fbpx

Bitwa na teksty, warsztaty dla seniorów, dramatoria, zajęcia dla dzieci i wieczory autorskie. W kwietniu LiteraTURA w Krakowie będzie kusić niezliczonymi możliwościami. Zaprosimy Was m.in. do: Księgarni Matras, Teatru Barakah, Goethe Institut Krakau, a także do krakowskich bibliotek i centrów kultury. To jednak nie koniec! Kwiecień to również czas wielkiego literackiego święta – Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Kwietniowa LiteraTURA podpowie Wam, jak zaplanować swój udział w tym międzynarodowym wydarzeniu. Do zobaczenia!

 

Wybrane wydarzenia:

 

  • Krakowskie Biuro Festiwalowe i Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Obchody Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” wspólnie z Instytutem Cervantesa. W Krakowie aż kilkanaście księgarń szykuje intensywny program spotkań. W ramach obchodów odbędzie się również edycja specjalna „Drugiego Życia Książki”. Wydarzenia akcji będą rozgrywać się w księgarniach i bibliotekach Małopolski w weekend 23 i 24 kwietnia. Edycja specjalna DŻK 23 kwietnia godz. 18:00.

 

  • Teatr Barakah i ArtCafe Barakah

Bitwa na teksty to absolutna nowość krakowskiego podziemia literackiego. Pełna metaforycznych sierpowych, poetyckich kopniaków karate i uników w stylu ninja. Zawodnicy przygotowują po dwa teksty o dowolnej tematyce. W finale zadaniem bokserów jest napisanie improwizowanej formy literackiej z użyciem trzech słów podanych przez publiczność. Raz w miesiącu (szczegóły tutaj) godz. 20:00.

 

  • Dom Kultury „Podgórze”

Spotkanie wokół książki „Krakauer Burg”. Wawel jako ośrodek władzy generalnego gubernatora Hansa Franka w latach 1939-1945 z udziałem dr Marcina Chorązkiego oraz prezentacja unikatowych zdjęć z okupacyjnego Krakowa. 4 kwietnia godz. 18:00.

 

  • Księgarnia Matras

Promocja tomiku Jerzego Kronholda „Skok w dal” wydanego przez Wydawnictwo Literackie, które poprowadzi Adam Zagajewski. 5 kwietnia godz. 18:00.

 

  • Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie

Zajęcia przyrodniczo-literackie dla dzieci „Zwierzęta znane i nieznane, te bliskie i te nieoswojone.” Filia nr 16 zaprasza do udziału w zajęciach przyrodniczo-literackich, podczas których bibliotekarze przybliżą wiadomości na temat zwierząt domowych oraz dziko żyjących. Źródłem poszukiwań będą książki, które inspirują, poszerzają horyzonty i motywują do pogłębiania wiedzy o świecie. 7 kwietnia godz. 10:00.

 

Pełny harmonogram wydarzeń literackich w marcu 2016 znajdziecie tutaj.

Dekadę po śmierci najwybitniejszego polskiego futurologa i pisarza, Stanisława Lema, w Krakowie, Jerzy Jarzębski, Jacek Dukaj i Wojciech Orliński będą dyskutować o perspektywach futurologii oraz o tym, czy Lem ma swoich następców i czy w ogóle może ich mieć.

 

Futurologia święciła triumfy w połowie ubiegłego wieku. Naszą wyobraźnią zawładnęły wtedy roboty i sztuczna inteligencja, a perspektywą stał się kosmos, galaktyki, gwiazdy i planety. Stanisław Lem, wraz innymi mistrzami futurologii, budził i podsycał w nas domysły i śmiałe wizje przyszłości.

Dziś, spoglądamy w kalendarz z lekkim niepokojem konstatując, że żyjemy w czasach po „Odysei Kosmicznej”, „Powrocie do przyszłości” czy „Ubiku”. Przyszłość nas onieśmiela, a doświadczenie pokazuje nam, że granice postępu przekraczają granice naszej wyobraźni. Co więc dalej z futurologią? Jaka jest przyszłość naukowego przewidywania przyszłości? Czy w XXI wieku futurologia to już tylko intelektualna zuchwałość? Na te pytania odpowiedzieć postarają się wspólnie Jerzy Jarzębski i Jacek Dukaj, podczas spotkania prowadzonego przez Wojciecha Orlińskiego.

Dyskusja pt. „Czy Lem był ostatnim futurologiem?” odbędzie się w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego) o godzinie 18.30, 7 kwietnia 2016 roku.

Organizatorzy wydarzenia: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Wydawnictwo Literackie.

Zobaczcie pierwszą część najnowszego odcinka z cyklu Skok w Book. Tym razem bohaterką spotkania jest Agnieszka Wolny-Hamkało – autorka książek poetyckich, powieści „Zaćmienie”, książek dla dzieci, antologii opowiadań i dramatu „Dzień dobry, wszyscy umrzemy”.

Wszystkich obszarów jej zaangażowania w życie kulturalne nie sposób wymienić. W TVP1 współprowadziła „Hurtownię książek”, współpracowała z „Gazetą Wyborczą”, „Przekrojem”, „Przeglądem”, „Bluszczem” i portalem Polskiego Radia. Członkini zespołu programowego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, redaktorka „Laboratorium Opowieści. 41 utonięć”, jej ostatnia powieść napisana drapieżnym i czułym językiem mówi o związkach między ludźmi i sztuką, a czasem – ludźmi i ludźmi. Ciało próbuje tam stawiać czoła śmierci, a rytuały są czymś, czego już nie sposób traktować zupełnie serio. O swoich bohaterach pisze np. tak:

Było w nim coś niepokojącego: cztery drapieżne zwierzęta, które już nie są głodne, ale jeszcze szarpią mięso.

 

 

Skok w Book to internetowy program o książkach ciekawych, niszowych i tych bardziej popularnych.

Rozmowy o książkach bywają dla mnie równie ciekawe, co same książki. Do mojego programu zapraszam pisarzy, krytyków literackich, a także twórców i pasjonatów literatury dziecięcej. Wychodzę z założenia, że pisarz i krytyk powinni się czasami spotykać. Rozmawiamy w księgarni De Revolutionibus, jedynym takim miejscu w Krakowie, gdzie obok książek naukowych, z dziedziny fizyki, astronomii i filozofii, znaleźć można poezję, młodą polską prozę oraz literaturę dziecięcą z całego świata. To miejsce, gdzie spotykają się ze sobą różne języki i wizje świata.

Sabina Misiarz-Filipek – krytyczka literacka, doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ. Mieszka w Krakowie. Publikuje m.in. w „Twórczości”, „Znaku”, „Nowej Dekadzie Krakowskiej”, „Popmodernie”, „artPapierze”, „Nowych Książkach”. Interesuje się psychoanalizą Lacana i jej powiązaniem z teoriami feministycznymi. Autorka projektu literacko-filmowego dla licealistów pod nazwą .RECenzuje.

 

Program odbywa się pod patronatem Krakowa – Miasta Literatury UNESCO.

Wszystkie dotychczasowe odcinki programu znajdziecie tutaj.

W ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO, w dniach 8-15 maja 2016 roku odbędzie się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Festiwal skupiający w jednym miejscu i czasie leksykon polskiej poezji współczesnej, unikatowy na skalę ogólnopolską, a także pionierski, bo organizowany przez pięć różnych podmiotów – największe festiwale poetyckie w Polsce: Festiwal Miłosza z Krakowa, Miasto Poezji z Lublina, Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności z Gdańska oraz Poznań Poetów.

 

Festiwal zawdzięcza swoją nazwę koronującemu wydarzenie finałowi Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Jest to wspólne przedsięwzięcie pięciu miast: Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania i Wrocławia, które już w maju połączą siły, aby zmierzyć się z możliwie najpełniejszą prezentacją polskiej poezji i z najważniejszymi zjawiskami europejskimi. Pragniemy zaproponować odbiorcom niestandardowe pomysły na rozmowę o poezji, przedstawić charakterystyczne dla poszczególnych miast i wydarzeń najciekawsze formy jej promocji.

 

W składzie Rady Programowej znaleźli się dyrektorzy i organizatorzy największych wydarzeń poświęconych poezji: Jarosław Broda (Wydział Kultury Urzędu Miasta, Wrocław), Olga Brzezińska (Fundacja Miasto Literatury, Kraków), Urszula Chwalba (Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO), Tadeusz Dąbrowski (Europejski Poeta Wolności, Gdańsk), Irek Grin (Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Światowa Stolica Książki UNESCO), Robert Piaskowski (Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO), prof. Paweł Próchniak (Miasto Poezji, Lublin), Joanna Przygońska (Centrum Kultury Zamek, Poznań), Aleksandra Szymańska (Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk), prof. Piotr Śliwiński (Poznań Poetów).

 

Rada Programowa jednogłośnie wybrała dyrektora artystycznego Festiwalu, którym został poeta, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS i dyrektor programowy Bruno Schulz. Festiwal, Marcin Baran.

 

W programie Festiwalu znajdzie się kilkadziesiąt spotkań autorskich z polskimi i zagranicznymi poetami, panele uniwersyteckich znawców tajników liryki, koncerty muzyczne, lekcje dla gimnazjalistów dające pierwsze zachęty i podpowiedzi, jak obcować z poezją, cykl konwersatoriów krytycznoliterackich dla studentów, warsztaty translatorskie dla młodych tłumaczy pragnących zająć się przekładaniem wierszy, szkolenia dla prowadzących i uczestników Dyskusyjnych Klubów Książki oraz gala wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. A oprócz tego, specjalne festiwalowe radio internetowe relacjonujące wszystkie wydarzenia festiwalowe (Domowe Radio Studnia Jacka Podsiadły), nocny Hyde Park poetycki, niekonwencjonalny mecz piłki nożnej „Poeci kontra krytycy”, gra miejska oraz Mistrzostwa Amatorów i Zawodowców Słowa w scrabble’ach i wiele, wiele innych.

 

Organizator: Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

 

Współorganizatorzy:

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu – Poznań Poetów

Fundacja Miasto Literatury, Krakowskiej Biuro Festiwalowe – Festiwal Miłosza

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku – Europejski Poeta Wolności

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” – Miasto Poezji

Wydział Kultury Urzędu Miasta Wrocławia

 

Szczegółowy program pojawi się na stronie:

www.wroclaw2016.pl

www.silesius.wroclaw.pl

 

Dołącz do wydarzenia na facebooku tutaj

 

Zobaczcie zapowiedź kolejnego odcinka Skok w Book!
Tym razem bohaterką spotkania będzie Agnieszka Wolny-Hamkało, autorka książek poetyckich, powieści, książek dla dzieci, antologii opowiadań i dramatu.

 

 

Więcej informacji o projekcie Skok w Book znajdziecie tutaj.

We wtorek 22 marca, o godz. 19.00 zapraszamy do księgarni Matras (Rynek Główny 23), gdzie odbędzie się spotkanie z jedną z najbardziej wybitnych postaci współczesnej literatury katalońskiej – Blanką Busquets- autorką książki „Półsłówka” (wyd. W.A.B.).

Najnowsza powieść pisarki rozpoczyna się od poruszającej sceny: na łożu śmierci ojciec wyznaje trójce czuwających przy nim dzieci, że w noc nieudanego zamachu stanu w Madrycie, 23 lutego 1981 roku, zabił człowieka…

Annabelle, Albert i Nina – troje rodzeństwa – są zszokowani tym wyznaniem. Zaskakujące słowa ojca każą im wracać myślami do tamtego dnia. Byli wtedy młodzi, mieli po dwadzieścia, dwadzieścia kilka lat, a każde z nich przeżywało wówczas własną tragedię. Wszyscy troje skrywają przed resztą rodziny sekrety i tajemnice. Ale choć o tym niewiedzą, ich historie mają ze sobą zaskakująco wiele wspólnego.

Katalońska prowincja, przemyt, tajemniczy Francuz, a przede wszystkim miłość i namiętność – z tych elementów Blanca Busquets układa poruszającą historię rodziny, w której nikt nie jest tym, kim się z początku wydaje…

Sposób w jaki Blanca Busquets buduje swoje opowieści, subtelnie zszywając wątki i słowa, sprawia, że jej książki to ekscytująca lektura.
„Núvol el digital de cultura”

Blanca Busquets, właśc. Blanca Busquets i Oliu (ur. 1961 w Barcelonie) – katalońska pisarka i dziennikarka. Od 1986 r. pracowała dla Catalunya Ràdio i Televisió de Catalunya. Zadebiutowała w 2003 r. powieścią Presó de neu i od tamtej pory wydała sześć książek. Pisze w języku katalońskim. Jej powieści są tłumaczone m.in. na hiszpański, włoski, angielski, niemiecki i norweski.

http://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/polslowka.html

http://www.matras.pl/szukaj/?autor=Blanca%20Busquets

Partnerzy spotkania: Wydawnictwo W.A.B. Grupa Foksal, Uniwersytet Jagielloński, Księgarnia Matras, Institut Ramon Llull, oraz Barcelona Miasto Literatury UNESCO.

Edynburg, jedno z Miast Literatury UNESCO, postanowił w widowiskowy sposób uczcić Światowy Dzień Książki, obchodzony w Wielkiej Brytanii 3 marca. Codziennie od 3 do 13 marca na fasadzie Royal Bank of Scotland w dzielnicy Leith wyświetlane są wiersze z jednego z 11 Miast Literatury. Projekt został przygotowany we współpracy z Krakowem, który jest miastem partnerskim Edynburga w ramach sieci Miast Literatury UNESCO.

Wiersz z Krakowa, autorstwa Marka Porąbki, będzie wyświetlany na zakończenie akcji 13 marca. W Edynburgu, oprócz poezji ze stolicy małopolski, wyświetlane są utwory pochodzące z Melbourne (Australia), Iowa (USA), Dublina (Irlandia), Rejkjavíku (Islandia), Norwich (Anglia), Dunedin (Nowa Zelandia), Pragi (Republika Czech), Heidelbergu (Niemcy) i Granady (Hiszpania). Projekcjom towarzyszy wystawa w centrum Creative Exchange, przedstawiające każde z miast i autorów wyświetlanych dzieł.

Inspiracją dla akcji był dobrze znany Krakusom realizowany od trzech lat projekt Multipoezja – projekcje wierszy w każdym pierwszym tygodniu miesiąca na ścianie Kamienicy Potockich (na rogu ulicy Brackiej i Rynku Głównego). Wśród nich było m.in. 48 utworów Marka Porąbki, którego wiersz będzie prezentowany w Edynburgu. Jednak korzenie Multipoezji sięgają o wiele dalej, aż do 2002 roku, kiedy wyświetlanie wierszy w tym miejscu zostało zainicjowane przez Fundację Poemat i rozpoczęło się autorską akcją Michała Zabłockiego „366 wierszy w 365 dni”.

Więcej na temat szkockiego projektu można znaleźć na stronie: http://www.cityofliterature.com/words-on-the-street/leith-poetry-projections-2016/

The London Book Fair International Excellence Awards 2016, przyznawane wspólnie z UK Publishers Association (PA), wręczane są w 14 różnych kategoriach i mają na celu wskazanie najlepszych, międzynarodowych inicjatyw i wydarzeń, związanych z przemysłem książki. Nagradzani są zarówno międzynarodowi wydawcy akademiccy i naukowi, jak i wydawnictwa związane z literaturą dla dzieci, wydawnictwa translatorskie i inicjatywy związane z cyfrowymi innowacjami w dziedzinie literatury. W każdej kategorii do nagrody nominuje grono ekspertów z danej dziedziny.

Festiwal Conrada został nominowany w kategorii Festiwal Literacki, a o nagrodę powalczy z południowoafrykańskim festiwalem „Open Book” oraz brazylijskimi „Flupp” i „FLIP”. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali 12 kwietnia 2016 – w pierwszym dniu London Book Fair.

LONDON BOOK FAIR

Londyńskie Targi Książki to miejsce, gdzie cały świat wydawniczy przyjeżdża negocjować, kupować i sprzedawać prawa autorskie do treści dystrybuowanych w kanałach drukowanych, dźwiękowych, telewizyjnych, filmowych oraz cyfrowych. Targi, odbywające się każdego roku na wiosnę w jednej ze światowych stolic przemysłu wydawniczego i kultury, stanowią wyjątkową okazję do poznawania i wykorzystywania innowacji kształtujących przyszłość świata wydawniczego. London Book Fair to bezpośredni dostęp do czytelników, treści oraz rynków wschodzących. 45. edycja targów odbędzie się między 12 i 14 kwietnia 2016 w londyńskiej hali Olympii. Więcej informacji na stronie: www.londonbookfair.co.uk

FESTIWAL CONRADA

Festiwal Conrada, organizowany od 2009 roku przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego, w krótkim czasie zyskał miano największego festiwalu literackiego w Europie Środkowej i jednego z bardziej znaczących na świecie. Podczas dotychczasowych edycji Festiwalu z czytelnikami spotkali się m.in. nobliści Orhan Pamuk, Herta Müller i Swietłana Aleksijewicz, a także Etgar Keret, Marjane Satrapi, Jaume Cabré, Paul Auster, Boris Akunin, Jeanette Winterson, Jonathan Franzen, Amos Oz, Robert Coover oraz doborowe grono polskich pisarzy i reportażystów, w tym Wiesław Myśliwski, Hanna Krall, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk i Mariusz Szczygieł.

 

Zobacz więcej: www.conradfestival.pl

„Śpik mieszka z rodzicami i młodszym bratem na jednym z krakowskich blokowisk. Przychodzi na świat za późno, od początku zdaje się być nieco „inny”, w szkole daje się podpuszczać sprytniejszym kolegom, jest sterowalny, widzą w nim naiwne popychadło. Nie ma ambicji, nie chce rozmawiać, żyje we własnym świecie, jest zafascynowany niebieskimi gąsienicami, które przecinają miasto. Zna na pamięć rozkłady jazdy wszystkich krakowskich linii tramwajowych. Śpik rośnie, dojrzewa, ale zawsze jest obok…”

Tak napisał o nowej powieści Zośki Papużanki w zapowiedzi Trójkowej audycji Z najwyższej półki Michał Nogaś.

 

Druga książka krakowskiej autorki obdarzonej niebywałym słuchem i psychologiczną przenikliwością potwierdza wielki literacki talent objawiony w 2013 temu w nominowanej do Nagrody Nike Szopce – tragikomicznej powieści rozprawiającej się z mitem współczesnej polskiej rodziny. On to opowieść o dorastaniu w późnych latach 80. i próba zmierzenia się z pytaniem, czy potrafimy kochać tych, za których głównie się wstydzimy. Tytułowy antybohater – Śpik – to niepasujące nigdzie dziecko, wrzucone w świat krakowskiej podstawówki schyłku PRL, pomiędzy zakurzone lektury i rodzący się kapitalizm.

Oficjalna premiera książki 16 marca, a już 8 marca w czwartek pierwsze spotkanie z autorką!

Zapraszamy do Księgarni pod Globusem o 18:00. Więcej o spotkaniu tutaj.

 

Zośka Papużanka – teatrolog, nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej, autorka tekstów piosenek dla krakowskich kabaretów oraz Teatru Lalki i Aktora Parawan.

Wpisz szukaną frazę: