fbpx

Znamy wyniki konkursu Polskiej Sekcji IBBY na Książkę Roku 2013

Znamy już wyniki dorocznego konkursu Książka Roku, którego organizatorem jest już po raz 25. Polska Sekcja IBBY. Tegorocznymi laureatami nagród literackich zostały debiutująca w konkursie Malina Prześluga i jej Ziuzia oraz dawno nie wydawana Ewa Przybylska za powieść dla młodzieży Most na Missisipi. Główne nagrody graficzne otrzymały Marta Ignerska (po raz kolejny) za ilustracje i projekt graficzny książki Prawdziwa bajka z tekstem Mikołaja Łozińskiego oraz Joanna Concejo za ilustracje do książki Książę w cukierni z tekstem Marka Bieńczyka.

Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa otrzymała Marta Lipczyńska-Gil za stworzenie i prowadzenie Kwartalnika o Książkach dla Dzieci RYMS i wortalu o tej samej nazwie.

Warto podkreślić, że aż sześć spośród trzynastu książek nominowanych do nagrody graficznej zostało wydanych w Krakowie:

Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno za ilustracje do książki Anny Chachulskiej Jak Stańczyk z dworzan zażartował  (Zamek Królewski na Wawelu, Kraków 2013)
Agata Bogacka za ilustracje do książki Zdarzenie nad strumykiem Jakuba Żulczyka (Bunkier Sztuki, Kraków 2013)
Urszula Palusińska za ilustracje do książki Majn alef bejs Jehoszue Kaminskiego (Żydowskie Stowarzyszenie Czulent, Kraków 2012)
Paweł Pawlak za ilustracje do książki Alchemiczna komnata Magdaleny Skrabskiej (Zamek Królewski na Wawelu, Kraków 2013)
Marianna Sztyma za ilustracje i opracowanie graficzne książki Legenda o głowie wawelskiej Anny Chachulskiej (Zamek Królewski na Wawelu, Kraków 2013)
Konrad Świtała za ilustracje i koncepcję książki Zwierzątka (Bona, Kraków 2013)

Z tej okazji Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski przekazał na ręce Jury specjalny list gratulacyjny skierowany do laureatów nagrody.

Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY co roku przyznaje nagrodę  Książka Roku ustanowioną w 1988 roku i finansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej celem jest promocja wartościowej i artystycznej polskiej książki dla dzieci i młodzieży.

Nagrody  i wyróżnienia otrzymują żyjący rodzimi autorzy najlepszych książek, wydanych w danym roku, równolegle przyznawane są nagrody za najpiękniejsze opracowania graficzne.

W ramach konkursu Książka Roku przyznawane są zawsze nagrody dla  osób działających wyjątkowo aktywnie na rzecz promocji książki dla dziecka.

Wpisz szukaną frazę: