kwiecień 2017

Kalendarium wydarzeń literackich w kwietniu 2017.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Spotkanie autorskie z Anną Król

KTO De Revolutionibus Books&Café, Go Culture
GDZIE ul. Bracka 14
KIEDY 5 kwietnia 2017 godz. 18:00
OPIS Pretekstem do spotkania będzie premiera nowej książki  autorki – „Wszystko jak chcesz” – opowiadającej o miłości Jarosława Iwaszkiewicza do Jerzego Błeszyńskiego. Prowadzenie: Marcin Wilk. Wstęp wolny.

Kim był ojciec? Projekcja filmu „Vater” oraz spotkanie z jego twórcami Januszem Miką i Krzysztofem Maćkowskim

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 6 kwietnia 2017 godz. 18:00
OPIS Kim był ojciec? Projekcja filmu „Vater” oraz spotkanie z jego twórcami Januszem Miką i Krzysztofem Maćkowskim (Fundacja Urwany Film) 

Bohaterem filmu „Vater” jest Horst von Wachter, syn Ottona, gubernatora dystryktu krakowskiego Generalnego Gubernatorstwa. Krakowscy artyści pracowali nad „Vaterem” ok. półtora roku. Zdjęcia powstawały na zamku Horsta w Hagenbergu, w Wiedniu, Krakowie i we Lwowie.Twórcy podkreślają, że „Vater” nie jest filmem historycznym. To raczej psychologiczny dokument. „Jest uniwersalną historią o kompleksie ojca, jego poszukiwaniu przez syna, która – mamy nadzieję – zostanie zrozumiana w każdym kręgu kulturowym” – mówią reżyserzy.W filmie, oprócz Horsta, głos zabierają historycy. Podejście ekspertów polskich i ukraińskich do działalności von Waechtera jest różne. Dr Magdalena Ogórek punktuje negatywy, jak choćby kradzież dzieł sztuki z Krakowa, którego dopuścili się rodzice Horsta. Dr Joanna Lubecka z IPN zwraca uwagę, że von Waechter był decydentem zbrodniczego systemu i ponosi odpowiedzialność za śmierć wielu ludzi. Z kolei perspektywa ukraińska jest inna: dr Roman Czmełyk i dr Wołodymyr Bojko ze Lwowa mówią o założonym przez gubernatora von Waechtera SS Galizien w kontekście szansy na niepodległość Ukrainy.

Otwarte Wydarzenie o Pisaniu

KTO Pauza in Garden
GDZIE ul. Rajska 12
KIEDY 8 kwietnia 2017 godz. 19:00
OPIS Come Party with Writers: Otwarte Wydarzenie o Pisaniu

To będzie spotkanie, które ma szansę stać się inspiracją i motywacją dla wszystkich, którzy już piszą. Już 8 kwietnia zapraszamy do Pauzy in Garden o godz. 19.00 na drugie z cyklu „Otwarte Wydarzenie o Pisaniu”. W programie m.in. spotkanie z Aleksandrą Zielińską, nominowaną do Nagrody Conrada autorką dwóch powieści wydanych w W.A.B. oraz Ahsanem Ridha Hassanem – absolwentem pierwszej edycji Kursu Kreatywnego Pisania. Zapraszamy! Wstęp wolny.

Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – organizator Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Spotkaniu patronują także wydawnictwo W.A.B. – wydawca książek Aleksandy Zielińskiej (Przypadek Alicji, Bura i szał) – oraz Genius Creations, wydawca Trupojada i dziewczyny Ahsana Ridha Hassana.

Weekend z reporterami Dużego Formatu

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO
GDZIE Kraków
KIEDY 8-9 kwietnia 2017
OPIS Razem z dziennikarzami Dużego Formatu po raz drugi przygotowaliśmy dla Was intensywny, dwudniowy kurs, który poprowadzą doświadczeni i nagradzani reporterzy: Konrad Oprzędek, Anna Śmigulec i Renata Radłowska.

Kurs składa się z 6 bloków tematycznych – łącznie czeka Was blisko 10 godzin zajęć, w trakcie których prowadzący umiejętnie połączą teorię z praktyką. Posłuchacie o doświadczeniach nagradzanych reporterów, poznacie tajniki ich warsztatu, będziecie analizowali wybrane teksty, a także pisali własne pod okiem prowadzących.Weekend z reporterami Dużego Formatu jest powtórzeniem zajęć ubiegłorocznych.

Wieczór autorski z Wojciechem Bonowiczem

KTO Księgarnia De Revolutionibus. Books&Cafe
GDZIE ul. Bracka 14
KIEDY 11 kwietnia 2017 godz. 18:00
OPIS Poświęcony promocji nowego tomiku poezji autora. Wstęp wolny.

Spotkanie z cyklu: Kultura wykluczenia?

KTO Księgarnia De Revolutionibus. Books&Cafe i Rewersy Kultury
GDZIE ul. Bracka 14
KIEDY 21 kwietnia 2017 godz. 18:00
OPIS Spotkanie poświęcone kwestii wykluczenia kobiet. Tematem kwietniowego spotkania będzie: Podwójne wykluczenie emigrantek, kobiet na uchodźstwie. Wstęp wolny.

Spotkanie wokół książki S-WAR

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 21 kwietnia 2017 godz. 18:00
OPIS Spotkanie wokół książki S-WAR (Carta Balcanica 2017) z udziałem autora Sasy Stojanovica oraz tłumaczki – Agnieszki Żuchowskiej-Arendt

W S-WAR jest trochę jak u Miłosza: „Innego końca świata nie będzie” – bo każdy przeżywa na swoją miarę swój koniec świata i swoją prywatną Apokalipsę. A dla wielu, którzy jak autor walczyli w Kosowie, wojna ta była właśnie Apokalipsą i końcem świata.Krakowska premiera książki, która doczekała się trzech wydań w oryginale serbskim oraz przekładów na język włoski, czeski, angielski, hiszpański, słoweński. „S-WAR” to nie jest książka polityczna, która usprawiedliwia tę czy inna ideę, ale okrutny głos, który bez skrupułów obnaża wojenne zbrodnie w Kosowie. Dla zbrodni nigdy nie może być rozsądnego uzasadnienia, jakim czasami światowe mocarstwa chcą przekonać społeczeństwo, że to jedyne wyjście. Carta Balcanica to seria wydawnicza, nawiązująca do tradycji ambitnej serii „Biblioteka Jugosłowiańska” Wydawnictwa Łódzkiego.Saša Stojanović (1965) autor powieści: „Psy gończe” (Krvoslednici, 2003), „Manchester City Blues” (2006), „Ostatni dzień Boga Saturna” (Poslednji dan Boga Saturna, wydanie pierwsze: 2013, drugie: 2014), „Droga do Jerycha” (Put za Jerihon, 2015), zbiorów opowiadań „Temperatury topnienia” (Tačke topljenja, 2011) i „Opowieści o końcu” (Priče o kraju, 2016) oraz zbioru esejów „Wiązki i więźniowie” (Svežnjevi i sužnjevi, 2012). Redaktor naczelny czasopisma „Think Tank” i dyrektor Festiwalu Literackiego „Think Tank Town“. Członek czeskiego PEN klubu. Powieść „S-War” (org.: Var) doczekała się w Serbii trzech wydań (2008, 2009, 2012) a także tłumaczenia na język czeski oraz włoski. W przygotowaniu są przekłady na języki: angielski, hiszpański, słoweński i macedoński. Tłumacz powieści na język czeski otrzymał medal Josefa Jungmanna za najlepsze tłumaczenie roku 2013.Oprawa muzyczna : Mateusz Gniewek – gitara klasyczna

23. Dni Norwidowskie

KTO Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
GDZIE Kraków
KIEDY 21-26 kwietnia 2017 
OPIS Tegoroczne Dni Norwidowskie organizowane są przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida we współpracy z XII Liceum Ogólnokształcących im. C. K. Norwida. Festiwal ma na celu przybliżenie twórczości tego wybitnego, wszechstronnego i ponadczasowego artysty – poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika. W przestrzeni miasta pojawią się plakaty z cytatami norwidowskimi, odsyłające do znaczeń ważnych także dziś.Tegoroczna odsłona festiwalu to m.in. spektakl pt. „Polend” Grupy Teatralnej Ars Te działającej przy Ośrodku Kultury Norwida. Sztuka – komentarz do współczesności – pokazuje, że poezja C. K. Norwida jest nadal aktualna, stanowi znakomite narzędzie do opisywania polskiej rzeczywistości. „Dworzec PKP, małe miasteczko, kobiety. Bohaterki zmuszone do zmierzenia się ze swoimi lękami, frustracjami, wspomnieniami…” Inny Norwid. Premiera spektaklu w reżyserii Aleksandry Kowalczyk odbędzie się 24 kwietniao godzinie 20.30 w ARTzonie OKN na os. Górali 4.Wydarzenia festiwalu są bezpłatne, ale na niektóre należy odebrać zaproszenia w siedzibie Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida.Więcej o festiwalu, jego misji, a także szczegółowy program 23. Dni Norwidowskich można znaleźć na stronie: www.okn.edu.pl.

Spacer literacki po krakowskich antykwariatach

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Kraków
KIEDY 22 kwietnia 2017
OPIS Krakowskiemu Kiermaszowi Książki towarzyszy „Spacer literacki po krakowskich antykwariatach”, który poprowadzi dr Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego. Wszystkich Krakusów i nie tylko zapraszamy na pierwszy w tym roku spacer z serii wyjątkowych przechadzek ulicami Miasta Literatury. Zabierzemy Was na śladami najciekawszych antykwariatów krakowskich. Odwiedzimy zakątki tętniące inspiracją, poznamy bliżej antykwariuszy żyjących i tworzących pod Wawelem. UWAGA! Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Zapisy ruszą już na początku kwietnia. Śledźcie informacje na naszej stronie.

Krakowski Kiermasz Książki

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Plac Św. Marii Magdaleny
KIEDY 22-23 kwietnia 2017
OPIS Organizowany z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na pierwszy w tym roku Krakowski Kiermasz Książki – kameralny targ, podczas którego swoją ofertę zaprezentują antykwariusze i bukiniści z Krakowa i regionu: antykwariaty Abecadło, Hulaj Pole, Suszek, 451 stopni, Świat w Tunelu, Księgarnia hobbistyczna Fan Komiks, Szafa Pełna Książek oraz bukiniści znani z Hali Targowej.

Program kiermaszu uzupełnią spotkania, pokazy i warsztaty – uczestnicy dowiedzą się m.in., jak obsługiwać oryginalny powielacz do kopiowania opozycyjnej prasy z lat 80. i nauczą się zszywać artystyczne notesy Rebook. Odbędą się warsztaty rysowania komiksów, czytanie bajek w wykonaniu ekipy Księgarni pod Globusem, pokaz mesjanistycznej literatury emigracyjnej oraz okolicznościowy spacer po krakowskich antykwariatach, który poprowadzi dr Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego.

W związku z trwającymi, 16. Małopolskimi Dniami Książki „Książka i Róża” na swoje stanowisko zaprosi też Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, a w pobliskim Instytucie Cervantesa odbędą się dni otwarte. Na miejscu kiermaszu będzie można napić się kawy, przekąsić hummus i pieczone kasztany.

Kiermasz potrwa w sobotę i niedzielę od 11:00 do 18:00 i stanowi zapowiedź cyklu, którym pierwsze polskie Miasto Literatury UNESCO chce promować bogate tradycje handlu książką używaną w Krakowie i przypomnieć, że dobra literatura nie starzeje się nigdy.

Zachęcamy również do udziału w licznych wydarzeniach zaplanowanych na Światowy Dzień Książki przez księgarnie – w dniach 22-23 kwietnia odbędzie się pierwszy ogólnopolski Weekend Księgarń Kameralnych, którego partnerem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Będzie w czym wybierać!

Dni Tranströmerowskie

KTO Fundacja Miasto Literatury i Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
GDZIE Teatr Nowy Proxima, ul. Krakowska 41
KIEDY 22-23 kwietnia 2017
OPIS Fundacja Miasto Literatury i Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek serdecznie zapraszają na Dni Tranströmerowskie – wydarzenie literacko-muzyczne organizowane w dwóch Miastach Kreatywnych UNESCO – Krakowie, Mieście Literatury i Katowicach, Mieście Muzyki. Wydarzenie poświęcone jest twórczości Tomasa Tranströmera, szwedzkiego poety nagrodzonego w 2011 r. Literacką Nagrodą Nobla.

W programie Dni Tranströmerowskich:

• spotkania poetyckie z twórczością Tomasa Tranströmera;

• wieczór poetycko–muzyczny w Krakowie, odtwarzający przebieg uroczystości wręczenia Nagrody Nobla Poecie;

• Koncert pt. „Gondola żałobna” z udziałem Chóru Polskiego Radia i wybitnego saksofonisty Mikołaja Trzaski;

• Wykład poświęcony Tomasowi Tranströmerowi wygłoszony przez Kjella Espmarka, laureata Nagrody Tranströmera z 2010 r.;

• Panele dyskusyjne wokół tematów, problemów, horyzontów wyłaniających się z wierszy Tranströmera z udziałem wybitnych literaturoznawców, krytyków, tłumaczy i poetów;

• „Pokój Tranströmera” – performance poetycki;

• Sesja akademicka poświęcona pt. „Granice Tranströmera”, organizowana przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (pod opieką naukową prof. Magdaleny Wasilewskiej-Chmury).

Gościem specjalnym Dni będzie Monica Tranströmer.

16. Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”

KTO Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Kraków
KIEDY 23-24 kwietnia 2017
OPIS Kwietniowy weekend (23-24 kwietnia) to wielkie święto książki. Z tej okazji Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zapraszają na kolejną edycję Małopolskich Dni Książki  “Książka i Róża”. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt księgarni i bibliotek z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

Jak co roku z okazji “Książki i Róży” czeka nas wiele atrakcji. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie 23 kwietnia zaprasza na Literacki Piknik Rodzinny, a 24 kwietnia na spotkanie z Beatą Bochińską oraz warsztaty „Jak pisać krytycznie” z Jarosławem Czechowiczem. W całej Małopolsce odbywać się będą warsztaty i spotkania zarówno w księgarniach i bibliotekach. Wraz z Partnerem wydarzenia – Krakowskim Biurem Festiwalowym, zapraszamy już od 22 kwietnia na Pl. Św. Marii Magdaleny, gdzie odbywać się będzie Krakowski Kiermasz Książki.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

O wszystkich wydarzeniach dziejących się w Małopolsce informujemy w serwisach: ksiazkairoza.pl oraz rajska.info

Drugie Życie Książki - edycja specjalna

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Hotel Forum, ul. Marii Konopnickiej 28
KIEDY 23 kwietnia 2017 godz. 15:00
OPIS Edycja specjalna – Targi Vintage i Retro „Kogel Mogel”

Spotykamy się w Hotelu Forum podczas Targów Vintage i Retro „Kogel Mogel”.

Drugie Życie Książki

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Rajska 1
KIEDY 23 kwietnia 2017 godz. 16:00
OPIS Spotykamy się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na regularnej wymianie DŻK.

Inspirowane Norwidem

KTO Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
GDZIE Os. Złotego Wieku 14
KIEDY 25 kwietnia 2017 godz. 18.00
OPIS Inspirowane Norwidem. Polemika i rozwinięcie głównych tematów norwidowskich w twórczości m.in. Wyspiańskiego, Brzozowskiego i Miłosza

Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN. Wstęp wolny.Norwid na różne sposoby usiłował uczestniczyć w aktualnym życiu społecznym i politycznym. Również w twórczości literackiej ciągle podejmował próby dialogu z żywotnymi problemami filozoficznymi, artystycznymi i społecznymi współczesności. Niestety, dialogu tego prawie nikt nie podejmował. Dopiero jego „późni wnukowie”, m.in. Stanisław Brzozowski w „Legendzie Młodej Polski” i Stanisław Wyspiański w „Wyzwoleniu” podjęli wyzwanie zmierzenia się z norwidowska wizją Polski i świata.Zapraszamy na Wtorek Literacki poświęcony głównym światopoglądowym tematom Norwida oraz późniejszych literackich nawiązań do jego twórczości.

ABSURDUSTRA - Próba Norwida. Koncert Natalii Sikory

KTO Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
GDZIE Kino Studyjne Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków
KIEDY 25 kwietnia 2017 godz. 18:00
OPIS Koncert w ramach 23. Dni Norwidowskich. „Absurdustra – Próba Norwida” to Koncert Poezji Norwida, która w tej interpretacji muzycznej dotyka przede wszystkim Bluesa. Ten eksperyment trwa już kilka lat. Teraz jest Poezja Norwida, Wokal, Bas i Gitara. Czerpiemy z Poezji Norwida i eksperymentujemy z Jej przestrzenią znaczeń. Norwid jest geniuszem spoza pojęcia czasu i jest bardzo mocny – to Osobowość. Wyobraźnia i otwartość na frazy muzyczne pozwalają oswoić się z Poezją Norwida w twórczym dialogu. Wystąpią: Natalia Sikora, Paula Sołtan.

Wstęp wolny, z pierwszeństwem osób z zaproszeniami, które każdy może odebrać od pn. do pt. w godzinach 9.00 – 19.00 w Ośrodku Kultury Norwida na os. Górali 5 (pok. 18).

Organizator festiwalu: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Partnerzy: Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Spotkanie z Flake, czyli Christianem Lorenzem, klawiszowcem legendarnego zespołu Rammstein

KTO Goethe-Institut w Krakowie
GDZIE Rynek Główny 20
KIEDY 27 kwietnia 2017 godz. 18:30
OPIS Spotkanie z Flake’iem, czyli Christianem Lorenzem, klawiszowcem legendarnego zespołu Rammstein. Kapela powstała w 1994 roku, nazwę przyjęła od amerykańskiej bazy lotniczej (Ramstein Air Base) i jako pierwsza niemiecka grupa wyprzedała komplet biletów w słynnej nowojorskiej Madison Square Garden

Christian Lorenz, wschodnioniemiecki punk, skandalista i wybitny muzyk opublikował autobiografię zatytułowaną Der Tastenficker (Klawiszotłuk), w której opisuje Berlin swojego dzieciństwa, a którą niemiecka prasa określiła mianem „podręcznika wewnętrznej wolności”. Podczas spotkania porozmawiamy z Flake o jego książce, cenie niezależności, życiu w Berlinie wschodnim, poszukiwaniu korzeni i utopijnych ideach NRD. Spotkanie tłumaczone symultanicznie. Wstęp wolny.

Zapiski Trubadurów – Wieczór w stylu francuskim

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 27 kwietnia 2017 godz. 18:00
OPIS Koncert piosenki francuskiej  w wykonaniu Izabeli Staruch i  Vasyla Semikovycha. Wybrane teksty średniowiecznej literatury satyrycznej – monodram  Nataszy Czaja-Słysz.Najsłynniejsze piosenki Edith Piaf w interpretacji Izabeli Staruch z towarzyszeniem  fortepianu (Vasyl  Semikovych). Spotkanie będzie miało także akcent literacki – Natasza Czaja-Słysz, aktorka Teatru Otwartego TO przedstawi fragmenty książki na zasadzie monodramu „W krzywym zwierciadle. Wybór francuskiej średniowiecznej literatury satyrycznej” (Redakcja: Małgorzata Frankowska-Terlecka, Teresa Giermak-Zielińska) wydanej nakładem UNIVERSITAS.

Wieczna miłość – wieczne pióro. Spotkanie z prozą Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

KTO Dom Kultury Podgórze
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 28 kwietnia 2017 godz. 18:00
OPIS Wieczna miłość – wieczne pióro. Spotkanie z prozą Tadeusza Dołęgi-Mostowicza oraz szlagiery międzywojennej piosenki 

Kariera Nikodema Drzymy, Znachor, Pamiętniki Pani Hanki – to najsłynniejsze powieści popularnego w  XX-leciu międzywojennym powieściopisarza – Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W części muzycznej spotkania usłyszeć będzie można popularne do dnia dzisiejszego piosenki z lat 20 i 30 . Podczas spotkania przedstawimy archiwalne nagrania z  niezwykle popularnego, warszawskiego loku Adrii oraz fragmenty filmów przedwojennych. Fragmenty powieści  w interpretacji aktorów Teatru Otwartego TO. Aleksandra Sotnicka – śpiew.

Drugie Życie Książki - edycja specjalna

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Miasteczko Filmowe Off Camera
KIEDY 30 kwietnia 2017 godz. 15:00
OPIS Edycja specjalna – OFF Camera – Płyty i Plakaty Filmowe

Spotykamy się w ramach festiwalu OFF Camera w Miasteczku Filmowym, wymieniamy płyty i plakaty filmowe.