Celem Programu Patronackiego KMLU jest wsparcie środowisk kreatywnych, związanych z literaturą i sektorem wydawniczym, jako podstawy dla zrównoważonego rozwoju rynku książki i czytelnictwa, a także pomnażania dziedzictwa literackiego miasta i pielęgnowania wizerunku Krakowa Miasta Literatury UNESCO, należącego do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO od 2013 roku. Program realizuje kluczowe założenia Strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO na lata 2017-2022.
Kryteria wyboru tytułów patronackich:
- Związek z Krakowem/Małopolską – publikacja jest związana z Krakowem poprzez autora lub tłumacza, wydawnictwo lub tematykę publikacji.
- Projekty KMLU – publikacja związana jest z projektami realizowanymi w ramach KMLU, np. autor był/będzie gościem jednego z krakowskich festiwali, np. Festiwalu Conrada, Festiwalu Miłosza lub innych.
- Lem 2021 – publikacja dotyczy szeroko rozumianej tematyki lemowskiej, nawiązuje do dorobku Stanisława Lema, wpisuje się w plan organizowanych wydarzeń, np. Urodziny Lema, oraz w długofalowe projekty związane z powołaniem instytucji Centrum Literatury i Języka Planeta Lem.
- Strategia 2017-2022 i zmienne wytyczne programu KMLU (np. rocznicowe, okolicznościowe, czy priorytety programowe, takie jak edukacja literacka, książka dla dzieci czy projekty społeczne).
W celu zgłoszenia publikacji do programu patronackiego Krakowa Miasta Literatury UNESCO, należy wysłać wiadomość na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Zgłoszenie powinno zawierać uzupełniony załącznik nr 1. Wnioski rozpatrywane są w trybie całorocznym, najpóźniej w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia. Decyzję o przyznaniu patronatu oraz jego warunkach podejmują przedstawiciele Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego w oparciu o wiedzę ekspercką, Strategię KMLU na lata 2017-2022, a także uregulowania obowiązujące w Krakowskim Biurze Festiwalowym.