fbpx

Znamy stypendystki II edycji Rezydencji Janiny Katz!

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że znamy już stypendystki drugiej edycji Rezydencji Literackiej im. Janiny Katz dla autorek i tłumaczek z Ukrainy i Białorusi organizowanej przez Kraków Miasto Literatury UNESCO i realizowanej w ramach miejskiego projektu Krakowianki poświęconego roli kobiet i równości.

Ze względu na dużą ilość zgłoszeń i ich niezwykle wysoki poziom, zdecydowaliśmy się wyłonić dwie rezydentki.

Już w kwietniu do Krakowa przyjedzie Alena Piatrovich  białoruska tłumaczka z języka polskiego, angielskiego i ukraińskiego, poetka, redaktorka, dziennikarka i członkini PEN Białoruś, autorka m.in. białoruskiego przekładu „Nienasycenia” Witkacego, „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy i „Podróży z Herodotem” Ryszarda Kapuścińskiego. W czasie pobytu w Krakowie będzie pracować nad tłumaczeniem „Samosiejek” Dominiki Słowik.

W maju powitamy z kolei ukraińską tłumaczkę, dziennikarkę i powieściopisarkę, Tamarę Dudę, której debiutancka powieść Córeczkaukazała się w 2022 roku w Polsce w przekładzie Marcina Gaczkowskiego. Książka zdobyła prestiżową nagrodę ukraińskiej redakcji BBC za najlepszą powieść 2019 roku, a w 2022 roku Tamara Duda otrzymała Narodową Nagrodę im. Tarasa Szewczenki w dziedzinie literatury. Tamara Duda poświęci czas w Krakowie na pracę nad swoją trzecia powieścią, której akcja toczy się w przededniu rosyjskiej inwazji w 2022 roku i której bohaterką jest kobieta w „późnym wieku średnim”, przeprowadzająca się z Kijowa do przygranicznej wioski w poszukiwaniu wewnętrznej harmonii i sensu życia.

 

Gratulujemy nowym rezydentkom i dziękujemy pozostałym kandydatkom za zgłoszenia!

Matronką rezydencji, która odbędzie się w maju i czerwcu, jest Janina Katz (1939-2013), krakowska pisarka, poetka i tłumaczka, w 1969 roku zmuszona do wyjazdu z Polski z powodu antysemickiej nagonki.

 

 

Wpisz szukaną frazę: