fbpx

Kraków jak się pisze! Rusza kolejna edycja programu wsparcia dla księgarń kameralnych

23 kwietnia, podczas Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO, pamiętamy o krakowskich księgarniach kameralnych, ogłaszamy kolejną edycję programu Kraków jak się pisze! W ramach akcji wsparcie otrzymają księgarnie promujące tytuły objęte Patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

 

Lokalne krakowskie księgarnie to ulubione przez czytelniczki  i czytelników punkty na mapie  miasta, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie rozwój życia kulturalnego i literackiego. To właśnie dlatego strategia wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa, obejmująca między innymi system ulg czynszowych w lokalach miejskich oraz program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach,  stanowi jeden z kluczowych elementów programu Krakowa Miasto Literatury UNESCO. Równie istotnym celem jest zapewnianie wsparcia środowiskom kreatywnym związanych z literaturą i sektorem wydawniczym – to zadanie realizujemy między innymi poprzez Program Patronacki KMLU. Działając na rzecz rozwoju lokalnego rynku książki, w swoich projektach staramy się łączyć inicjatywy wzmacniające te różnorodne środowiska.

W roku 2020 w kilkunastu krakowskich księgarniach po raz pierwszy pojawiły się specjalnie oznaczone półki z książkami objętymi patronatem KMLU oraz wyróżnionymi Nagrodą KMLU. Celem akcji Kraków jak się pisze!, organizowanej w ramach pomocowo-ochronnego programu Księgarnie Odporne, było promowanie współczesnej działalności wydawniczej i literackiego dziedzictwa Krakowa, a jednocześnie wspieranie niezależnych księgarń działających w mieście literatury UNESCO. Kontynuowany w 2021 roku program cieszył się powodzeniem wśród krakowskich księgarzy i księgarek, którzy aranżowali witryny i półki z książkami patronackimi KMLU oraz promowali swoje ulubione tytuły patronackie w mediach społecznościowych.

Dodajmy, że jest z czego wybierać! W latach 2015-2021 program Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest KBF, objął patronatem ponad 350 książek autorów i autorek związanych z Krakowem oraz jego literackim dziedzictwem. W tym bogatym i różnorodnym zbiorze znaleźć można literaturę piękną i non-fiction, poezję i prozę, lektury dla dorosłego i najmłodszego czytelnika. Rozwinięciem programu książek pod patronatem KMLU jest od 2020 roku Nagroda KMLU, przyznawana twórcom – pisarzom, tłumaczom, redaktorom i ilustratorom – za nowe projekty książkowe w szeroki sposób powiązane z naszym miastem.  Listę tytułów objętych patronatem KMLU można znaleźć pod tym linkiem.

Jak można zgłosić swoją księgarnię? To proste! Wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy, wypełnić go i wysłać na adres: kontakt@miastoliteratury.pl. W tytule wiadomości prosimy podać nazwę księgarni i dołączyć do niej zdjęcie półki oraz witryny, które zostaną zaaranżowane w ramach projektu.

Przy dokonywaniu wyboru księgarń uczestniczących w programie weźmiemy pod uwagę m.in.:

  • jakość, różnorodność i unikalność oferty książkowej Księgarni w zakresie literatury pięknej,
  • zaangażowanie i znaczenie Księgarni dla życia kulturalnego w Krakowie,

Regulamin akcji można przeczytać tutaj.

Na zgłoszenia czekamy do 19 kwietnia (wtorek) do godz. 20.00. Zapraszamy! 

Organizator: KBF – operator programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Wpisz szukaną frazę: