fbpx

Znamy już stypendystkę pierwszej edycji Rezydencji Literackiej im. Janiny Katz!

W pierwszym naborze do Rezydencji Literackiej im. Janiny Katz dla autorek i tłumaczek z Ukrainy i Białorusi organizowanej przez Kraków Miasto Literatury UNESCO otrzymaliśmy blisko 90 zgłoszeń!

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że znamy już stypendystkę pierwszej edycji naszego programu: będzie nią Hanna Yankuta, białoruska pisarka, tłumaczka i badaczka literatury.

Hanna Yankuta jest m.in. autorką projektu poetyckiego «Geologia» / «Konstytucja», czyli wierszy na marginesie białoruskiej konstytucji łamanej przez rząd i poświęconych doświadczeniu protestów i represji trwających od 2020 roku. Jej wiersze były tłumaczone na język polski, angielski, hiszpański, litewski, duński, fiński, węgierski, rumuński i ormiański. Jest również autorką pięciu książek dla dzieci oraz licznych esejów (w tym na temat postkolonializmu), artykułów o literaturze i feminizmie oraz laureatką konkursu na najlepsze tłumaczenie poezji Wisławy Szymborskiej organizowanego przez Fundację «Za Wolność Waszą i Naszą» i Instytut Książki (2015).

W Krakowie zamierza pracować nad autobiograficzną powieścią inspirowaną «Biegunami» Olgi Tokarczuk o życiu na wymuszonej emigracji.

 

Matronką rezydencji, która odbędzie się w maju i czerwcu, jest Janina Katz (1939-2013), krakowska pisarka, poetka i tłumaczka, w 1969 roku zmuszona do wyjazdu z Polski z powodu antysemickiej nagonki. Program realizowany jest w ramach miejskiego projektu „Krakowianki” poświęconego roli kobiet i równości.

 

fot. Alina Mazavets

Wpisz szukaną frazę: