sierpień 2016

Kalendarium wydarzeń literackich w sierpniu 2016.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Zajęcia dla dzieci w ramach cyklu „Mądrej głowie dość dwie słowie"

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna
GDZIE Filia 4 Oddział dla Dzieci i Młodzieży, os. Zgody 7, Filia 9, os. Tysiąclecia 42, Biblioteka Główna, os. Stalowe 12, Filia 3, os. Kościuszkowskie 5
KIEDY 1-26 sierpnia 2016
OPIS W ramach cyklu „Mądrej głowie dość dwie słowie” odbędą się zajęcia dla dzieci w wieku 5-12 lat. Uczestnicy będą mogli wybierać spośród licznych atrakcji – rozwiązywanie literackich zagadek i rebusów, literackie kalambury, zabawy plastyczne inspirowane ulubionymi książkami… a także karaoke i zabawy taneczne! W Filii nr 9 dzieci będą mogły posłuchać opowiadań, poznać znaczenie wybranych przysłów, nauczyć się łamańców językowych, rozwiązywać zagadki i dyktanda oraz poznać gry i zabawy, w które bawili się ich rodzice. Z kolei w Bibliotece Głównej można będzie zaprojektować domek dla ulubionego bohatera, stworzyć zakładkę do książki i wiele, wiele innych.

Wystawa komiksu i ilustracji pt. „Miguel W Cervantesie. Teatr cudów”

KTO Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE ul. Rajska 1
KIEDY 1-31 sierpnia 2016
OPIS Wystawa została przygotowana z okazji obchodów 400-lecia śmierci Miguela de Cervantesa. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest zaznajomienie publiczności z osobą Miguela de Cervantesa – fascynującą postacią historyczną, przyćmioną nieco przez ogromną sławę stworzonych przez siebie dzieł i postaci literackich.By osiągnąć ten cel, przedstawiono komiks opracowany na podstawie Teatru cudów (El retablo de las maravilas) Cervantesa; elementy fikcji literackiej zostały tu zestawione z sekwencjami biografii pisarza, obrazującymi jego przeżycia i pasje. Wystawa wykazuje również jak bardzo współczesna była twórczość teatralna Cervantesa, znanego przecież przede wszystkim ze swych osiągnięć na polu powieściopisarstwa.

„Śladami powieści Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej w fotografii Anny Bubuli”

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 1 os. Młodości 8
KIEDY 1-31 sierpnia 2016
OPIS Nowohucka Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę fotografii w cyklu: Na początku była książka. Uczestnicy będą mieli okazję przypomnieć sobie losy Bohatyrowiczów i Korczyńskich.

Dramatorium w Chinach

KTO Teatr Barakah i ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 4 sierpnia 2016
OPIS Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą. Literatura chińska to nie byle co, ale tradycja licząca sobie ponad 2,5 tysiąca lat. W XXI mają już dwa literackie Noble (Gao Xingjian jako obywatel Francji, Mo Yan. Drugie sierpniowe Dramatorium poświęcimy współczesnym opowiadaniom chińskim, tym najnowszym oraz tym z zeszłego, XX wieku. Na zachętę krótki cytat z powieści Mo Yana „Obfite piersi, pełne biodra”: „Nie miej pretensji do trawy, gdy nie umiesz się na nią wysikać”. Literatura dzieje się teraz! Dlatego też zachęcamy Was do przyniesienia swoich ulubionych tekstów poetyckich i prozatorskich poetyckich i prozatorskich, których autorzy pochodzą z Chin. Przeczytajcie je nam, by literatura działa się teraz, by słowa taranowały głowy, wparowywały bez pardonu, podczas gdy szklanka whisky dzierżona w dłoni a wokół szary papierosowy dym.

Chochla Literacka – Brexit z literaturą

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE Al. Daszyńskiego 16
KIEDY 5 sierpnia 2016, godz. 21.00
OPIS Kolejną Literacką Chochlę pragniemy zadedykować naszym kochanym przyjaciołom z „Jukej”.Czekamy na Was! Przypominamy także o formule, która towarzyszy naszym spotkaniom –każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami. Mowa tutaj zarówno o literaturze jak i muzyce oraz improwizacji.

Weekend z literaturą w MOCAK-u

KTO MOCAK
GDZIE ul. Lipowa 8
KIEDY 6-7 sierpnia 2016
OPIS W ramach kolejnego już weekendu z literaturą odbędą się m.in. warsztaty zabawy z książką, spotkania z wyjątkowymi gośćmi, można będzie również zwiedzić Bibliotekę Mieczysława Porębskiego. Na zakończenie zaś zaplanowano dyskusję ekspercką dotyczącą pracy wydawcy.6 sierpnia 2016 (sobota):Godz. 15.00Zabawy z książką
Warsztaty
literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 5–7 lat, inspirowane książką O zajączku, który nie potrafił zliczyć do trzech Ludwika Górskiego, z ilustracjami Mieczysława Piotrowskiego.Wstęp bezpłatny, prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem: biblioteka@mocak.pl lub telefonicznie 12 263 40 36.Godz. 17.00 spotkanie z Wojciechem Nowickim dotyczące specyfiki eseju jako gatunku literackiego.
Wojciech Nowicki – pisarz, eseista, kurator wystaw fotograficznych i krytyk kulinarny.

7 sierpnia 2016 (niedziela)

Godz. 15.00Drugie Życie Książki

Specjalna odsłona bezpłatnej akcji wymiany książek Drugie Życie Książki. Zasady są niezmiernie proste: wystarczy przynieść co najmniej jedną, a maksymalnie dziesięć książek.

Godz. 16.00literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego
Oprowadza Filip Skowron – etnolog i polonista, doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Godz. 17.00dyskusja ekspercka
Spotkanie poświęcone pracy wydawcy z udziałem Barbary Kęsek-Bardel (Znak), Stanisława Daneckiego i Doroty Szmit (wydawnictwo Słowo/obraz terytoria).
Prowadzenie: Maciej Jakubowiak

Wystawa poświęcona poetce - Zuzannie Ginczance

KTO Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
GDZIE
KIEDY do 15 sierpnia 2016
OPIS Jej poezję cenili Skamandryci i Witold Gombrowicz, a swoim talentem, niezwykłą osobowością i urodą podbiła serca warszawskiej bohemy. Utwory Zuzanny Ginczanki (Zuzanna Polina Gincburg), polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, są pełne niezwykłej dojrzałości, zarówno warsztatowej, jak i egzystencjalnej. Jej postać, długo zapomniana, staje się dzisiaj źródłem fascynujących inspiracji dla artystów, poetów i badaczy – o czym już niedługo przekonają się uczestnicy Festiwalu Miłosza i Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Niezwykła postać i twórczość Zuzanny Ginczanki zostanie zaprezentowana poprzez archiwalia z kolekcji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć rękopisy i fotografie z prywatnego albumu Ginczanki, jak również dzieła sztuki współczesnej, które w metaforyczny sposób będą odnosić się zarówno do jej życia, jak i poezji.

Dramatorium nad morzem

KTO Teatr Barakah i ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 18 sierpnia 2016
OPIS Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą. „Morze, zapewne wskutek zawartej w nim soli, nadaje szorstkość zewnętrznej powłoce swych sług, lecz zachowuje słodycz ich ducha” – pisał Joseph Conrad. Podczas najbliższego Dramatorium odwiedzimy z Paulem Kempem, będącym alter ego Huntera S. Thompsona wybrzeże Portoryko, przeżyjemy kilka marynarskich dni z Wesley’em Martinem i Billem Everhartem, bohaterami wydanej po latach powieści Jacka Kerouaca, poznamy historię plażowego romansu Amerykanki z Portugalczykiem w opowiadaniu Frederica Prokoscha oraz dowiemy się co nieco o małżeństwie Marylin Monroe z Arthurem Millerem, które zainspirowało pisarza do napisania „Proszę, nie zabijajcie niczego”.Literatura dzieje się teraz! Dlatego też zachęcamy Was do przyniesienia swoich ulubionych tekstów poetyckich, prozatorskich i niedookreślonych dotyczących morza, żeglarzy, statków, rybackich sieci, plaż i wszystkiego, co się z tym wszystkim wiąże. Przeczytajcie je nam, by literatura działa się teraz, by słowa taranowały głowy, wparowywały bez pardonu, podczas gdy szklanka whisky dzierżona w dłoni, a wokół szary papierosowy dym.

Spacer literacki szlakiem Stanisława Wyspiańskiego

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe
GDZIE Kraków
KIEDY 27 sierpnia 2016
OPIS Podczas kolejnego spaceru literackiego uczestnicy będą mieli okazję przejść szlakiem wybitnego polskiego dramaturga i poety.

Przedpremierowe spotkanie wokół książki Luby Winogradowej: „Nocne Wiedźmy na wojnie z lotnikami Hitlera”

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 30 sierpnia 2016, godz. 18:00
OPIS Przedpremierowe spotkanie wokół książki Luby Winogradowej: „Nocne Wiedźmy na wojnie z lotnikami Hitlera” (Czarne 2016)Multimedialny wykład dr Aleksandry ŁagowskiejMajor Marina Raskowa to pierwsza kobieta w ZSRR, która zyskała uprawnienia nawigatora lotniczego. Oddział pod jej dowództwem różnił się jednak od innych wysłanych do walki z nazistami. Była to pierwsza na świecie jednostka bojowa złożona wyłącznie z kobiet. Luba Winogradowa na podstawie rozmów i zachowanych wspomnień weteranek ze słynnego oddziału przedstawia życiorysy nieustraszonych żołnierek, które kochały, walczyły i ginęły za wolność, pokój i kobiecą niezależność.

Chochla Literacka – Brexit z literaturą

KTO ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 31 sierpnia 2016
OPIS Kolejną Literacką Chochlę pragniemy zadedykować naszym kochanym przyjaciołom z „Jukej”.Czekamy na Was! Przypominamy także o formule, która towarzyszy naszym spotkaniom –każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami. Mowa tutaj zarówno o literaturze jak i muzyce, improwizacji i bogowie wiedzą, czym jeszcze!