fbpx

Tydzień z gwiazdami literatury światowej, pisarzami wielu języków i gatunków literackich, projektantami książek, wydawcami i tłumaczami. Blisko 100 wybitnych gości z Polski i ze świata, a także debaty, wystawy, projekcje filmowe i spektakle teatralne. Ogłaszamy szczegóły programu 6. Festiwalu Conrada!

Festiwal Conrada zbiega się z pierwszą rocznicą przyznania Krakowowi prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO, a także jak co roku z największymi w Polsce krakowskimi 18. Międzynarodowymi Targami Książki. Światło latarni Conrada przywiedzie do Krakowa najznamienitszych pisarzy, którzy przybędą pod Wawel na 6. edycję tego najważniejszego polskiego festiwalu literatury.

Dokładnie rok po uzyskaniu tytułu Miasto Literatury UNESCO rozpoczynamy Festiwal Conrada – ma to dla nas wymiar symboliczny, bo przez cały rok intensywnie pracowaliśmy nad wzmocnieniem literackiego wizerunku Krakowa – mówi Izabela Helbin Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy udało nam się przygotować niezwykle bogaty program i zaprosić do Krakowa największe nazwiska światowej literatury na czele z Paulem Austerem, Jaume Cabré, i Borisem Akuninem. W październiku Kraków stanie się prawdziwą stolicą literatury i jesteśmy szczęśliwi, że mamy w tym swój udział.

Imponują nazwiska zaproszonych gości. Kraków odwiedzi po raz pierwszy autor cyklu Przygody Erasta Fandorina Boris Akunin, jeden z najpoczytniejszych pisarzy rosyjskojęzycznych (jego książki rozeszły się na całym świecie w blisko 30 milionach egzemplarzy). W spotkaniu z Wacławem Radziwiłowiczem, korespondentem Gazety Wyborczej w Moskwie, Akunin opowie o Rosji jako tle dla swoich kultowych powieści sensacyjnych i zabawie z tradycjami gatunku powieści kryminalnej. Kraków odwiedzi także jeden z najciekawszych pisarzy hiszpańskich: Jaume Cabré, Katalończyk, autor Wyznaję – bestsellerowej powieści – koncertu, wielowątkowego rozważania natury ludzkiej i korzeni zła. Będziemy gościć długo oczekiwanego pod Wawelem Irlandczyka, Johna Banville’a, laureata prestiżowej Nagrody Bookera, Irish Pen Award oraz Nagrody Franza Kafki. Autor Morza, Mefisto czy Niedotykalnych opowie co oznacza bycie Irlandczykiem w świecie anglojęzycznej literatury, opowie również o swoim warsztacie – nie na darmo Banville uważany jest przez wielu krytyków za mistrza stylu. Wydarzeniem roku będzie przybycie do Krakowa jednego z najwyżej cenionych pisarzy amerykańskich Paula Austera, autora legendarnej Trylogii nowojorskiej, scenarzysty, reżysera, filozofa, poety, autora rozpoznawalnego ze względu na niezwykle trafne ukazywanie kondycji człowieka XX i XXI wieku zagubionego w porządkach symbolicznych, samotnego w realiach tajemniczych metropolii oraz oparach absurdu. Niezwykle gorąco zapowiada się spotkanie z Rają Shehadehem – wybitnym działaczem na rzecz praw człowieka na Bliskim Wschodzie, laureatem prestiżowej Nagrody Orwella i autora głośnych Palestyńskich wędrówek, wstrząsającego cyklu reportaży o historii politycznych nadziei i rozczarowań Palestyny, opartej na tradycyjnej palestyńskiej koncepcji wędrówki „wadi”, a także o znikaniu biblijnego pejzażu na rzecz otoczonych murami enklaw. Z kolei kulisy brutalnej wojny na Bałkanach znane nam głównie z relacji reporterskich, przybliży autor imponującej powieści o bałkańskim piekle – Miljenko Jergović, jeden z najważniejszych pisarzy chorwackich, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za powieść Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki.

Szósta edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „Wspólne światy”. W tym roku kładziemy nacisk na to, co nas – dzięki literaturze – łączy. Nas, czyli czytelników i pisarzy, myślicieli i komentatorów, twórców i odbiorców na całym świeciewyjaśnia Michał Paweł Markowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada.

Również polska literatura będzie miała swoją silną reprezentację: Olga Tokarczuk opowie o swojej najnowszej powieści Księgi Jakubowe, Janusz Głowacki będzie rozmawiał nocą o życiu i literaturze z Ingą Iwasiów, Marek Bieńczyk przeczyta swoją książkę dla dzieci Nussi i coś więcej, Szczepan Twardoch weźmie udział w debacie o Śląsku i trudnym temacie małych ojczyzn, zaś Jacek Hugo-Bader opowie festiwalowej publiczności o arkanach pracy reportera i kulisach głośnej wyprawy na Broad Peak.

Festiwal to nie tylko spotkania z autorami, ale także liczne wydarzenia towarzyszące: pasma filmowe, wydarzenia muzyczne i teatralne, warsztaty i spotkania branżowe poświęcone kreatywnym aspektom i różnym wymiarom życia książki. Festiwal Conrada to także bogate pasmo warsztatów i spotkań dla wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych do seniorów. Ważne miejsce w programie zajmie Edynburg, partnerskie Miasto Literatury UNESCO. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku gościem honorowym Festiwalu był Reykjavík.

Festiwal Conrada to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć pod adresem: www.conradfestival.pl

Wpisz szukaną frazę: