fbpx

Magdalena Heydel i Justyna Sobolewska wśród gości spotkań patronackich KMLU. Grudniowy program rozmów o książkach

Choć za nami coroczne jesienne wydarzenia literackie – Festiwal Conrada, Festiwal Literatury dla Dzieci i akcja Czytaj PL – wciąż mamy dla Was wiele propozycji wspólnej dyskusji o książkach. Zanim zaprosimy Was na transmisje w ramach Prologu 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, przedstawiamy Wam program spotkań wokół publikacji pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Między 2 a 18 grudnia na portalu Facebook odbędzie się aż 8 książkowych premier, na których wspólnie z wydawcami będziemy gościć m.in. Macieja Piotra Prusa, Agnieszkę Kaszubę-Dębską, Joannę Gromek-Illg czy autorów „Elementarza kultury polskiej”.

Co czeka nas w grudniowym cyklu spotkań patronackich KMLU? Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński zdradzą szczegóły czwartego już śledztwa profesorowej Szczupaczyńskiej, a Maciej Piotr Prus zabierze nas na swoją „Wyspę”. Autorzy „Elementarzu kultury polskiej” zastanowią się nad miejscem, jakie zajmują polscy twórcy na światowej mapie kultury ostatnich stu lat. Justyna Sobolewska i Agnieszka Dauksza porozmawiają o Kornelu Filipowiczu, Anna Kaszuba-Dębska opowie o Bruno Schulzu, a Joanna Gromek-Illg o Wisławie Szymborskiej. Blaski i cienie pracy tłumaczki przedstawi Magdalena Heydel, która przełożyła opowiadania Katherine Mansfield, a koniec roboczego tygodnia zakończymy rewolucją w piątkowy wieczór, czyli dyskusją o eseju wizualnym Jakuba Woynarowskiego. Wśród prowadzących spotkania znaleźli się m.in. Paulina Małochleb, Katarzyna Kubisiowska i Aleksandra Klich.

Za nami już trzy odsłony patronackiego cyklu, które możecie oglądać na profilu Facebook KMLU: są to spotkania wokół książek „Panny z Wesela” Moniki Śliwińskiej (TUTAJ), „Antonówki. Kobiety i Czechow” Sylwii Frołow (TUTAJ) oraz „Złoty róg” Maryli Szymiczkowej, czyli Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego (TUTAJ).

Wszystkie spotkania zostaną również opublikowane na miejskiej platformie VOD – PLAY KRAKÓW.

4 grudnia, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Wyspa i inni ludzie” Macieja Piotra Prusa (Korporacja Ha!art)
Gość: Maciej Piotr Prus
Prowadzenie: Georgina Gryboś

Kiedy na pewnej śródziemnomorskiej wyspie nagle pojawia się niezidentyfikowane stworzenie, które zaczyna niszczyć uprawy, w mieszkańcach tej zamkniętej enklawy odzywają się tłumione dotąd lęki, pragnienia i przyzwyczajenia. Wyspa jako miejsce akcji jest tu tylko pretekstem, aby oddać skomplikowane relacje międzyludzkie, specyficzną atmosferę zamknięcia i ograniczenia, ale także przyjrzeć się społeczeństwu, którego problemy skupiają się tu niczym w soczewce. O życiu w świecie (bez)troski z autorem porozmawia Georgina Gryboś.

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/714505596091238
Transmisja z księgarni De Revolutionibus Books&Cafe na profilach Facebook KMLU, Korporacji Ha!art i księgarni.

 

6 grudnia, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Elementarz kultury polskiej”
Goście: Ewa Solarz, Karol Szafraniec, Małgorzata Miśkowiec, Anna Niemierko
Prowadzenie: Anna Sańczuk

„Elementarz polskiej kultury” to artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie zwracające uwagę na unikatowe miejsce, jakie zajmują polscy twórcy na światowej mapie kultury ostatnich stu lat. Okres od odzyskania niepodległości po czasy dzisiejsze pełen jest tak niezwykłych postaci, jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Wisława Szymborska, Tamara Łempicka czy Tadeusz Kantor. Postaci, których dokonania odbiły się szerokim echem na świecie. Rozmowę z autorami „Elementarza” poprowadzi Anna Sańczuk.

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1831405247027350
Transmisja na profilach Facebook KMLU i Wydawnictwa Wytwórnia.

 

7 grudnia, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” Justyny Sobolewskiej (Wydawnictwo Iskry)
Gościni: Justyna Sobolewska
Prowadzenie: Agnieszka Dauksza

„Przecież Filipowicz nie miał biografii” – usłyszałam kiedyś. – „Pisał, łowił ryby i był outsiderem. Co w tym ciekawego?”. Kiedy przyjrzymy się jego życiu, okaże się jednak, że podobnie jak w jego opowiadaniach pozornie nieefektowna szarość mieni się kolorami – pisze Justyna Sobolewska, autorka książki. O Kornelu Filipowiczu porozmawiają dwie znawczynie jego biografii i twórczości.

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/174100884414628/
Transmisja na profilach Facebook KMLU i Wydawnictwa Iskry.

 

8 grudnia, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Bruno. Epoka genialna” Anny Kaszuby-Dębskiej (Wydawnictwo Znak)
Gościni: Anna Kaszuba Dębska
Prowadzenie: Katarzyna Kubisiowska

Anna Kaszuba-Dębska pracowała nad książką 10 lat. Zafascynowana postacią Schulza rozprawia się z mitami krążącymi wokół niego i przedstawia postać niezwykłego, pełnego sprzeczności mężczyzny. Dzięki autorce przenosimy się w wielokulturowy barwny świat, który zniknął wraz z tragiczną śmiercią Schulza. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kubisiowska, biografistka i etatowa przepytująca.

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/371361187305552/
Transmisja z księgarni Lokator na profilach Facebook KMLU, Wydawnictwa Znak i księgarni.

 

9 grudnia, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki Katherine Mansfield „Opowiadania wybrane” w tłumaczeniu Magdaleny Heydel (Wydawnictwo Officyna)
Gościni: Magdalena Heydel
Prowadzenie: Paulina Małochleb

Uznawane obecnie za jedno z najważniejszych osiągnięć nowoczesnej prozy i odkrywcze przekształcenie formy opowiadania, a także za świadectwo nowoczesnej kobiecej biografii, dzieła Katherine Mansfield doczekały się w świecie anglosaskim licznych wydań i grona zagorzałych wielbicieli. Mansfield jest pisarką szeroko tłumaczoną i docenianą na świecie. Często wspomina się o tym, że Virginia Woolf w dziennikach wyznaje, iż tylko jednej Mansfield zazdrościła talentu. W ręce polskich czytelników i czytelniczek trafia przekład mistrzowskiej tłumaczki Magdaleny Heydel.

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/363360931431243
Transmisja z księgarni De Revolutionibus Books&Cafe na profilach Facebook KMLU, Wydawnictwa Officyna i księgarni.

 

11 grudnia, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „November” Jakuba Woynarowskiego
Goście: Jakub Woynarowski, Paweł Rojek, Aleksandra Herzyk
Prowadzenie: Jan Bińczycki

„November” autorstwa Jakuba Woynarowskiego to eksperymentalna książka i zarazem próba rekonstrukcji w formie fabularyzowanego graficznego eseju mało znanych wydarzeń poprzedzających upadek I Rzeczypospolitej u schyłku XVIII wieku. Z kolażu oryginalnych dokumentów i materiałów ikonograficznych stopniowo wyłania się apokryficzna, alternatywna opowieść o nigdy niezaistniałej polskiej „rewolucji francuskiej”. Jesteśmy bardzo ciekawi, dokąd zaprowadzi nas dyskusja o książce w szerokim gronie – panelistów i czytelników.

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/813500109487459
Transmisja ze Spółdzielni Ogniwo na profilach Facebook KMLU, Korporacji Ha!art i księgarni.

 

18 grudnia, godz. 18.00

Spotkanie wokół książki „Szymborska. Biografia wewnętrzna” Joanny Gromek-Illg (Wydawnictwo Znak)
Gościni: Joanna Gromek-Illg
Prowadzenie: Aleksandra Klich

Biografia wewnętrzna poetki. „Czasami jestem podobna do siebie, a czasami nie” – powtarzała Wisława Szymborska. Od zawsze budziła emocje. Była bliska także tym, którzy nigdy wcześniej nie czytali poezji. Czytelnicy myśleli o niej jak o przyjaciółce, sąsiadce i doradczyni. To może dziwić, tym bardziej że tak mało pisała i mówiła o sobie. Z Joanną Gromek-Illg porozmawia Aleksandra Klich, dziennikarka, pisarka i redaktorka.

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/678795739478475
Transmisja na profilach Facebook KMLU i Wydawnictwa Znak.

 

O programie patronackim KMLU:

W latach 2015-2020 program Kraków Miasto Literatury UNESCO objął patronatem wydawniczym blisko 200 książek autorów i autorek związanych z Krakowem oraz jego literackim dziedzictwem. Rozwinięciem programu patronackiego jest od 2020 roku Nagroda KMLU, przyznawana twórcom, tłumaczom, redaktorom i ilustratorom za nowe projekty książkowe w szeroki sposób powiązane z naszym miastem. W pierwszej edycji konkursu wyłoniono aż 41 laureatów nagrody, dodatkowo przyznano ponad 20 dodatkowych patronatów, dzięki czemu portfolio książek, dla których Kraków stanowi punkt odniesienia, nieustannie się poszerza.

Listę książek objętych patronatem wydawniczym KMLU znajdziecie TUTAJ.

Wpisz szukaną frazę: