fbpx

Dobra książka, zimne napoje i odrobina cienia – to najlepszy zestaw na najbardziej słoneczne miesiące roku! Poza lekturą w pojedynkę warto znaleźć, także czas na uczestnictwo w ciekawych wydarzeniach literackich organizowanych w Krakowie. Wiele atrakcji przygotowano specjalnie dla dzieci – przez niemal cały sierpień będą mogły brać udział w rozmaitych zajęciach inspirowanych literaturą. Ich rodziców zaś zapraszamy na wystawy, w które obfituje sierpień, a pod koniec miesiąca na przedpremierowe spotkanie z Major Mariną Raskową i spacer literacki śladem Wyspiańskiego. Książka to najlepszy kompan na wakacje – zwłaszcza w Krakowie!

 

Wybrane wydarzenia:

  • Krakowskie Biuro Festiwalowe

Zaprasza na spacer literacki szlakiem Stanisława Wyspiańskiego. Podczas kolejnej odsłony uczestnicy przejdą szlakiem wybitnego polskiego dramaturga i poety. 27 sierpnia.

  • Nowohucka Biblioteka Publiczna

Organizuje kolejną odsłonę warsztatów dla dzieci z cyklu „Mądrej głowie dość dwie słowie”. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat będą mogły wybierać spośród licznych atrakcji: literackie kalambury, zabawy plastyczne inspirowane ulubionymi książkami, a także karaoke. Posłuchają opowiadań, poznają znaczenie wybranych przysłów i nauczą się łamańców językowych. Od 1 do 26 sierpnia.

  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Przygotowała wystawę komiksów i ilustracji pt. „Miguel w Cervantesie. Teatr cudów”. Głównym jej założeniem będzie zaznajomienie publiczności z osobą Miguela de Cervantesa – fascynującą postacią historyczną, przyćmioną nieco przez ogromną sławę stworzonych przez siebie dzieł i postaci literackich. Od 1 do 31 sierpnia.

  • ArtCafe Barakah

Zaprasza na kolejną odsłonę Literackiej Chochli pt. „Brexit z literaturą”. Podczas spotkania każdy chętny będzie mógł stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami

 

Pełen harmonogram literackich wydarzeń w Krakowie znajdziecie tutaj.

Niezależność, zmysłowość, bogata wrażliwość i talent, czyli Zuzanna Ginczanka. W czwartek (4 sierpnia) o godz. 18.00 zapraszamy na finisaż wystawy „Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem” w krakowskim Muzeum Historii Fotografii, który będzie spotkaniem z długo zapomnianą postacią, będącą dzisiaj źródłem inspiracji dla artystów, poetów i badaczy. Finisażowi towarzyszyć będzie słuchowisko o Poetce oraz poetycki performance Marii Dębskiej – aktorki czytającej wiersze Ginczanki tylko jednemu słuchaczowi, w intymnej przestrzeni pokoju. Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO jest współorganizatorem wydarzenia.

 

baner

„Pokój Ginczanki” to finisaż wystawy „Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem” prezentowanej do 14 sierpnia w krakowskim Muzeum Fotografii. Z postacią Zuzanny Ginczanki mieli okazję zapoznać się uczestnicy tegorocznej odsłony Festiwalu Miłosza i Festiwalu Kultury Żydowskiej. Wystawa jest próbą wydobycia śladów jej myśli i sztuki w zestawieniu ze współczesnością i zaprezentowania, jak głęboko Ginczanka wpłynęła na artystów następnych pokoleń. Niezwykła twórczość Zuzanny Ginczanki została zaprezentowana poprzez archiwalia pochodzące z kolekcji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, a także rękopisy i fotografie z prywatnego albumu poetki, jak również dzieła sztuki współczesnej, które w metaforyczny sposób odnoszą się zarówno do jej życia, jak i poezji.

W „Pokoju Ginczanki” usiądzie na krześle Maria Dębska, naprzeciw niej, na drugim krześle może usiąść każdy, by wysłuchać jednego wybranego przez nią wiersza. Aktorka będzie czytać co kilka minut inny utwór, szukając właściwego tonu. Wiersz stanie się jedynym komunikatem między aktorką a odbiorcą, bowiem oprócz wiersza Zuzanny Ginczanki podczas tego specyficznego spotkania nie padną żadne inne słowa, niż te napisane przez Poetkę.

Zuzanna albo beżowe, czarne pomarańczowe. Słuchowisko o Zuzannie Ginczance” to zebrany przez Jarosława Mikołajewskiego, z wierszy i wspomnień tych, którzy ją pamiętają, szczególny portret wybitnej polskiej poetki żydowskiego pochodzenia. Dziennikarz pochłonięty odkrywaniem twórczości i życiorysu, odnalazł w końcu ślady Zuzanny Ginczanki, zmarłej tragicznie w Krakowie w 1944 r. Rozmawiał z tymi, którzy ją znali, przyjaźnili się, którzy jeszcze mają ją w pamięci. Ze wspomnień tych powstał specyficzny portret, a poszukiwanie stało się obsesją. W słuchowisku usłyszymy Przemysława Stippa (Jarosław Mikołajewski), Marię Maj (Ludmiła Sikorska), Jolantę Olszewską (Anna Pilch), Magdalenę Kuta (Halina Cetnarowicz), Adama Ferency (Czesław Miłosz), Mirosława Konarowskiego (Ryszard Matuszewski), Wojciecha Chorążego (Ryszard Kotarba) oraz Marię Dębską (Ginczanka). Fragmenty wierszy Zuzanny Ginczanki do melodii Pawła Skorupki śpiewa Lena Piękniewska.

Reżyseria: Tomasz Cyz
Scenariusz: Jarosław Mikołajewski
Realizacja: Jarosław Regulski
Reżyseria dźwięku: Anna Przegendza

Organizatorami wystawy są: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Festiwal Miłosza, Fundacja Miasto Literatury, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Partnerzy: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

W związku z trwającymi wakacjami Miasta Literatury UNESCO przygotowały listę książek, które szczególnie polecają czytelnikom miast partnerskich. Z pewnością znajdą tu coś dla siebie miłośnicy wszystkich gatunków literackich – spis obejmuje pozycje od kryminałów, przez literaturę obyczajową, aż do poezji 🙂

W zestawieniu znalazły się następujące tytuły:

„Kwiaty płomieni. Niewysłuchane głosy Iraku” opracowane przez S. Mohammeda, S. Najma, H. Al-Kabiego (Bagdad)

„Diamentowy pałac” – Merce Rodoreda (Barcelona)

„Zielona droga” – Anne Enright (Dublin)

„Anioł przy moim stole” – Janet Frame (Dunedin)

„Słoneczni pielgrzymi” – Jenni Fagan (Edynburg)

„W poszukiwaniu Duende” – Federico Garcia Lorca (Granada)

„Dunlop” – Hans Thill (Heidelberg)

„Co należy do ciebie” – Garth Greenwell (Iowa City)

„Madame” – Antoni Libera (Kraków)

„Prawo pożądania” – Andrej Blatnik (Lublana)

„Mojżesz i inne poematy” – Iwan Franko (Lwów)

„Gorące rączki” – Abigail Ulman (Melbourne)

„Wąż z Essex” – Sarah Perry (Norwich)

„Bystrzak” – Kim Slater (Nottingham)

„Ogólna teoria zapomnienia” – Jose Eduardo Agualusa (Óbidos)

„Milczenie lodu” – Ragnar Jónasson (Reyjkavik)

„Ta sama rzeka” – Jaan Kaplinski (Tartu)

„Obłomow” – Iwan Gonczarow (Uljanowsk)

Zachęcamy do lektury!

Zegar tyka nieubłaganie… jeszcze tylko do niedzieli możecie wysyłać zgłoszenia półroczny na Kurs Pisania Kryminałów Miasta Literatury UNESCO, który rozpocznie się 3 września.

Na 12 autorów najlepszych tekstów zgłoszeniowych czeka 10 weekendów wypełnionych zajęciami z czołowymi autorami kryminałów (m.in. królową gatunku Katarzyną Bondą, Mariuszem Czubajem, Katarzyną Puzyńską) redaktorami, ekspertami od prawa autorskiego, procesu wydawniczego, a także specjalistą od tworzenia portretów psychologicznych przestępców.
Po zakończeniu kursu organizatorzy zarekomendują czołowym wydawcom trzech najlepszych absolwentów.

Prawdziwym dowodem, że warto walczyć o swoje marzenia i wziąć udział w projekcie, jest przykład zeszłorocznego absolwenta Kursu Kreatywnego Pisania Ahsana Ridha Hassana, który niedawno podpisał umowę z Wydawnictwem Czwarta Strona na wydanie powieści “Nocny Dzień”.

Podczas zajęć uczestnicy spędzą ok.100 godzin pracując pod okiem doświadczonych specjalistów. Dowiedzą się także, że pisanie kryminałów to ciężka praca, że żeby stworzyć wiarygodną historię trzeba wyjść zza biurka i jak bardzo pisarzowi potrzebny jest pisarzowi dobry redaktor.

O tym co jeszcze potrzebne jest każdemu pisarzowi – unikanie banału i umiejętność balansowanie między “wysokim a niskim” – opowiada pisarz Janusz Rudnicki.

Zgłoszenia tylko do 24 lipca!

Szczegółowe informacje i terminy zajęć są dostępne tutaj.

Wszystkich, którzy zostają w Krakowie w przyszłym tygodniu bądź tych, który wybierają się do naszego miasta z okazji Światowych Dni Młodzieży zapraszamy na specjalny literacki spacer!

Przechadzka lekka, ogólna i oczywiście wypełniona po brzegi dobrą literaturą. Przygoda dla miłośników książek i Krakowa. Propozycja dla gości, pielgrzymów i uczniów – każdego, kto ma w sobie żyłkę odkrywcy.

Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska.

Start: 17.00
Wstęp: wolny
Obowiązkowa rejestracja: spacery@miastoliteratury.pl
Miejsce rozpoczęcia spaceru podajemy w odpowiedzi na zgłoszenie.

 

spacery literackie

 

Spacery literackie to cykl tematycznych przechadzek po Krakowie realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Co miesiąc wyruszamy na odkrywanie Krakowa śladami znanych i mniej znanych pisarek i pisarzy, epok i nurtów literackich. W 2016 roku czeka nas jeszcze min. spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada oraz Wisławy Szymborskiej – ten ostatni organizowany w szczególny jubileusz 20-lecia literackiego nobla dla krakowskiej poetki.

Harmonogram i informacje o projekcie

Ahsan Ridha Hassan, absolwent pierwszej edycji Kursu Kreatywnego  Pisania Miasta Literatury UNESCO, jeden z 3 wyróżnionych autorów, podpisał właśnie umowę z wydawnictwem Czwarta Strona. Książka pod tytułem „Nocny dzień” ukaże się z początkiem 2017 roku.

Ahsan Ridha Hassan ukończył pierwszą edycję Kursu Kreatywnego Pisania z wyróżnieniem, a  niedawno podpisał umowę wydawniczą na publikację swojej powieści. Ma 28 lat, pochodzi z Bielska-Białej i na co dzień mieszka w Krakowie. Według opinii redaktorów prowadzących zajęcia obdarzony jest niezwykłym słuchem językowym i znakomicie radzi sobie z tworzeniem nietuzinkowych postaci, panuje nad fabułą, a wątki snuje w wyrafinowany i jednocześnie przejrzysty dla czytelnika sposób.

Głównym bohaterem powieści będzie Robert Ridle, którego poznajemy, kiedy budzi się w pociągu. Wie tylko tyle, że jedzie do Sopotu, bo dostał zadanie od enigmatycznego Zleceniodawcy. Dla Roberta to nic nowego, w końcu utrzymuje się z rozwiązywania podobnych spraw. Jednak to zlecenie jest inne, niż wszystkie… Co odkryje Robert Ridle? I dlaczego na kartkach powieści pojawia się najsłynniejszy w dziejach Polski seryjny morderca, Karol Kot?

Czwarta-strona-logo

Czwarta Strona, wydawca książki, to marka istniejącego od ponad pół wieku Wydawnictwa Poznańskiego. Specjalizuje się w literaturze popularnej, biografiach, a także literaturze z wyższej półki.

 

Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy autora i jednocześnie zachęcamy gorąco do udziału w drugiej Edycji Kursu Pisania, który tym razem odbędzie się pod znakiem kryminału.
Więcej informacji o Kursie Pisania Kryminałów Miasta Literatury UNESCO możecie znaleźć tutaj.

Z tego powodu 12 lipca przedstawiciele Miasta Literatury UNESCO spotkali się z reprezentantami targów, British Council, British Council Polska i Instytutu Książki, aby przedstawić najważniejsze projekty realizowane w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Była to również okazja do rozmowy o wyzwaniach programu (Składzie Solnym i Bibliotece Kraków) oraz o prezentacji polskiej literatury podczas przyszłorocznej imprezy w Londynie.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły projekty multimedialne: CzytajPL!, Kody Miasta i Writers in Motion. Pomysły spodobały się do tego stopnia, że goście wyrazili chęć zorganizowania edycji Czytaj PL! oraz wyświetlenia filmów literackich (Napisane życie, Nadal wracam, Pilch) podczas przyszłorocznych Targów.

Rozmowy toczyły się również na temat innych projektów, a że rok 2017 będzie rokiem Conrada – było o czym rozmawiać! Spotkanie zaowocowało wieloma planami współpracy, dotyczącymi przede wszystkim rozwinięcia partnerstwa z festiwalami poetyckimi w Wielkiej Brytanii. Umożliwi to prezentację angielskich poetów eksperymentalnych i awangardowych oraz pozwoli jeszcze bardziej promować slamy poetyckie, wciąż jeszcze stanowiące margines życia literackiego.

Międzynarodowa współpraca to ogromna szansa dla Krakowa, które już nie raz udowodniło, że nie otrzymało tytułu Miasta Literatury UNESCO przypadkiem. Targi w Londynie to kolejne wyzwanie, ale również kolejna szansa na pokazanie za granicą niezwykłej siły miasta, jaką jest literatura.

5 lipca w Urzędzie Miasta na zaproszenie przewodniczącej Komisji Kultury Małgorzaty Jantos z krakowskimi radnymi spotkał się dr Felix Kaputu – pochodzący z Kongo pisarz, naukowiec, literaturoznawca, działacz społeczny, stypendysta programu ICORN w Krakowie.

Podczas posiedzenia Komisji Robert Piaskowski – Zastępca Dyrektora ds. Programowych KBF oraz Danuta Glondys – Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusz, wygłosili prezentację na temat  Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), w której Miasto Kraków jest członkiem od 2011 roku oferując miejsce spokojnego życia i pracy dla pisarzy prześladowanych we własnych krajach, ze względu na ich twórczość lub aktywność społeczną na rzecz obrony praw człowieka i wolności słowa i ekspresji.

Na spotkaniu przedstawiono sylwetkę szóstego już stypendystę ICORN w naszym mieście, Profesora Felixa Kaputu, który korzystając z okazji podziękował Krakowowi za gościnność, ale również wspomniał swoich obawach przed przyjazdem do naszego kraju: „Przez wiele ostatnich lat byłem pielgrzymem i jestem nim nadal. Gdy zmierzałem do Krakowa, w głowie miałem wiele różnych myśli. Myślałem też o historiach o Polsce, które wcześniej słyszałem. Wiedziałem, że jadę do kraju Jana Pawła II, wyjątkowego człowieka swoich czasów, świętego, znanego z niebywałej inteligencji, posługiwania się wieloma językami, listów papieskich oraz książek, które będą kształtować świat przez wiele stuleci… Mówiono mi jednak, że Jan Paweł II był naprawdę wyjątkowym człowiekiem i wyjątkiem w swoim kraju, ponieważ większość jego rodaków miała nie być tak gościnna i radosna jak on…  Mówiono mi wiele rzeczy.” Na szczęście, doświadczenia Kaputu w Krakowie zniwelowały te obawy, wręcz jedynym zmartwieniem Kaputu obecnie jest to że… przytyje. „Praca, jedzenie, rozmowy, odpoczynek, podróżowanie po Polsce i poza jej granice jak do tej pory wypełniają cały mój czas. Moja lodówka jest pełna przeróżnych potraw: barszczu białego i innych zup, pierogów oraz innych dań. Ten przystanek w długiej pielgrzymce okazał się bardzo dobry dla tego pielgrzyma.”

Pochodzący z Kongo Felix Kaputu jest specjalistą w dziedzinie afrykanistyki, sztuki i filozofii. Prowadził badania naukowe i wykładał m.in. w USA, Japonii i Belgii. W 2003 roku został stypendystą Fundacji Fulbrighta i University of California. Jest autorem 6 książek i blisko 60 publikacji.

W maju 2005 r. Kaputu został aresztowany bez nakazu przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (ANR). Oskarżono go o bycie odpowiedzialnym za ruch secesyjny 20 tys. żołnierzy w prowincji Katanga, przemyt broni i podżeganie do buntu studentów. Według nieoficjalnych informacji miał być skazany na 30 lat więzienia lub śmierć. Dzięki interwencji Amnesty International oraz naciskom mediów i zaprzyjaźnionych naukowców został wypuszczony z więzienia i w 2006 r. wyjechał z kraju na stypendium Scholars at Risk, zmuszony do pozostawienia swojej rodziny, żonę i dzieci. Od lutego jest stypendystą Miasta Kraków w ramach programu ICORN – Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia.

Przemawiając bezpośrednio do zgromadzonych, Kaputu rzekł „Jestem bardzo wdzięczny za goszczenie mnie w Krakowie i za to, że przez rok mogę czuć się jego mieszkańcem. Gratuluję Wam Waszej miłości do kultury, sztuki i intelektualnej polemiki z całym światem! Gratuluję stworzenia miejsc, które przyciągają coraz więcej artystów i intelektualistów z całego świata.”

Doceniając istotną rolę Krakowa, jako miasta otwartego, które stymuluje rozwijanie połączeń pomiędzy literaturą a prawami człowieka, z sali padły pytania dotyczące konieczności rozwoju sieci  ICORN w kraju i na świecie: „Każde miasto zainteresowane zainicjowaniem programu ICORN w Polsce lub w Europie Środkowo-Wschodniej może liczyć na nasze wsparcie. Współpracowaliśmy z Miastem Wrocław, które obecnie czeka na pierwszego pisarza w ramach programu rezydencjalnego ICORN. Kraków również zainicjował rozmowy z innymi polskimi miastami, w tym m.in. z Gdańskiem. Obsługa programu wymaga zasobów ludzkich i finansowych oraz silnego zaplecza instytucjonalnego – w Krakowie na szczęście mamy Willę Decjusza – instytucję, która od lat się zajmuje rezydencjami i sprawami praw człowieka” – mówi Robert Piaskowski.

Kilka godzin po posiedzeniu Komisji, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Willa Decjusza otrzymały informację, że Instytut Szwedzki dofinansuje wspólnie złożony, międzynarodowy projekt, “Anchoring ICORN in the Baltic Sea Region – Navigating new possibilities for freedom of speech”, który skupi 5 partnerów z 3 krajów, w tym Szwecję (Izba Wolności Słowa – Det fria Ordes Hus), Ukrainę (Stowarzyszenie Przemysłu Kulturalnego – The Cultural Industries Association oraz Forum Wydawnicze – The Publishers’ Forum) i Polskę (Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Willa Decjusza).

Projekt wart ok. 60 000 EUR pomoże stworzyć podstawy pod długotrwałą współpracę – zarówno pomiędzy tymi trzema krajami, jak i współpracę międzynarodową, wspomagając działania Krakowa w promocji Sieci w Polsce i zagranicą. Poprzez organizacje spotkań eksperckich, konferencji międzynarodowej dotyczącej tematyki praw człowieka oraz krajowych warsztatów dla innych organizacji/miast aplikujących do sieci ICORN, miasta będą mogły podzielić się doświadczeniem, przyczynić się do tworzenia i rozwijania nowych sposobów integracji społeczności na poziomie miejskim oraz utworzyć kompendium specjalistycznej wiedzy jak promować prawa człowieka, bezpieczeństwo i demokrację oraz integrację imigrantów i uchodźców poprzez kulturę.

Całość przemówienia Felixa Kaputu można znaleźć TUTAJ.

Felix Kaputu jest stypendystą Miasta Kraków w ramach programu ICORN – Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa. Koordynatorem programu ICORN w Krakowie jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a operatorem programu jest  Willa Decjusza.

33 twórców, 25 warsztatów, 11 prezentacji, 5 spotkań autorskich, 4 aktorskie czytania książek, 3 wystawy ilustracji i specjalny program dla dorosłych – profesjonalistów – wszystko to czeka na dzieci i całe rodziny podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury dziecięcej Rabka Festival 2016, który odbędzie się w tym roku  dniach 7-10 lipca.

 

 

Tradycyjnie, wraz z początkiem wakacji, zapraszamy dzieci i całe rodziny do Rabki-Zdroju na festiwal literatury. Alejki Parku Zdrojowego, klimatyczna biblioteka w budynku zabytkowego dworca PKP, amfiteatr, pomieszczenia teatru lalek, muzeum i  uzdrowiska wypełnią ludzie, którzy kochają książki i chcą twórczo spędzić wolny czas: autorzy, ilustratorzy, aktorzy i czytelnicy: ci mali, trochę starsi i całkiem dorośli.

W tym roku ze Szwecji przyjedzie do nas jedna z najwybitniejszych współczesnych autorek piszących dla dzieci: Asa Lind, znana w Polsce z  książek o Piaskowym Wilku. W rabczańskiej bibliotece na całe wakacje zawiśnie wystawa ilustracji litewskiego artysty Kęstutisa Kasparaviciusa, którego pełne ciepła i humoru książki czytają już dzieci w 20 krajach na całym świecie. Artysta dwukrotnie przeprowadzi warsztaty i będzie towarzyszył dzieciom podczas pleneru malarskiego.

W Rabce będzie można spotkać także znanych polskich autorów, między innymi: Barbarę Gawryluk, Grzegorza Kasdepke, Joannę Krzyżanek, Joannę Olech i Elżbietę Pałasz.

Dzięki obecności Tomasza Samojlika – twórcy komiksów, a zarazem doktora nauk przyrodniczych z Puszczy Białowieskiej, będzie można poznać tajniki komiksu, filmu animowanego, a także bardzo dużo dowiedzieć się o zwierzętach: tych dobrze znanych, jak białowieski „Żubr Pompik” i tych, które chcą być dopiero odkryte – jak bohater jego najnowszego komiksu – Pikotek.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu jest rodzina i rodzinne czytanie. Rodzice, ciocie i dziadkowie na pewno ucieszą się z wystawy „Polska szkoła ilustracji”, która zawiśnie w sali wypoczynkowej Uzdrowiska Rabka. Rozpoznają tam piękne książki ze swojego dzieciństwa (ilustrowane m.in. przez: Bohdana Butenkę, Jana Lenicę, Jana Młodożeńca, Janusza Stannego, Olgę Siemaszko czy Józefa Wilkonia). Wystawie towarzyszyć będą warsztaty rodzinne, prowadzone przez pracowników warszawskiego Muzeum Książki Dziecięcej. W podobnie „rodzinnym duchu” przeprowadzone będą warsztaty wokół książki „Banany z cukru pudru” Barbary Caillot Dubus i Aleksandry Karkowskiej, pokazującej, jak wyglądało dzieciństwo w Warszawie w latach 1930 – 1960. Natomiast pracownicy Muzeum im. Orkana w Rabce pokażą dzieciom swoje ogromne zbiory zabawek ludowych, którymi bawiły się wiejskie dzieci i przeprowadzą warsztaty, podczas których będzie można zrobić własną gałgankową lalkę -„samoróbkę”, pewnie bardziej kochaną, niż gotowe lalki kupowane w sklepie.

Do wyrzucenia plastiku z dziecięcych pokoi i zastąpienia go uszytymi własnoręcznie, miękkimi zabawkami z materiału zachęcać będzie także Agata Stasik, która w Rabce prowadzi pracownię krawiectwa artystycznego. W trakcie prowadzonych przez nią warsztatów dzieci i rodzice uszyją wspólnie Pikotka – bohatera komiksu Tomasza Samojlika. Rodziny zaprosi też do siebie Muzeum Zbójników i Górali, w którym odbędą się specjalnie przeznaczone dla nich warsztaty, w oparciu o gorczańskie legendy.

Tradycyjnym rzemiosłem uprawianym w Rabce było garncarstwo. Wyprodukowane tu naczynia sprzedawano na całym Podhalu i jeszcze dalej. W kontynuującej te tradycje pracowni „Klajsetr – Majster”, prowadzonej przez absolwentkę ceramiki ASP Grażynę Habiedę dzieci, inspirując się „Piaskowym Wilkiem” Asy Lind, będą miały okazję ulepić z gliny swojego wymarzonego przyjaciela.

Program festiwalu literatury w Rabce jest niepowtarzalny właśnie dlatego, że włączają się w niego wszystkie miejscowe instytucje, z  Miejskim Ośrodkiem Kultury i Uzdrowiskiem Rabka na czele,  szkoły – bardzo cieszymy się ze współpracy z uczniami Romera –  oraz twórcy – absolwenci wyższych uczelni artystycznych. Będzie więc można wziąć udział w plenerze malarskim pod okiem absolwentki studiów malarskich w Rzymie, Moniki Rzoncy, zagrać na dziwnych instrumentach z Piotrem Koleckim – wybitnym muzykiem multiinstrumentalistą czy wziąć udział w spektaklu dla rocznych dzieci przygotowanym przez małżeństwo artystów Martę (graficzkę) i Cezarego (aktora) Skrockich. Zasłużony teatr „Rabcio” włączy się w festiwal organizując cieszące się nieodmiennie wielką popularnością warsztaty lalkarskie.  „Wielkim przeżyciem dla festiwalowych gości będzie z pewnością koncert znakomitego zespołu „Pathman”. Czeng, słowacka fujara, cymbały ukraińskie, udu, cytra czy sanaza to tylko niektóre z instrumentów, które zabrzmią  w zabytkowym, drewnianym kościele.”

Uczestnicy festiwalu będą mogli także otworzyć się na świat. Niezależnie od wizyty Asy Lind i Kęstutisa Kasparaviciusa, Goethe-Institut zachęci do lektury książek niezwykle popularnej niemieckiej autorki Cornelii Funke. Wybitna badaczka Szekspira, a zarazem mama trzech córek: Anna Kowalcze – Pawlik, poprowadzi spotkanie  szekspirowskie dla najmłodszych (w oparciu o filmy animowane dostarczone przez British Council) oraz warsztaty przekładowe dla nastolatków.

We współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteką Pedagogiczną, przygotowano program dla dorosłych. Bibliotekarze, nauczyciele i rodzice będą mogli dowiedzieć się między innymi, jak wykorzystywać gry, by zachęcić dzieci do czytania lektur, jak sprawić, by młodzież pokochała Szekspira i jakimi metodami zachęca się do czytania dzieci w Szwecji.

W każdy z festiwalowych wieczorów zorganizowane będzie czytanie na dobranoc, współorganizowane przez Ambasadę Szwecji i Goethe-Institut. W drewnianej  altanie w centrum Parku Zdrojowego znani aktorzy czytać będą zebranym najpiękniejsze utwory literatury dziecięcej.

Rabka Festiwal, finansowany przez Miasto Rabka Zdrój, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Agencje Promocyjna OKO  jest i chce być wydarzeniem lokalnym – w najlepszym rozumieniu tego słowa: chcemy łączyć lokalne z „ogólnopolskim” i „światowym”, by w ten sposób tworzyć własną  markę. Ten kierunek działania doceniają uczestnicy i goście naszego festiwalu, ceniący sobie jego niepowtarzalność oraz świetną, twórczą atmosferę. W ubiegłym roku festiwal zdobył nagrodę „Kulturowe wydarzenie roku” przyznawana przez Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec i wyróżniony został specjalną nagrodą kapituły w wojewódzkim plebiscycie „Wielkie odkrywanie Małopolski”. Doceniają nas zagraniczne instytucje kultury. Naszymi partnerami są w tym roku: Goethe-Institut, Ambasada Szwecji, Instytut Kultury Litewskiej, British Council, Włoski Instytut Kultury. Bardzo się cieszymy, że odwiedzą nas także goście z Ukrainy i ze Słowacji, co pewnie zaowocuje współpracą w przyszłości. Mamy nadzieję, że Rabka Festival będzie coraz bardziej stawał miejscem spotkania otwartych kreatywnych ludzi z różnych stron świata, wzajemnie inspirujących się do rozwoju.

 

Dokładny program trzeciej edycji festiwalu dostępny na stronie www.rabkafestival.pl

 

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się w czwartek – 7 lipca 2016 roku – na placu przed Miejską Biblioteką Publiczną – budynek dawnego dworca PKP. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na warsztaty konieczne są wcześniejsze zapisy, których dokonać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju.

Wpisz szukaną frazę: