fbpx

Książki pod patronatem KMLU – kontynuujemy program dla księgarni. Nabór otwarty!

Halny Igora Jarka, Lajla znaczy noc Aleksandry Lipczak, Bezmatek Miry Marcinów, Mapa Barbary Sadurskiej i Zimowla Dominiki Słowik – to tylko pojedyncze przykłady książek objętych patronatem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, które zyskały w ostatnim czasie entuzjastyczne reakcje czytelników i mediów. Wychodząc naprzeciw potrzebom księgarni w trudnych czasach, zapraszamy do dalszego promowania współczesnej krakowskiej sceny literackiej!

W roku 2020 w 12 krakowskich księgarniach pojawiły się specjalnie oznaczone półki z książkami pod patronatem KMLU. U progu roku 2021 ponawiamy nasze zaproszenie i kierujemy do księgarni ofertę współpracy, obejmującą m.in. zaaranżowanie stałych półek z książkami patronackimi KMLU do końca roku, zaaranżowanie witryn księgarni w określonych terminach oraz wspólną promocję książek pod patronatem KMLU w mediach społecznościowych. Celem programu jest promocja współczesnej działalności wydawniczej i literackiego dziedzictwa Krakowa, a jednocześnie wsparcie dla niezależnych księgarń w mieście w kryzysowym czasie pandemii koronawirusa.

Pokażmy Kraków jak się pisze!

Zgłoś swoją księgarnię, wysyłając maila na adres: kontakt[at]miastoliteratury.pl. W tytule maila podaj nazwę księgarni, a do wiadomości załącz zdjęcie półki w eksponowanej przestrzeni, którą dysponujesz.

Przy dokonywaniu wyboru księgarń uczestniczących w programie weźmiemy pod uwagę m.in.:

  • Lokalizację księgarni;
  • Obecność tytułów pod patronatem KMLU w dotychczasowej, stałej ofercie księgarni;
  • Umocowanie księgarni w działaniach objętych wieloletnim programem Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Jednocześnie informujemy, że program nie jest skierowany do księgarń:

  • Spoza Krakowa (tj. księgarń znajdujących się poza terenem Gminy Miejskiej Kraków);
  • Internetowych (tj. nie posiadających stacjonarnego lokalu do prowadzenia działalności księgarskiej);
  • Antykwariatów (tj. księgarń specjalizujących się w sprzedaży książek używanych).

Ostateczną decyzję o kwalifikacji księgarni do programu podejmują samodzielnie organizatorzy.

Już teraz planujemy kontynuację współpracy w kolejnych latach oraz stałe poszerzanie grona uczestników programu. Docelowo chcemy, żeby półki z patronatami KMLU zagościły w każdej krakowskiej księgarni!

Na zgłoszenia czekamy do 25 stycznia (poniedziałek) do godz. 24.00. Zapraszamy!

W latach 2015-2020 program Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest KBF, objął patronatem blisko 300 książek autorów i autorek związanych z Krakowem oraz jego literackim dziedzictwem. Rozwinięciem programu książek pod patronatem KMLU jest od 2020 roku Nagroda KMLU, przyznawana twórcom – pisarzom, tłumaczom, redaktorom i ilustratorom – za nowe projekty książkowe w szeroki sposób powiązane z naszym miastem. W 2020 roku w pierwszej edycji konkursu wyłoniono aż 41 zwycięskich projektów. Znalazły się wśród nich m.in. najnowsze książki Ewy Lipskiej, Wojciecha Nowickiego i Dominiki Słowik czy debiutancki poemat Adrianny Alksnin.

Akcja realizowana jest w ramach wieloletniego programu Księgarnie Odporne, którego celem jest przeciwdziałanie ekonomicznym skutkom pandemii koronawirusa w branży księgarskiej. Lokalne krakowskie księgarnie to dla nas od lat naturalni i sprawdzeni partnerzy oraz strategiczna branża objęta ochroną i wsparciem w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Lista dotychczas wydanych książek pod patronatem KMLU: http://miastoliteratury.pl/program/ksiazki-patronackie-kmlu/

Organizator: KBF – operator programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO

 

Wpisz szukaną frazę: