fbpx

Zapraszamy na Galę Księgarni Roku! | 13.12, g. 20.00

Które księgarnie i antykwariaty cieszą się największą sympatią krakowian i krakowianek? Zapraszamy na Galę Księgarni Roku, podczas której zostaną ogłoszone wyniki 3. edycji plebiscytu „Wybieramy księgarnie roku”. Wydarzenie odbędzie się 13 grudnia o godz. 20.00 w klubie HEVRE (ul. Meiselsa 18), wpisując się w światowe obchody Dnia Księgarza. Po części oficjalnej nastąpi koncert Kirszenbaum – folkrockowego duetu z Krakowa.

Sporo mamy w Polsce nagród dla pisarzy i pisarek, powoli zauważana jest praca kulturotwórczych wydawnictw, w ostatnich latach pojawiły się też wyróżnienia dla innych ogniw łańcucha, którego końcowym efektem jest książka – redaktorów i redaktorek czy tłumaczy i tłumaczek. Rola niezależnych księgarni doceniana jest w Krakowie, pierwszym polskim Mieście Literatury UNESCO, m.in. dzięki organizowanej od 2017 roku akcji „Wybieramy księgarnie roku”. Kampania, której celem promowanie stacjonarnych księgarni jako centrów kultury, odbywa się co roku późną jesienią. Tegoroczna edycja trwa od 4 listopada do 8 grudnia, a udział bierze w niej aż 37 niezwiązanych z żadną siecią księgarni i antykwariatów w całym mieście. O wynikach decydują czytelnicy i czytelniczki, poprzez głosowanie stacjonarne (w księgarniach i innych krakowskich miejscach kultury) oraz internetowe, na stronie http://ksiegarnie.miastoliteratury.pl/.

Podczas gali kończącej plebiscyt Dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak wręczy dyplomy trzem księgarniom z najlepszymi wynikami; zostanie również przyznane wyróżnienie specjalne dla Antykwariatu Roku. Symboliczny „Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO” wiąże się dla księgarni z nagrodą finansową i kampanią promocyjną w przestrzeni miejskiej, realizowaną w kolejnym roku kalendarzowym. Nigdy jednak dość podkreślania, że zwycięzcami tej akcji są tak naprawdę wszystkie krakowskie księgarnie – to one wygrywają codziennie walkę o nasze czytelnicze serca!

Gali towarzyszyć będzie koncert krakowskiego projektu muzycznego Kirszenbaum, w skład którego wchodzą Kacper Szpyrka – filozof, skrzypek i praktykujący księgarz – oraz Jakub Wiśniewski – gitarzysta i prozaik, publikujący m.in. na łamach magazynów „Kontent” czy „Ha!art”. Eklektyczna muzyka zespołu rozciąga się pomiędzy polskimi tradycjami folkowymi (od słowiańszczyzny po muzykę klezmerską) a tropami rockowo-bluesowymi spod znaku Toma Waitsa, Warrena Ellisa czy wczesnego Nicka Cave’a. Oprawioną loopami, postrockowymi riffami i szepcząco-krzyczącymi wokalami warstwę muzyczną projektu wzbogacają liczne smaczki literackie – od Kafki, Gombrowicza i Henry’ego Millera po… Muminki i twórczość Terry’ego Pratchetta!

KIRSZENBAUM – Czarnowidze:
https://www.youtube.com/watch?v=MLmY7gT9jLI

KIRSZENBAUM – Wolni Ciut Ludzie:
https://www.youtube.com/watch?v=NTKRA-OHHHU

Gala Księgarni Roku odbędzie się 13 grudnia o godz. 20.00 w klubie HEVRE przy ul. Meiselsa 18 na krakowskim Kazimierzu. Samo wydarzenie i plebiscyt „Wybieramy księgarnie roku” jest częścią pakietu działań na rzecz rozwoju niezależnego księgarstwa wpisanego w realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe program Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Więcej na: http://ksiegarnie.miastoliteratury.pl/

Wstęp na galę jest bezpłatny.

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, HEVRE
Patroni medialni: Radio Kraków, „Gazeta Wyborcza” Kraków, TVP Kraków

Wpisz szukaną frazę: