kwiecień 2016

Kalendarium wydarzeń literackich w kwietniu 2016.

LiteraTURA to element strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wśród jej priorytetów znajdują się m. in. integrowanie różnorodnego życia literackiego, tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, a także edukacja literacka. Pobierz formularz, uzupełnij i do 10. dnia każdego miesiąca prześlij do nas informację o wydarzeniu organizowanym w miesiącu następnym na adres kontakt@miastoliteratury.pl. Razem stworzymy LiteraTURĘ – wieloaspektową akcję komunikowania wydarzeń literackich w Krakowie.

Spotkanie: Michał Rusinek "Wierszyki rodzinne"

KTO Księgarnia Matras
GDZIE Rynek Główny 23
KIEDY 1 kwietnia, godz. 18:00
OPIS Księgarnia Matras zaprasza na spotkanie: Michał Rusinek „Wierszyki rodzinne” Znak.Prowadzenie Elżbieta Wojnarowska

Kociokwik, czyli literatura z kotem w roli głównej vol. 1

KTO Teatr Barakah i ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 1 kwietnia, start o godz. 21:00
OPIS Zapraszamy na interdyscyplinarne studium na temat kotów i fenomenu, jaki te wspaniałe zwierzęta pełnią w świecie literatury.Koty i pisarze są w jakichś przedziwny i kosmiczny sposób połączeni ze sobą mistyczną więzią porozumienia. Pomiędzy tymi dwiema osobliwymi rasami już w dalekiej przeszłości zrodziły się pewne zależności – oba okazy prowadzą samotniczy tryb życia, mają swoje sekrety oraz choć wyglądają na leniwych i ledwo przytomnych, w myślach opracowują plany dotyczące podbicia świata. Z tą różnicą, że jedno z tych stworzeń chce zrobić to za pomocą efektów swojej pracy, a drugie nie pracuje w ogóle, więc bierze pod uwagę jedynie najbardziej ostateczne rozwiązania.Zapraszamy na wieczór podczas, którego studiować będziemy mistyczne zwyczaje puszystych pupili zawarte przez pisarzy w swoich tekstach. Przygotujcie się na jedno – po tym jak damy Wam do myślenia, już nigdy nie popatrzycie na swojego Mruczka z tak obojętnym spojrzeniem jak to, które on sam zwykle rzuca Wam na dzień dobry.

Spotkanie wokół książki Krakauer Burg. Wawel jako ośrodek władzy generalnego gubernatora Hansa Franka w latach 1939–1945

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 4 kwietnia, godz. 18:00
OPIS Spotkanie wokół książki Krakauer Burg. Wawel jako ośrodek władzy generalnego gubernatora Hansa Franka w latach 1939–1945 z udziałem dra  Marcina Chorązkiego (IPN) oraz prezentacja unikatowych zdjęć z okupacyjnego Krakowa.Prowadzenie : Marta PółtorakNajnowsza książka niemieckiego historyka Dietera Schenka „Krakuer Burg” to historia Wawelu podczas okupacji, zamienionego przez Niemców na centrum władzy Generalnego Gubernatorstwa.Ten okres dziejów zamku nie jest dobrze znany.  Poprzez opowieść o Wawelu i ponad 100 archiwalnych zdjęć autor Dieter Schenk szkicuje w sposób niezwykle ciekawy historię Krakowa podczas okupacji. Prof. Jan K. Ostrowski (Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu) napisał w przedmowie między innymi:„Podstawową cechą książki jest wielka uczciwość, z jaką przedstawiono wydarzenia trudne i stanowiące źródło głębokich kompleksów dla każdego Niemca, starającego się  podjąć rozliczenie z dziedzictwem III Rzeszy.”

Promocja tomiku Jerzego Kronholda, Skok w dal, wydanego przez Wydawnictwo Literackie

KTO Księgarnia Matras
GDZIE Rynek Główny 23
KIEDY 5 kwietnia, godz. 18:00
OPIS Księgarnia Matras zaprasza na promocję tomiku Jerzego Kronholda, Skok w dal, wydanego przez Wydawnictwo Literacki. Spotkanie poprowadzi: Adam Zagajewski.

Warsztaty komputerowe dla seniorów

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 16, al. Pokoju 33
KIEDY 6 kwietnia, godz. 10:00
OPIS Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty komputerowe, podczas których uczestnicy zdobywać będą umiejętności potrzebne do obsługi Internetu. Podczas pierwszego spotkania przewidziane ćwiczenia pozwolą opanować posługiwanie się myszą komputerową.Z uwagi na ograniczona ilość miejsc, osoby zainteresowane kursem, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (12-414-26-01).

Wystawa "Witaj, drogi wrogu!"

KTO Instytut Goethego w Krakowie
GDZIE Rynek Główny 20
KIEDY od 7 kwietnia do 13 maja, w godzinach otwarcia Instytutu
OPIS Goethe-Institut w Krakowie zaprasza na wystawę „Witaj, drogi wrogu!” Wystawa prezentuje wybór ponad sześćdziesięciu książek ilustrowanych dla dzieci z różnych kręgów językowych poruszających w subtelny i przystępny dla najmłodszych czytelników sposób temat konfliktów wojennych i emigracji. Wiele z prezentowanych książek należy już do klasyki literatury dziecięcej, większość jednak to tytuły opublikowane w ostatnich latach.Książki we wrażliwy sposób opowiadają o wojennej codzienności, ucieczce, prześladowaniach, zagrożeniach i strzeżonych granicach. Wskazują na przyczyny konfliktów i przemocy, tj. ksenofobię, przesądy czy nadużywanie władzy. Pokazują także, że możliwy jest świat bez wrogości, w którym panują zasady tolerancji, wzajemnego szacunku i otwartości na innych. Przesłaniem prezentowanych książek jest bowiem wizja pokojowego współistnienia różnych kultur i narodów. Wystawę książek i ilustracji przygotowała Międzynarodowa Biblioteka dla Młodzieży w Monachium. Wśród prezentowanych książek znalazły się m.in. wydana właśnie przez Wydawnictwo Widnokrąg Emigracja meksykańskich artystów José Manuela Matea i Javiera Martineza Pedra, książki z ilustracjami Davida McKee i Helen Oxenbury, brytyjskich ilustratorów znanego z książek ukazujących się w Wydawnictwie Dwie Siostry, czy książka z ilustrowana przez laureata Australijczyka, Shaun Tana, laureata Oskara za najlepszy krótkometrażowy film animowany w 2010 r.

Zajęcia przyrodniczo-literackie dla dzieci „Zwierzęta znane i nieznane, te bliskie i te nieoswojone”

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 16, al. Pokoju 33
KIEDY 7 kwietnia, godz. 10:00
OPIS Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza dzieci do udziału w zajęciach przyrodniczo-literackich, podczas których bibliotekarze przybliżą wiadomości na temat zwierząt domowych oraz dziko żyjących. Źródłem poszukiwań będą książki, które inspirują, poszerzają horyzonty i motywują do pogłębiania wiedzy o świecie.Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w warsztatach, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną
(12-414-26-01) lub e-mailową (filia16@sbpkrakow.pl).

Mroki Czarnobyla – motywy w kulturze i dokumencie

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 7 kwietnia, godz. 17:30
OPIS Multimedialna prelekcja dr Aleksandry ŁagowskiejW kwietniu 2016 roku mija 30 lat od wybuchu reaktora w czarnobylskiej elektrowni.. Jedna z największych, a na pewno najsłynniejsza, katastrofa nuklearna w dziejach ludzkości dała początek dziesiątkom mitów i legend. Katastrofa ta zasiała w ludziach niezwykły strach.

„Czy Lem był ostatnim futurologiem?”

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe i Wydawnictwo Literackie
GDZIE Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, ul. Rajska 12
KIEDY 7 kwietnia, godz. 18.30
OPIS Debata na temat osiągnięć i perspektyw futurologii, zorganizowaną przez Wydawnictwo Literackie i Krakowskie Biuro Festiwalowe z okazji obchodów dziesiątej rocznicy śmierci Stanisława Lema. Spotkanie uświetni udział Jerzego Jarzębskiego, Jacka Dukaja i prowadzenie Wojciech Orlińskiego. Oczywiście tematem centralnym dyskusji będzie twórczość i dorobek autora „Solaris”.

Dramatorium z Olegiem Pawłowem

KTO Teatr Barakah i ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 7 kwietnia, start o godz. 20:00
OPIS Oleg Pawłow to aktualnie jeden z najlepszych, najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych rosyjskich pisarzy. Zaprezentujemy fragmenty „Opowieści z ostatnich dni. Trylogia”. Akcja wszystkich opowieści toczy się w schyłkowym okresie sowieckiego imperium, w wojsku i łagrach Kazachstanu. Jak pisze wydawca: „Posępny obraz tego czasu, jego grozy i absurdów, ludzkiej niedoli rozjaśnia wysokiej próby czarny humor, sugestywność psychologicznych portretów bohaterów i tak charakterystyczna dla wielkiej rosyjskiej prozy solidarność z prostym, poniżonym, bezbronnym człowiekiem”. To prawdziwa rosyjska literatura! Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą.

O początkach Państwa Polskiego, pierwszych Piastach i chrzcie Polski...

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 11 kwietnia, godz. 18:30
OPIS Prelekcja Kamila Janickiego redaktora naczelnego „Ciekawostek Historycznych”  o początkach Państwa Polskiego, pierwszych Piastach i chrzcie Polski

Warsztaty komputerowe dla seniorów

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 16, al. Pokoju 33
KIEDY 13 kwietnia, godz. 10:00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty komputerowe, podczas których uczestnicy zdobywać będą umiejętności potrzebne do obsługi Internetu. W spotkaniu przewidziane ćwiczenia pozwalające poznanie najpopularniejszych stron internetowych i zasad wyszukiwania wg kluczy.Z uwagi na ograniczona ilość miejsc, osoby zainteresowane kursem, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (12-414-26-01).

Zajęcia ekologiczne dla dzieci organizowane w ramach projektu „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Punkt Biblioteczny w Klubie „Karino”, ul. Truskawkowa 4
KIEDY 13 kwietnia, godz. 15:30
OPIS
Biblioteka zaprasza dzieci na zajęcia ekologiczne organizowane w ramach projektu „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, skąd się biorą tworzywa sztuczne, dlaczego są tak popularne i jakiego wysiłku wymaga poddanie ich recyklingowi.

Zajęcia przyrodniczo-literackie dla dzieci „Zwierzęta znane i nieznane, te bliskie i te nieoswojone”

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 16, al. Pokoju 33
KIEDY 14 kwietnia, godz. 10:00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza dzieci do udziału w zajęciach przyrodniczo-literackich, podczas których bibliotekarze przybliżą wiadomości na temat zwierząt domowych oraz dziko żyjących. Źródłem poszukiwań będą książki, które inspirują, poszerzają horyzonty i motywują do pogłębiania wiedzy o świecie.Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w warsztatach, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną (12-414-26-01) lub e-mailową (filia16@sbpkrakow.pl).

Rozmowa o książce "Może Estera" z udziałem autorki, Katii Petrowskiej i Urszuli Poprawskiej, tłumaczki powieści

KTO Instytut Goethego w Krakowie
GDZIE Rynek Główny 20
KIEDY 14 kwietnia, godz. 18:30
OPIS
Goethe-Institut w Krakowie zaprasza na rozmowę o książce Może Estera z udziałem autorki, Katii Petrowskiej i Urszuli Poprawskiej, tłumaczki powieści. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Niemczyńska, krytyczka literacka i dziennikarkaKatia Petrowska w jednym z wywiadów stwierdziła, że książka Może Estera jest odpowiedzią na pytanie, kim ona jest i skąd pochodzi. Początkiem tej zachwycającej i przejmującej książki przekraczającej granice gatunku było odkrycie, że w rodzinnej historii czegoś brakuje. Odkrywanie śladów zaprowadziło autorkę z Berlina przez Polskę na Ukrainę. Zrekonstruowana historia rodziny, na którą złożyły się elementy prawdziwe i fikcyjne, jest synonimem losu wielu rodzin w Europie Środkowej o wielonarodowych korzeniach, w tym wypadku żydowsko-polsko-ukraińskich, na tle dwudziestowiecznej historii tej części świata.Książka została entuzjastycznie przyjęta przez niemiecką krytykę literacką, mówiono o niej, że jest arcydziełem (Elke Heidenreich), podkreślano niezwykle piękny i oryginalny język utworu. Rüdiger Safranski nazwał ją „triumfem języka i triumfem humanizmu”.Może Estera ukazała się jesienią 2015 r. w polskim przekładzie autorstwa Urszuli Poprawskiej w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Koło Kultury Radia Kraków, tj. krakowscy dziennikarze, krytycy i znawcy literatury uznali ją za książkę grudnia 2015.Spotkanie literackie tłumaczone symultanicznie.

Dramatorium z Ha!artem - Ubu Król w pierwszym polskim tłumaczeniu translatora Google

KTO Teatr Barakah i ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 14 kwietnia, start o godz. 20:00
OPIS
„A teraz, panowie Polaków, do przodu! a raczej do tyłu!.” – UbuKorporacja Ha!art porwała się na trzecie polskie tłumaczenie klasycznego dzieła, będącego podwaliną pod wszystkie eksperymenty literackie XX wieku. Mowa oczywiście o „Ubu Królu” Alfreda Jarry’ego. Jak piszą wydawcy: „Farsowość sztuki Jarry’ego została odświeżona dzięki błazenadzie tłumaczenia automatycznego. Jest to, na swój sposób, pierwsze tak wierne tłumaczenie Ubu Króla (Google Tłumacz w doborze ekwiwalentów opiera się na statystyce)”. Tak, dobrze przeczytaliście. „Ubu Króla” przetłumaczył translator Google.Zapewniamy – takiego Dramatorium z takim językiem i taką literaturą jeszcze nie było!Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą.

Krzysztof Zajas "Z otchłani"

KTO Księgarnia Matras
GDZIE Rynek Główny 23
KIEDY 14 kwietnia, godz. 18:00
OPIS
Spotkanie wokół książki Krzysztofa Zajasa „Z otchłani” wydawnictwa Sonia Draga. Prowadzenie Adam Szaja.

Edith Piaf oraz piosenka francuska, włoska i hiszpańska

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 15 kwietnia godz. 18:00
OPIS
Koncert Iza Staruch – śpiew i Maciej Tabor- fortepianPoezja miłosna : Artur Rimbaud, Francesco Petrarca , Federico Garcia LorcaProwadzenie : Marta PółtorakBilety w cenie: 10 zł i 5 zł

Kociokwik, czyli literatura z kotem w roli głównej vol. 2

KTO Teatr Barakah i ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY 16 kwietnia, start o godz. 22:00
OPIS
Zapraszamy na interdyscyplinarne studium na temat kotów i fenomenu, jaki te wspaniałe zwierzęta pełnią w świecie literatury.Koty i pisarze są w jakichś przedziwny i kosmiczny sposób połączeni ze sobą mistyczną więzią porozumienia. Pomiędzy tymi dwiema osobliwymi rasami już w dalekiej przeszłości zrodziły się pewne zależności – oba okazy prowadzą samotniczy tryb życia, mają swoje sekrety oraz choć wyglądają na leniwych i ledwo przytomnych, w myślach opracowują plany dotyczące podbicia świata. Z tą różnicą, że jedno z tych stworzeń chce zrobić to za pomocą efektów swojej pracy, a drugie nie pracuje w ogóle, więc bierze pod uwagę jedynie najbardziej ostateczne rozwiązania.Zapraszamy na wieczór podczas, którego studiować będziemy mistyczne zwyczaje puszystych pupili zawarte przez pisarzy w swoich tekstach. Przygotujcie się na jedno – po tym jak damy Wam do myślenia, już nigdy nie popatrzycie na swojego Mruczka z tak obojętnym spojrzeniem jak to, które on sam zwykle rzuca Wam na dzień dobry.

Muzyczny Wtorek

KTO Księgarnia Matras
GDZIE Rynek Główny 23
KIEDY 19 kwietnia, godz. 18:00
OPIS
Z cyklu Muzyczny Wtorek wystąpi duet Łukasz Komala (gitara) i Piotr Wojnarowski (gitara basowa).

Literacka Środa

KTO Księgarnia Matras
GDZIE Rynek Główny 23
KIEDY 20 kwietnia, godz. 18:00
OPIS
Z cyklu Literacka Środa spotkanie z Łucją Dudzińską (Poznań) oraz Dominiką Dudzińską-Klucznik (Elbląg) i Mariuszem S. Kusionem (Kraków). Spotkanie poprowadzi Elżbieta Wojnarowska.

Warsztaty komputerowe dla seniorów

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 16, al. Pokoju 33
KIEDY 20 kwietnia, godz. 10:00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza na kolejne bezpłatne warsztaty komputerowe, podczas których uczestnicy zdobywać będą umiejętności potrzebne do obsługi Internetu. Zaproponujemy ćwiczenia w wyszukiwaniu najpopularniejszych stron internetowych wg różnych kluczy.Z uwagi na ograniczona ilość miejsc, osoby zainteresowane kursem, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (12-414-26-01).

Twórczość literacka i wartości w nauczaniu Jana Pawła II – wykład dr Marka Karwali

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 4, ul. Dietla 80/82
KIEDY 21 kwietnia, godz. 9:00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 4 serdecznie zaprasza wykład przybliżający Wielkiego Papieża Jana Pawła II. Wykładowca, znawca literatury współczesnej przedstawi główne nurty i chrześcijańskie wartości, jakie Ojciec Święty przekazywał w swojej twórczości i nauczaniu.Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w warsztatach, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną (12-429-34-30) lub e-mailową (filia4@sbpkrakow.pl).

Zajęcia przyrodniczo-literackie dla dzieci „Zwierzęta znane i nieznane, te bliskie i te nieoswojone”

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 16, al. Pokoju 33
KIEDY 21 kwietnia, godz. 10:00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza dzieci do udziału w zajęciach przyrodniczo-literackich, podczas których bibliotekarze przybliżą wiadomości na temat zwierząt domowych oraz dziko żyjących. Źródłem poszukiwań będą książki, które inspirują, poszerzają horyzonty i motywują do pogłębiania wiedzy o świecie.Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w warsztatach, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną (12-414-26-01) lub e-mailową (filia16@sbpkrakow.pl).

Wieczór autorski Olgi Grjasnowej, autorki powieści ”Rosjanin to ten, kto kocha brzozy”

KTO Instytut Goethego w Krakowie
GDZIE Rynek Główny 20
KIEDY 21 kwietnia, godz. 18:30
OPIS
Goethe-Institut w Krakowie zaprasza na wieczór autorski Olgi Grjasnowej, autorki powieści ”Rosjanin to ten, kto kocha brzozy”. Spotkanie prowadzi dr Paweł Zarychta.Masza, główna bohaterka powieści„Rosjanin to ten, kto kocha brzozy” wychowała się w Azerbejdżanie w rodzinie o żydowskich korzeniach, po wybuchu wojny o Górski Karabach przeprowadziła się z rodzicami do Niemiec, a po śmierci chłopaka uciekła do Izraela, by spróbować zacząć życie od nowa. Wszędzie jest obca i jednocześnie wszędzie czuje się jak u siebie. Choć biegle włada pięcioma językami, nieustannie zmaga się z niezrozumieniem. Polski przekład autorstwa Elżbiety Kalinowskiej ukazał się w ubiegłym roku w Wydawnictwie Czarne.„Rosjanin to ten, kto kocha brzozy” jest niezwykłą opowieścią o poszukiwaniu tożsamości i miejsca w świecie. Mocną, zmysłową, balansującą na granicy komedii i tragedii historią pokolenia, które nie zna granic, ale nie ma też swojego domu.Spotkanie tłumaczone symultanicznie.

„Kraków na starych fotografiach” - spotkanie autorskie z Krzysztofem Jakubowskim

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 16, al. Pokoju 33
KIEDY 22 kwietnia, godz. 11:30
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie z Krzysztofem Jakubowskim, członkiem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, który zabierze słuchaczy na wirtualny spacer po Krakowie, by wspólnie odkrywać uroki naszego miasta . Spotkanie organizowane w ramach Małopolskich Dni Książki Książka i Róża.

Obchody Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 9, os. Tysiąclecia 42
KIEDY 23 kwietnia, godz. 11:00
OPIS
Filia nr 9 we współpracy z Instytutem Cervantesa zaprasza na obchody Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.Podczas spotkania przedstawiona zostanie twórczość Miguela de Cervantesa oraz działalność Instytutu Cervantesa w Krakowie. Prelekcję uatrakcyjni prezentacja na temat kultury Hiszpanii.Dodatkowo każdy czytelnik, który odwiedzi w tym dniu jedną z filii Biblioteki, będzie miał możliwość otrzymania książki w ramach akcji „Randka w ciemno z książką” oraz zakładki z motywem róży wykonanej metodą iris folding.

Obchody Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe, Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 9, os. Tysiąclecia 42
KIEDY 23 kwietnia, godz. 11:00
OPIS
Krakowskie Biuro Festiwalowe, Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na Obchody Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” wspólnie z Instytutem Cervantesa.

Edycja specjalna Drugiego Życia Książki w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”

KTO Krakowskie Biuro Festiwalowe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna
GDZIE ul. Rajska 1
KIEDY 23 kwietnia, godz. 18:00-19:00
OPIS
Krakowskie Biuro Festiwalowe i Wojewódzka Biblioteka Publiczna zapraszają na edycję specjalną Drugiego Życia Książki w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.

Warsztaty komputerowe dla seniorów

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 16, al. Pokoju 33
KIEDY 27 kwietnia, godz. 10:00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza na ostatnie bezpłatne warsztaty komputerowe, podczas których uczestnicy zdobywać będą umiejętności potrzebne do obsługi Internetu. Podczas ćwiczeń w wyszukiwaniu najpopularniejszych stron internetowych bibliotekarze przybliżą zasady wyszukiwania według różnych kluczy.Z uwagi na ograniczona ilość miejsc, osoby zainteresowane kursem, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (12-414-26-01).

Zajęcia konwersacyjne w języku angielskim dla gimnazjalistów

KTO Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 10, os. Dywizjonu 303/1
KIEDY 27 kwietnia, godz. 17:00
OPIS
Filia nr 10 zaprasza na zajęcia konwersacyjne w języku angielskim dla gimnazjalistów.Na spotkaniu pt. „Let’s celebrate Saint George’s Day” przedstawiona zostanie sylwetka św. Jerzego i historia jego walki ze smokiem.Uczestnicy będą mieli okazję poznać zwroty i słownictwo w języku angielskim związane z tematyką spotkania. Dodatkową pomocą w nauce będą językowe zabawy aktywizujące i ćwiczenia słuchowe.

Zajęcia przyrodniczo-literackie dla dzieci „Zwierzęta znane i nieznane, te bliskie i te nieoswojone”

KTO Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie
GDZIE Filia nr 16, al. Pokoju 33
KIEDY 28 kwietnia, godz. 10:00
OPIS
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie, Filia nr 16 serdecznie zaprasza dzieci do udziału w zajęciach przyrodniczo-literackich, podczas których bibliotekarze przybliżą wiadomości na temat zwierząt domowych oraz dziko żyjących. Źródłem poszukiwań będą książki, które inspirują, poszerzają horyzonty i motywują do pogłębiania wiedzy o świecie.Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, osoby zainteresowane udziałem dzieci w warsztatach, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną (12-414-26-01) lub e-mailową (filia16@sbpkrakow.pl).

Podgórskie Czytania Klasyki Dramatu i Powieści: „Zemsta Aleksandra Fredry”

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE Sokolska 13
KIEDY 28 kwietnia 2016, godz. 18:00
OPIS
Fragmenty w wykonaniu Aktorów TEATRU OTWARTEGO TO. Prowadzenie: Marta Półtorak

Ilustrowane gawędy Jakuba Ciećkiewicza : Czy Afryka potrzebuje pomocy Zachodu?

KTO Dom Kultury „Podgórze”
GDZIE ul. Sokolska 13
KIEDY 28 kwietnia 2016, godz. 19:00
OPIS
Wielkie królestwa Czarnego Lądu. Sztuka i nauka rdzennej Afryki. Bogactwa naturalne i przyrodnicze. Afrykański biznes.Afryka – kontynent znany… często tylko powierzchownie. Kultura Afryki to zróżnicowany historycznie organizm – od starożytnych wielkich królestw poprzez wpływy hellenistyczne, rzymskie, chrześcijańskie i arabskie aż po tradycje Afryki Subsaharyjskiej.Jakub Ciećkiewicz: dziennikarz, fotografik, wykładowca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, razem z Józefem Baranem autor książek o Borzęcinie.

Bitwa na teksty - impreza literacka

KTO Teatr Barakah i ArtCafe Barakah
GDZIE ul. Paulińska 28
KIEDY Raz w miesiącu [prosimy o sprawdzanie repertuaru na bieżąco], start: 20:00
OPIS
Bitwa na teksty to absolutna nowość krakowskiego podziemia literackiego. Ring MMA, dwa mikrofony, dwoje zawodników a przystojny tylko spiker. Jest to impreza pełna metaforycznych sierpowych, poetyckich kopniaków karate i uników w stylu ninja.Przyjdźcie do nas z własnymi tekstami, stańcie twarzą w twarz z przeciwnikiem i znokautujcie go swoją twórczością. Zwycięzca zdobywa dzban piwa i chwałę, która opromienia go przez miesiąc. Po tym czasie musi znów stanąć w ringu, by bronić swego mistrzowskiego tytułu.Formuła: zawodnicy muszą przygotować po dwa teksty na formacie a4 o dowolnej tematyce na dwie pierwsze rundy. W finale zadaniem naszych bokserów jest napisanie improwizowanej formy literackiej z użyciem trzech słów podanych przez publiczność.Niech zwyciężą najlepsi. Wszystkie ciosy dozwolone!Szczegóły: tutaj.Przygotowanie: Miłosz Majchrzak, Anna Siwoń, Jakub Śledź.