Club podejmuje rozmowę o wolności słowa i zagrożeniach dla niej, zapraszając do dyskusji ekspertów, badaczy, pisarzy, naukowców, artystów i dziennikarzy. Naszym celem jest nie tylko diagnoza i analiza sytuacji, ale także próba zarysowania rozwiązań. Nowy cykl debat otworzy wydarzenie „Obecne wyzwania dla wolności słowa”. Jego gospodarzem będzie dziennikarz, tłumacz i publicysta Adam Szostkiewicz, który do rozmowy zaprosił Jerzego Baczyńskiego (dziennikarza prasowego, redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”), prof. Timothy’ego Gartona Asha (brytyjskiego historyka, współpracownika „The Guardian”, „The New York Times”, „The Washington Post”) i prof. Annę Wolff-Powęską (historyka idei, specjalistkę w zakresie stosunków polsko-niemieckich).

Debata będzie transmitowana na żywo 22 marca o godzinie 18.00 na facebookowych profilach Polskiego PEN Clubu i Krakowa Miasta Literatury UNESCO. W trakcie debaty publiczność będzie mogła zadawać uczestnikom pytania.

Założony w 1921 roku w Londynie PEN (od pierwszych liter angielskich słów „poets, essayists, novelists”, czyli „poeci, eseiści, powieściopisarze”, tworzących wyraz „pen” – „pióro”) opowiada się za swobodną wymianą twórczości, przeciw antagonizmom narodowym, klasowym, rasowym oraz dyktaturom i cenzurze. Członkowie PEN – pisarze i humaniści – zobowiązują się przestrzegać zasad Międzynarodowej Karty PEN: deklaracji ideowej ruchu. Polski PEN Club działa od 1925 roku, a jego pierwszym prezesem był Stefan Żeromski.

Organizatorami debaty są Polski PEN Club i KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. W ramach współpracy obu instytucji 8 lutego odbyła się gala Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Pruszyńskich, na której wyróżnienie przyznano ks. prof. Alfredowi Wierzbickiemu. Filozof, publicysta i poeta został uhonorowany „za wagę i odwagę postawy i słowa w nauczaniu, w publicystyce, w poezji – i w życiu”. Transmisję z gali można zobaczyć na platformie PLAY KRAKÓW.

Wpisz szukaną frazę: