fbpx

Czwartkowe premiery pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Od dyskusji o wczesnym kapitalizmie w Polsce, przez nowohucki bestiariusz i legendy o bezdusznym golemie, po thriller psychologiczny. Druga seria spotkań online wokół premier wydanych pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO to zaproszenie do lektury książek z naszym znakiem jakości. Co czwartek o godzinie 18.00, od 11 lutego do 18 marca, odbędą się spotkania transmitowane na facebookowym profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Pod koniec 2020 roku świętowaliśmy premiery dziesięciu tytułów, które znalazły się w Programie Patronackim Krakowa Miasta Literatury UNESCO. W pierwszej serii wirtualnych spotkań pojawili się ich autorzy, m.in.: Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński zdradzili szczegóły najnowszego śledztwa profesorowej Szczupaczyńskiej, Justyna Sobolewska i Agnieszka Dauksza rozmawiały o Kornelu Filipowiczu, a Joanna Gromek-Illg opowiedziała o Wisławie Szymborskiej. Grudniowy cykl potwierdził, że spotkania online również mogą cieszyć czytelników i czytelniczki dobrą atmosferą, a także skłaniać do rozmowy o literaturze – TUTAJ możecie sprawdzić, kogo gościliśmy na facebookowym profilu KMLU i jakie tytuły wzięliśmy pod lupę.

Pora na kolejną dawkę dyskusji z udziałem autorów i autorek związanych z Krakowem lub przyglądających się Krakowowi, jego historii i mieszkańcom w swoich najnowszych książkach. Między 11 lutego a 18 marca za pośrednictwem Facebooka odbędzie się aż 6 książkowych premier, na których wspólnie z wydawcami będziemy gościć Olgę Drendę i Sławomira Shutego rozmawiających o wczesnym kapitalizmie w Krakowie, Mariusza Wollnego opowiadającego o mieście z przełomu XIX i XX wieku, Elżbietę Łapczyńską opisującą Nową Hutę lat 50. ubiegłego stulecia, Artura Przybysławskiego zdradzającego tajniki tłumaczenia wczesnych tekstów Jamesa Joyce’a, Macieja Płazę przywołującego legendę o golemie oraz Karolinę Macios przedstawiającą kolejną niepokojącą historię.

Harmonogram spotkań wokół książek pod patronatem KMLU:

11 lutego, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Bełkot” Sławomira Shutego
Goście: Sławomir Shuty, Olga Drenda
Prowadząca: Magdalena Okraska
„Bełkot” zawiera opisy świata widzianego z pozycji człowieka upadającego, któremu blisko jest do sięgnięcia bruku. To nieskrępowany strumień świadomości wybiegający ku początkom III Rzeczpospolitej. Trochę jakby „włączyć radio (telewizor?) i co parę sekund zmieniać kanał – taki kolaż z codzienności” (jak pisał Paweł Dunin-Wąsowicz w „Machinie”). W spotkaniu – oprócz autora – weźmie także udział naczelna polska ducholożka Olga Drenda, a poprowadzi je Magdalena Okraska.

Transmisja na facebookowych profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Korporacji Ha!art i Spółdzielni Ogniwo.
Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/253058412894406

 

18 lutego, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Biały towar” Mariusza Wollnego
Gość: Mariusz Wollny
Prowadzący: Marcin Wilk

Nowa książka Mariusza Wollnego odtwarza realia dawnego Krakowa, przedstawia jego mieszkańców, a przede wszystkim prezentuje różne części miasta w kolejnych fazach rozwoju i przemian, w tym popularne i dziś legendarne już sklepy, knajpy, hotele, instytucje miejskie i państwowe. Oglądamy Kraków i Podgórze oraz żydowski Kazimierz, a w nich wszystkie warstwy społeczne od arystokratów po proletariuszy i męty społeczne. To książka, która w atrakcyjnej formule kryminału retro pokazuje kawał prawdziwej historii i obyczajowości Krakowa z niezwykle malowniczej epoki przełomu XIX i XX wieku. Rozmowę poprowadzi publicysta i krytyk literacki, autor bloga „Wyliczanka”, ale przede wszystkim krakus – Marcin Wilk.

Transmisja na facebookowych profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Kacper Ryx / JAMA.
Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/462887274896372

 

25 lutego, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Bestiariusz nowohucki” Elżbiety Łapczyńskiej
Gość: Elżbieta Łapczyńska
Prowadząca: Paulina Małochleb

Książka odsłania świat dziwności, kopniętej metafizyki, ale i do bólu realnej cielesności oraz brutalności pracy. Wyobraźcie sobie: Nowa Huta, lata 50. ubiegłego stulecia, tu powstaje kombinat-kolos i miasto-labirynt, a także wykuwa się nowy człowiek. Wielowątkowa opowieść jest snuta właśnie przez nowych ludzi, takich jak prorok czytający z wielkopiecowych oparów, zjadaczka arszeniku, sobowtórka czy człowiek bez twarzy. Kiedy w ich losy wkracza niejaki doktor Szpigiel, wraz z nim pojawia się zamęt. Z Elżbietą Łapczyńską, autorką tej opowieści, porozmawia literaturoznawczyni i krytyczka literacka, prowadząca blog „Książki na ostro” – Paulina Małochleb.

Transmisja na facebookowych profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Biura Literackiego i Cafe NOWEJ Księgarni.

 

4 marca, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Pisma estetyczne” Jamesa Joyce’a
Gość: Artur Przybysławski
Prowadząca: Eliza Kącka

Zbiór dotychczas niewydanych w Polsce wczesnych tekstów Jamesa Joyce’a ujrzał właśnie światło dzienne dzięki pracy aż trzech tłumaczy: Artura Przybysławskiego, Joanny Ugniewskiej i Jerzego Jarniewicza. Umberto Eco pisał: „Jeśli jest prawdą, że każdy pisarz rozwija jedną myśl przez całe życie, to owa zasada wydaje się szczególnie oczywista w przypadku Joyce’a: jeszcze nie otrzymał stopnia bachelora, a już wiedział, co ma robić dalej – i ogłosił to, nawet jeśli w sposób nieformalny i raczej naiwny”. Z Arturem Przybysławskim, filozofem i wykładowcą akademickim, porozmawia Eliza Kącka, literaturoznawczyni, pisarka i czytelniczka.

Transmisja na facebookowych profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Wydawnictwa Officyna.

 

11 marca, godz. 18.00
Spotkanie wokół książki „Golem” Macieja Płazy
Gość: Maciej Płaza
Prowadzący: Piotr Paziński

Wywodzący się z żydowskich tradycji golem, mający postać człowieka, lecz pozbawiony duszy, od wieków rozpala wyobraźnię. Można go spotkać w chasydzkich legendach, literaturze jidysz i w popkulturze. Maciej Płaza przywołał jego postać, by zanurzyć czytelnika w świecie sztetlu na Podolu z początku XX wieku. Wątki kabalistyczne i mesjańskie równoważą się z realistycznym obrazem kultury i obyczajów chasydów. Wszystko to, łącznie z legendarną postacią, nabiera nowego życia pod piórem jednego z najwspanialszych stylistów polskiej prozy. Rozmowę wokół książki „Golem” poprowadzi pisarz, znawca filozofii judaizmu i tematu żydowskiego w literaturze – Piotr Paziński.

Transmisja na facebookowych profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Wydawnictwa W.A.B.

 

18 marca, godz. 18.00
Spotkanie wokół książki „Nadciągająca falaKaroliny Macios
Gość: Karolina Macios
Prowadzący: Łukasz Wojtusik

Lato tego roku zaczęło się inaczej – z nieba lał się niespotykany dotąd żar, zwierzęta dziwne się zachowywały: masowo wymierały owady, niedobitki pszczół atakowały ludzi, morze zamieniło się w wielkie cmentarzysko ryb, a wygłodniałe mewy stały się poważnym zagrożeniem. Coś złego zaczęło się dziać ze światem akurat tego roku, w którym Anna poznała Emila. „Nadciągająca fala”, która ukaże się niebawem, będzie głównym tematem rozmowy poprowadzonej przez Łukasza Wojtusika, dziennikarza i autora podcastu „Alfabet Wojtusika”.

Transmisja z na profilach Facebook Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Wydawnictwa Wielka Litera i De Revolutionibus Books&Cafe.

 

O Programie Patronackim KMLU:

W latach 2015-20210 program Kraków Miasto Literatury UNESCO objął patronatem wydawniczym blisko 300 książek autorów i autorek związanych z Krakowem oraz jego literackim dziedzictwem. Książki te znajdziecie także wyeksponowane na półkach w krakowskich księgarniach kameralnych – szukajcie oznaczeń z naszym patronackim hasłem „Kraków jak się pisze!”. Rozwinięciem programu patronackiego od 2020 roku jest również Nagroda KMLU przyznawana twórcom, tłumaczom, redaktorom i ilustratorom za nowe projekty książkowe w szeroki sposób powiązane z naszym miastem.

Listę książek objętych patronatem wydawniczym KMLU znajdziecie TUTAJ.

Wpisz szukaną frazę: