fbpx

Kwiecień obfituje w intensywne wydarzenia literackie. I nie jest to rzucanie słów na wiatr, naprawdę przydadzą się wygodne buty. I może kilka fantów na kwietniowe wymiany – zapowiadają się aż trzy! Centralnym punktem tego miesiąca będą obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w dniach 22-23 kwietnia. Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na pierwszy w tym roku Krakowski Kiermasz Książki, który połączy stoiska antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu – będzie w czym wybierać!

Drugie Życie Książki w kwietniu potroi się: 23 kwietnia odbędzie się klasyczna wymiana, a oprócz niej zapowiadają się jeszcze dwie edycje specjalne. W weekend 22-23 kwietnia zaplanowano jeszcze jedno duże wydarzenie: obchody dni Tranströmerowskich, podczas których odbędą się spotkania, wieczory poetyckie i koncerty. Z kolei między 21-26 kwietnia Kraków stanie się ośrodkiem 23. Dni Norwidowskich – będzie można m.in. zobaczyć spektakl pt. „Polend” Grupy Teatralnej Ars Te i wziąć udział w happeningu w Nowej Hucie. Pod hasłem Weekendu Księgarń Kameralnych będą odbywać się liczne zaplanowane na 22 i 23 kwietnia wydarzenia w księgarniach. WKK to ogólnopolska inicjatywa, która w tym roku zawita aż do 20 miast! Także domy kultury organizują w kwietniu ogrom wydarzeń – warto zapoznać się z pełną ofertą!

 

Wybrane wydarzenia:

  • 30 kwietnia od godz. 15:00 – Drugie Życie Książki

W kwietniu fani literatury będą mogli wymieniać się książkami w ramach festiwalu Off Camera w Miasteczku Filmowym. Zasady pozostają niezmienne: wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem można wymieniać tylko na książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki będą mogły wybierać natomiast dowoli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów.

  • 6 kwietnia od godz. 18:00 – Projekcja filmu „Vater” oraz spotkanie z jego twórcami

Fundacja Urwany Film przygotowuje projekcję filmu połączoną ze spotkaniem z twórcami – Januszem Miką i Krzysztofem Maćkowskim. Bohaterem filmu „Vater” jest Horst von Wachter, syn Ottona – gubernatora dystryktu krakowskiego Generalnego Gubernatorstwa. Producenci podkreślają, że „Vater” nie jest jednak filmem psychologicznym, tylko psychologicznym dokumentem. Zdjęcia do produkcji powstawały na zamku Horsta w Hagenbergu, w Wiedniu, Krakowie i we Lwowie.

  • 21-26 kwietnia – 23. Dni Norwidowskie

Tegoroczna odsłona festiwalu to m.in. spektakl pt. „Polend” Grupy Teatralnej Ars Te, koncert Natalii Sikory, która zaprezentuje materiał ze swojej płyty „Absurdustra – Próba Norwida”, a także występ Mateusza Kluzy – autor płyt „Niksy chcą ciszy” i „Ethno Garden”. Dodatkowo Dni Norwidowskie wprowadzą poezję w przestrzeń dzielnicy za sprawą „Norwida na Centralnym”. Fani festiwalu wezmą również udział w marszobiegu pod hasłem „Norwid Walking”, którego idea nawiązuje do motywu wędrówki obecnego w utworach Cypriana Kamila Norwida.

  • 22 kwietnia – Spacer literacki po krakowskich antykwariatach

Będzie to pierwszy w tym roku spacer z serii wyjątkowych przechadzek ulicami Miasta Literatury, który poprowadzi dr Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego. Odwiedzimy zakątki tętniące inspiracją, poznamy bliżej antykwariuszy żyjących i wielu innych tworzących pod Wawelem.

  • 22 – 23 kwietnia – Krakowski Kiermasz Książki

To będzie pierwsza w tym roku odsłona kameralnego targu podczas, którego swoją ofertę zaprezentują antykwariusze oraz bukiniści z Krakowa i regionu. Program uzupełnią spotkania, pokazy i warsztaty. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak obsługiwać oryginalny powielacz do kopiowania opozycyjnej prasy z lat 80. i nauczą zszywać artystyczne notesy Rebook.

  • 22 – 23 kwietnia – Dni Tranströmerowskie

Wydarzenie poświęcone twórczości szwedzkiego poety nagrodzonego w 2011 roku Literacką Nagrodą Nobla organizowane będzie w dwóch Miastach Kreatywnych UNESCO – Krakowie, Mieście Literatury i Katowicach, Mieście Muzyki. W programie znajdą się m.in.: spotkania poetyckie, wieczór poetycko-muzyczny oraz koncert pt. „Gondola żałobna” z udziałem wybitnego saksofonisty Mikołaja Trzaski.

 

literatura_1080n2

Pełen harmonogram wydarzeń w kwietniu 2017 znajdziesz tutaj.

Wpisz szukaną frazę: