Kraków i Québec – Miasta Literatury UNESCO – łączą siły i otwierają się na literacką wymianę doświadczeń. 1 listopada powitaliśmy w Krakowie Philippe’a Girarda, kanadyjskiego pisarza, który spędzi miesięczną rezydencję w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. W tym samym czasie do Québecu przybyła Aleksandra Zielińska, krakowska autorka, szerszej publiczności znana m.in. z opublikowanej w tym roku pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO powieści Sorge.
Miesięczny program rezydencjalny Krakowa i Québecu to pierwsza literacka współpraca obu miast w ramach programu UNESCO. Québec – stolica kanadyjskiej prowincji o tej samej nazwie – słynie z dynamicznej, żywej sceny literackiej, która uwodzi pisarzy przybywających tu z daleka. Szansę na poznanie fenomenu tego miasta i skorzystanie z jego twórczej atmosfery otrzymała Aleksandra Zielińska, która zwyciężyła w ogłoszonym w lipcu przez Kraków Miasto Literatury UNESCO naborze na pobyt stypendialny. Spędzi miesiąc w pokojach gościnnych Maison de la littérature (Domu literatury). Zielińska jest autorką powieści Przypadek Alicji, Bura i szał, Sorge oraz zbioru opowiadań Kijanki i kretowiska. „Pod względem problemowym to proza szalenie spójna. Najnowsza rzecz dowodzi, że ta młoda, utalentowana pisarka (rocznik 1989) jest w gruncie rzeczy »monografistką« wierną jednemu tematowi. Otóż nieodmiennie zajmuje się kobiecym kryzysem” – pisał Dariusz Nowacki dla „Gazety Wyborczej”. Aleksandra Zielińska jest laureatką Nagrody im. A. Włodka. Uzyskała nominacje do Nagrody Conrada, Nagrody im. W. Gombrowicza oraz Nagrody Gdynia. Jest laureatką stypendium Młoda Polska, stypendium twórczego miasta Krakowa i innych. Współtworzy zespół literacki przy Studiu Munka.
Komisja składająca się z ekspertów obu Miast Literatury wybrała przedstawiciela literackiego środowiska Québecu. W mieszkaniu Wisławy Szymborskiej, po laureatce Paszportu „Polityki” Małgorzacie Rejmer, rezydencję odbędzie Philippe Girard. Jest on autorem kilkunastu książek komiksowych oraz pięciu powieści dla dzieci i licznych opowiadań. Jego twórczość została doceniona nie tylko w Kanadzie, ale i w Japonii, Francji i Serbii. Na podstawie jednego z jego opowiadań, pt. Danger public, powstał komiks autorstwa Leifa Tande pod tym samym tytułem, a w przyszłym roku historia zostanie przeniesiona na ekran. Podczas pobytu w Krakowie Girard pracował będzie nad powieścią American Roulette, utrzymaną w duchu realizmu magicznego historią o weteranie wojennym, którego życie ulega drastycznej zmianie w wyniku przeżytego stresu pourazowego: trafia na ulicę jako żebrak.
Rezydenci zobowiązani są podczas swojego pobytu do napisania krótkiego tekstu inspirowanego miastem. Tegoroczna wymiana zapoczątkowuje program skierowany do pisarzy, poetów i tłumaczy z Krakowa i Québecu – Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Ma on na celu stworzenie szansy dla twórców do zaprezentowania ich pracy zagranicznej publiczności, wspieranie większej różnorodności w środowisku literackim oraz umożliwienie nawiązania kontaktów z pisarzami mieszkającymi i tworzącymi w kraju partnerskim.