fbpx

Zaprezentuj książkę na Festiwalu Conrada i nawiąż współpracę z producentami filmowymi!

Jesteś wydawcą lub agentem literackim i masz w swojej ofercie książki, które tylko czekają na ekranizację? Jeśli tak, zgłoś się do nas! Po raz pierwszy w ramach Festiwalu Conrada otwieramy przestrzeń do współpracy dla wydawców literatury polskiej oraz producentów filmowych i serialowych. Cel inicjatywy? Przeniesienie literackiego pierwowzoru na srebrny ekran.

Jak zainteresować producenta filmowego książką z potencjałem na adaptację? Można zrobić to na wiele sposobów, lecz najbardziej efektywny jest pitching – krótka prezentacja wybranej książki, podczas której pokazywany jest jej filmowy charakter. Tylko czym właściwie jest ta „filmowość” literatury? Okazuje się, że nie jest to wcale tak oczywiste, a właściwy dobór książki i jej prezentacja często decydują o jej filmowym być albo nie być.

O tym, jakich książek poszukują producenci rozważający stworzenie pełnometrażowej lub serialowej adaptacji, a także jak działa rynek filmowy i kto w nim funkcjonuje, opowie podczas jednodniowych warsztatów Alicja Grawon-Jaksik – ekspertka specjalizująca się w kwestiach biznesowych i prawnych związanych z działalnością przedsiębiorców w sektorach filmowym i kreatywnym, prezeska Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Uczestnicy zajęć poznają również mechanizmy biznesowe branży filmowej oraz oczekiwania producentów w procesie tworzenia filmu wspólnie z wydawcą bądź autorem książki, a także otrzymają w tym zakresie porady prawne od mec. Krzysztofa Czyżewskiego – adwokata, wykładowcy, eksperta w zakresie prawa własności intelektualnej i prawa mediów, ściśle współpracującego z organizacjami branżowymi na rynku wydawniczym i filmowym. Nie obędzie się także bez praktycznych wskazówek: jak prezentować książkę i na co szczególnie zwrócić uwagę podczas pitchingu. Warsztaty odbędą się 23 września w godzinach 10.30 – 17.30 w Krakowie.

Podczas spotkania dwanaścioro uczestników będzie pracować nad swoimi wystąpieniami, które zaprezentują 25 października w godzinach 11.30 – 15.30 podczas sesji pitchingowej. Po prezentacjach wydawcy i agenci będą mieć możliwość umówienia spotkań indywidualnych z producentami. Uwaga: jedynie uczestnicy zakwalifikowani do wrześniowych warsztatów będą mogli dokonać prezentacji książek w czasie festiwalowego pitchingu, dlatego udział w warsztatach jest równoznaczny z deklaracją wzięcia udziału w październikowej sesji.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego zawierającego podstawowe informacje o prezentowanej książce, a także streszczenie jej fabuły. Skan kompletnego formularza należy wysłać na adres word2picture@biurofestiwalowe.pl do 23 sierpnia. Z zakwalifikowanymi uczestnikami skontaktujemy się do 3 września. Udział w warsztatach może wziąć dowolny pracownik wydawnictwa lub agencji literackiej, który jest upoważniony do ich reprezentowania. Wydawnictwo/agencja może zgłosić maksymalnie dwóch kandydatów do warsztatów i tym samym do pitchingu, a dany kandydat może zgłosić maksymalnie dwie książki do jesiennej prezentacji. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Warsztaty dla wydawców i agentów literackich, a także sesja pitchingowa i późniejsze spotkania indywidualne z producentami są częścią pasma Word2Picture, które w tym roku odbędzie się w dniach 25-26 października. Od czterech lat częścią programu Festiwalu Conrada są wydarzenia branżowe poświęcone polskiemu rynkowi książki. Po raz pierwszy w jego ramach połączymy dwie współpracujące ze sobą branże – literacką i filmową. Celem jest stworzenie platformy łączącej te dwa środowiska, która pozwoli lepiej poznać wzajemne oczekiwania i na podstawie tej wiedzy – zbudować fundamenty współpracy przy ekranizacjach polskiej literatury. Więcej o edycji Word2Picture już we wrześniu!

Pobierz regulamin

Pobierz formularz

 

Projekt został dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wpisz szukaną frazę: