fbpx

Zapraszamy na wystawę „Motus”!

artystki: Krystyna Misiak, Justyna Smoleń, Olga Ząbroń
kuratorka: Olga Ząbroń
wernisaż: 15.05.2019, godz. 18.00
czas: 15.05-6.06.2019 r.
miejsce: Pawilon Wyspiańskiego w Krakowie

Wystawa wpisuje się w obchody Roku Kobiet z ASP w Krakowie.

Od grudnia 1918 roku kobiety mogą studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Z okazji 100-lecia praw kobiet do pobierania edukacji artystycznej w Krakowie, 20 listopada 2018 r. Senat ASP przyjął wniosek, by rok 2019 stał się świętem kobiet – Rokiem Kobiet z ASP! W związku z tą okrągłą rocznicą odbywa się wiele inicjatyw, akcji, wystaw i dyskusji skłaniających do refleksji o sytuacji kobiet – artystek. Wydarzenia te mają przede wszystkim charakter twórczych prezentacji, ale istotny jest również aspekt edukacyjny i promocyjny. Nasza wystawa wpisuje się w zainicjowaną przez artystkę Iwonę Demko falę wydarzeń obchodów Roku Kobiet z ASP.

Na wystawie „Motus” w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie przedstawiamy prace trzech artystek związanych z Wydziałem Malarstwa ASP w Krakowie. Krystyna Misiak ukończyła wydział w 1973 roku. Uprawia malarstwo, zajmuje się także tkaniną artystyczną. Justyna Smoleń ukończyła ten sam wydział w 2013 roku. Tworzy obrazy, rysunki, fotografie a także obiekty przestrzenne i instalacje.  Olga Ząbroń (kuratorka i uczestniczka projektu) także obroniła dyplom na krakowskim Wydziale Malarstwa, na którym od 2011 roku pracuje. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem i działaniami przestrzennymi.

Krystyna Misiak pokrywa swoje płótna ciągami znaków tworząc struktury otwarte, medytacyjne. Każda linia czy punkt to jakby litera własnego alfabetu, a rytmiczne konstelacje tworzą język nieoczywisty i niepokojący.

Justyna Smoleń w najnowszych pracach z serii „White” zmusza odbiorcę do maksymalnego skupienia i wsłuchania się w spektakl tworzony przez światło na powierzchni płótna. Białe smugi farby znikają i pojawiają się zależnie od oświetlenia i ustawienia widza wzglądem obrazu. Prace mają w sobie siłę fali, są pełne napięcia i ciszy. Moje obrazy jak i obiekty są wyrazem poszukiwania wizualnego ekwiwalentu niepokoju. Wyłaniające się z przestrzeni formy pokryte rytmicznie układami linii ujawniają niedoskonały gest ręki. Relacje poszczególnych form – ich styki i złożenia generują obszar energetycznej wibracji.

Wystawa „Motus” odnosi się do pojęcia ruchu – poruszenia, jego względności, pokazując różnorodne działania o charakterze abstrakcyjnym. Przedstawione prace są zapisami, śladami bądź sygnałami. Każda z artystek tworzy własny język, w którym za pomocą płynnej linii ukazuje przestrzeń pełną zarówno dynamiki jak i ciszy. Obrazy-byty nie narzucają interpretacji, lecz wciągają w swoje szczeliny, rysy i smugi zapraszając odbiorcę do zatrzymania się, porzucenia strachu przed samym sobą i wejścia w trzy odrębne światy.

Olga Ząbroń

 

Wpisz szukaną frazę: