fbpx

Zapraszamy na spotkanie: „Kazimierz Wiśniak. Czarodziej z podwórka”

Mam kolegę Czarodzieja, z łódzkiego podwórka,

Wszystko umie narysować,

Z włóczki zrobi szalik, figurę ze  sznurka,

Niebo-piekło? Tak – od ręki,

Szpagat na dokładkę.

I aniołka co prowadzi dzieciątko przez kładkę.

 

11 grudnia 2018 roku w 87. rocznicę urodzin Kazimierza Wiśniaka o godz. 18:00 w Piwnicy pod Baranami odbędzie się spotkanie autorskie wokół książki prof. Zofii Ratajczak „Kazimierz Wiśniak. Czarodziej z podwórka” z obecnością bohatera tego biograficznego eseju.

Przestrzeń spotkania jest dosłownie symboliczne – po latach Kazimierz Wiśniak będzie gościem miejsca, którego jest współautorem – zarówno jako współzałożyciel kabaretu Piwnica pod Baranami, jak i wielkiego fresku na ścianie Piwnicy. (Urodzinowe) spotkanie uświetnią artyści Piwnicy, którzy wykonają piosenki do tekstów Kazimierza Wiśniaka. Wydarzenie poprowadzą Stanisław Radwan oraz Jerzy Illg. Spotkanie odbywa się w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

„Kazimierz Wiśniak. Czarodziej z podwórka” – informacje o książce

Kazimierz Wiśniak to ważna postać Krakowa: współtwórca wielu legend tego miasta, wśród których jaśnieje i rośnie legenda „Piwnicy pod Baranami”. W książce przedstawiono dokonania artysty na różnych polach począwszy od omówienia osiągnięć w dziedzinie scenografii. Historia najważniejszych teatrów Krakowa: Teatru im. J. Słowackiego, Starego Teatru i Teatru Bagatela, a także teatrów Wrocławia (szczególnie Wrocławskiej Pantomimy) ma wiele do zawdzięczenia Wiśniakowi jako twórcy scenografii.

Współpracował z wybitnymi reżyserami: Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim i Henrykiem Tomaszewskim. Tworzył rysunki do „Przekroju”, „Miesiąca w Krakowie” i „Rzeczpospolitej”. Został uhonorowany licznymi nagrodami za scenografie, między innymi Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za całokształt sztuki scenograficznej oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wiśniak to człowiek wielu talentów: nie tylko scenograf i kostiumolog, lecz także rysownik, ilustrator, malarz i poeta. Wydał serię uroczych książek o ukochanej Lanckoronie. Nadano mu honorowe obywatelstwo tego miasteczka, tytuł Anioła, a ostatnio, w imieniu krasnoludków, wręczono berło i koronę, by dalej kreował świat zgodny z duchem baśni.

Książka to obszerny esej biograficzny, którego główną ideą jest pokazanie fenomenu czarodziejstwa w sztuce Wiśniaka przez pryzmat doświadczeń dzieciństwa. Psychologia jest tu nadrzędną kategorią konstytuującą narrację, a bogata szata graficzna nadaje książce swoisty rys artystyczny.

Autorką książki jest Zofia Ratajczak ‒ profesor psychologii, autorka ponad 200 artykułów i wielu książek z zakresu psychologii stosowanej, m.in. Człowiek w sytuacji innowacyjnej (1980), Niezawodność człowieka w pracy  (1988), oraz biograficznej Zachwyt i logika czynu. Portret intelektualny Tadeusza Tomaszewskiego (2006). W latach 1990‒1993 dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii, a od 1996 do 2002 roku prorektor Uniwersytetu Śląskiego. Jej zainteresowania literackie znalazły wyraz w próbach pisarstwa eseistycznego. Publikowała na łamach „Zeszytów Literackich” i „Nowych Książek”.

Książkę została wydana we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym – operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Wpisz szukaną frazę: