fbpx

Ruszają krakowskie Spacery Literackie 2016

Będą w tym roku nieprzemierzone jeszcze szlaki, będą i miłe, wydeptane już dobrze ścieżki. Spacery literackie, organizowane raz w miesiącu to szansa na dokładne poznanie literackiej mapy miasta. Dwie krakowskie przewodniczki – Anna Hojwa i Agnieszka Pudełko zabierają ciekawskich tam, gdzie w Krakowie powstawała i żyje literatura.

W bogatym planie spacerowym na rok 2016 są przechadzki kobiece – śladami krakowskich pisarek i śladem najważniejszej kobiety polskiej literatury – Wisławy Szymborskiej. Jest i spacer  Baltazara Gąbki, w zamyśle dla dzieci, choć już wiemy, że dorośli także czekają na niego z niecierpliwością.

Poznamy też obcojęzycznych pisarzy bywających w stolicy Małopolski, zbadamy kręte ścieżki poetów niepokornych. Wspomnimy także wszystkie zakątki związane ze Stanisławem Lemem – jego dom i pracę, a także miejsca jego upamiętnienia.

Wstęp na wszystkie spacery jest wolny, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

 

SPACERY LITERACKIE W KRAKOWIE 2016

30 kwietnia – Szlak krakowskich pisarek

Trzeci sezon spacerów literackich rozpoczynamy od pisarek krakowskich. U niektórych z nich, Kraków stał się tłem akcji, u innych był inspiracją, a dla wybranych faktem bez znaczenia. Zapraszamy na spacer, zainspirowany literaturą kobiecą różnych epok. Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska.

 

21 maja – Szlak Stanisława Lema – przy okazji Festiwalu Nauki w Krakowie

Szlak Stanisława Lema przedstawia Kraków, który stał się miejscem azylu dla pisarza, po wyprowadzce z ukochanego Lwowa. Mimo iż Lem, darzył miasto swojego dzieciństwa nieporównywalnie większym sentymentem, to w Krakowie właśnie spędził większość swojego dorosłego życia. W ramach spaceru odwiedzimy miejsca związane z jego życiem zawodowym (Uniwersytet Jagielloński, redakcję Tygodnika Powszechnego, Wydawnictwo Literackie) i osobistym (mieszkanie przy ul. Bonerowskiej, delikatesy na Rynku, ulubioną wypożyczalnię książek), wspomnimy także o miejscach poświęconych jego pamięci, których w Krakowie nie brakuje.  Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.

 

28 maja – Szlak Baltazara Gąbki – z okazji Dnia Dziecka

Szlak Baltazara Gąbki dedykowany jest nie tylko dzieciom. Każdy z uczestników będzie miał okazję przenieść się do czasów młodości i na nowo odkryć opisane z niezwykłym humorem i błyskotliwością przygody Baltazara Gąbki, Kraka, Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego. Uczestnicy odwiedzą Smoczą Jamę i Wawel, spotkają na swojej drodze Szpiega z Krainy Deszczowców i dowiedzą się kim był Stanisław Pagaczewski – twórca tej niewątpliwie klasycznej bajki. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.

 

11 czerwca  Szlak Czesława Miłosza, spacer w ramach festiwalu Miłosza

Opowieść o Czesławie Miłoszu zaczniemy na Kazimierzu. Skupimy się na twórczości poety z ostatnich dziesięciu lat życia. Krypta Zasłużonych, miejsca spacerów, księgarnie, ulubione restauracje, to tylko niektóre miejsca do których zawitamy. Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska.

 

25 czerwca – Szlak poetów niepokornych

Kraków to nie tylko miasto królów, świętych i noblistów. W konserwatywnym środowisku niekiedy łatwiej wybić się twórcom niestandardowym, łamiącym schematy, wojującym z otaczającą ich rzeczywistością. Dowiemy się dlaczego autor Góralu czy Ci nie żal, nie został dopuszczony do katolickiego pochówku, za co Magdalenę Samozwaniec nazywano „wysłanniczką piekieł” i losy których z „kaskaderów literatury” splotły się z Krakowem. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.

 

2 lipca – Szlak Mordechaj Gebirtiga w czasie Festiwalu Kultury Żydowskiej

Spacer szlakiem Mordechaja Gebirtiga, poety i pieśniarza, piewcy krakowskiego Kazimierza. wiódł będzie przez zakątki związane z jego życiem i twórczością. Przede wszystkim udamy się do domu w którym niegdyś mieszkał przy ulicy Berka Joselewicza – wciąż można tam usłyszeć skomponowane przez niego pieśni. Odwiedzimy także miejsca w których występował: Teatr Żydowski i restaurację Thorna. Za sprawą jego utworów przeniesiemy się w czasie, by poznać klimat gwarnych żydowskich ulic, po których pozostało już niestety tylko wspomnienie. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.

 

31 lipca – Literacki Kraków 

Spacer lekki, ogólny i oczywiście wypełniony po brzegi dobrą literaturą. Przygoda dla miłośników książek i Krakowa. Propozycja dla gości, pielgrzymów i uczniów, wszystkich którzy mają w sobie żyłkę odkrywcy.
Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska.

 

27 sierpnia – Szlak Stanisława Wyspiańskiego

Szlak Stanisława Wyspiańskiego skupiał się będzie na literackiej odsłonie twórczości artysty: poety, dramaturga, autora grafik książkowych. Odwiedzimy miejsca w których mieszkał, uczęszczał do szkoły, tworzył. Zwiedzimy także przestrzenie, które stały się dla niego źródłem inspiracji. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska.

 

24 września – Kraków pod lupą

Jeden ze spacerów zostanie poświęcony obcojęzycznym pisarzom bywającym w Krakowie. Z perspektywy obcego nasze miasto oceniali m. in. J. W. Goethe, G. G. Marquez i wielu innych. Czy były to słodkie pochlebne słówka, czy surowe opnie – dowiemy się na wrześniowym spacerze. Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska.

 

1 października – Szlak Wisławy Szymborskiej

Co łączy koty, lektury nadobowiązkowe i wycinanki? Miejsca, wiersze, książki…już trzeci raz powtarzamy spacer, który cieszy się największą sympatią. Wraz z Anną Hojwą odwiedzimy Szufladę, Dom Literatów, Nową Prowincję i wiele inny miejsc powiązanych z twórczością poetki.

 

29 października – Szlak Józefa Conrada w czasie Festiwalu Conrada

Cykl spacerów literackich zakończy się monograficznym spotkaniem poświęconym Józefowi Conradowi. Niezwykły człowiek, oryginalny pisarz, który wypłynął na szerokie wody literatury.
Szlak poprowadzi Anna Hojwa – przewodniczka krakowska.

Wpisz szukaną frazę: