fbpx

„Życie literackie w Krakowie” pod patronatem KMLU

Znajdziecie ją już w sklepach internetowych, a niebawem w najlepszych księgarniach w całej Polsce! „Życie literackie w Krakowie”, inspirująca podróż w czasie od kawiarń Młodej Polski przez kultowe miejsca PRL-u po alternatywną cyberkulturę XXI wieku, w której Jacek Olczyk opowiada o literaturze tworzonej w Krakowie na przestrzeni ostatnich 120 lat. To kolejna publikacja wydana pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Publikacja jest owocem wieloletnich badań Jacka Olczyka, który przeglądał pamiętniki, korespondencję, dobrą i złą prasę, by stworzyć pierwszą tego rodzaju panoramę w historii miasta. Składają się na nią soczyste plotki, barwne domysły, donosy, dyskusje i kłótnie, wzloty i upadki, walka o wolność i o stolik w modnym miejscu – czyli wszystko to, czego nie znajdziecie w podręcznikach i opracowaniach naukowych. To opowieść o wielkiej i mniejszej literaturze tworzonej przez mieszkańców, miłośników i przeciwników Krakowa na przestrzeni przeszło 120 lat.

Książka może z powodzeniem służyć jako literacki przewodnik po kulturalnej stolicy Polski, który prowadzi czytelnika szlakiem nie tylko ważnych stron polskiej literatury, ale także jej kulis i zapleczy.

Jacek Olczyk to historyk literatury, który uzyskał doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i w INALCO (Paryż). W latach 2008-2012 lektor języka polskiego na Uniwersytecie Blaise Pascal w Clermont-Ferrand (Francja). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013. Autor książki „Literacka Małopolska/Reading Małopolska (Kraków 2012). Tłumacz Georgesa Pereca.

zycie_literackie_w_krakowie

 

Fragment „Życia literackiego w Krakowie”:
„Życie literackie, o czym nieraz się zapomina, jest częścią historii literatury. A tworzą ją nie tylko wiekopomne dzieła, opasłe tomy, w których literatura uporządkowana jest z encyklopedyczną starannością przez zawodowych badaczy; to nie tylko nagrody, honory czy przywileje, którymi pisarze byli wynagradzani; to codzienny, podskórny bieg spraw z momentami świetności, historycznych zawirowań, czasem – upadku. Historia literatury to także przebogaty dział pisarskich biografii, których barwność i wyrazistość tworzy nie powtarzalny klimat miejsca. Kraków pod tym względem wyróżnia się na tle innych miast i posiada niezwykle bogatą historię życia literackiego: od jego narodzin w dobie renesansu, przez dekady marazmu w czasach saskich, po koniec XIX wieku, kiedy to nastąpił rozkwit życia kulturalnego miasta trwający nieprzerwanie do dziś. Życie literackie jak w soczewce ukazuje ducha swojej epoki i to właśnie poprzez szczegółowe opisy miejsc, ludzi, zdarzeń, anegdot dowiedzieć się można, jakim rytmem biło kulturalne serca Krakowa.

 

„Życia literackiego w Krakowie” znajdziecie w księgarni Galerii Bunkier Sztuki, w sklepie internetowym Korporacja Ha!art oraz na Allegro, a już niebawem w najlepszych księgarniach w całej Polsce.

Wpisz szukaną frazę: