fbpx

Wyszukaj Klasyka: Wit Szostak i Piotr Marecki o Stanisławie Czyczu | 14.04, g. 18.00

Zapomniany mistrz strumienia świadomości, pisarz wyprzedający czasy, w jakich żył, „polski Jerofiejew”, skrajny perfekcjonista i samotnik z barwną, choć naznaczoną smutkiem biografią. Stanisław Czycz to bohater drugiego tegorocznego spotkania z cyklu „Wyszukaj Klasyka”, w którym przybliżamy sylwetki wybranych, wybitnych pisarzy i pisarek oraz działaczy i działaczek społecznych związanych z Krakowem – Miastem Literatury UNESCO.

W rozmowie z Marcinem Wilkiem wezmą udział Piotr Marecki i Wit Szostak, a także (w roli gościa specjalnego) Bronisław Maj. Transmisja spotkania odbędzie się 14 kwietnia o godz. 18.00 na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku i platformie PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com.

Stanisław Czycz urodził się i wychował w podkrakowskich Krzeszowicach. Do świata literatury wszedł – jak wynika z chętnie niegdyś powtarzanej w kręgach studenckich anegdoty – za sprawą skandalu: znalazłszy w pociągu niepodpisane wiersze objętego wówczas zakazem druku Czesława Miłosza, przedstawił je jako własne w krakowskiej siedzibie Związku Literatów Polskich. Późniejsza znajomość z Andrzejem Bursą zaowocowała właściwym debiutem prozatorskim Czycza, jakim było hipnotyzujące opowiadanie And o ostatnich chwilach życia autora Głosu w dyskusji o młodzieży.

Obsesyjnie skrupulatny w pisaniu Stanisław Czycz publikował rzadko i niewiele, dość jednak, by zaskarbić sobie wąskie, ale bardzo oddane grono entuzjastów. Postępująca choroba nowotworowa, ubóstwo i brak sukcesu finansowego na miarę Iwaszkiewicza czy Herberta sprawiały, że coraz bardziej oddalał się od środowiska pisarskiego i pozostał wielkim, zapomnianym outsiderem polskiej literatury. Zmarł w 1996 roku w Krakowie po tym, jak zasłabł w drodze po zakupy na Kleparzu.

Na dorobek literacki Stanisława Czycza składają się m.in. dwa tomy poetyckie Tła i Berenais, zbiory opowiadań i powieści: wspomniane And, a także Ajol, Nim zajdzie księżyc, Pawana, Nie wiem co ci powiedzieć i wznowiona kilka lat temu staraniem środowiska Korporacji Ha!art książka Nie wierz nikomu. Mało kto wie, że Czycz był jednym z polskich pisarzy, których twórczość najczęściej adaptowano na filmy – sięgnęło po nią kilku reżyserów, na czele z Andrzejem Barańskim, twórcą obrazu Nad rzeką, której nie ma (1991).

O swoim odczytaniu Czycza opowiedzą podczas spotkania Piotr Marecki, szef Korporacji Ha!art, pisarz, redaktor i popularyzator dorobku twórczego bohatera rozmowy, autor monografii Czycz i kino, oraz Wit Szostak – prozaik, autor m.in. Fugi, Zagrody zębów i Cudzych słów, prywatnie związany z Krzeszowicami. Usłyszymy również gościnną wypowiedź Bronisława Maja – krakowskiego poety, eseisty i scenarzysty, wieloletniego przyjaciela Czycza.

Spotkanie wzbogaci projekcja materiałów archiwalnych udostępnionych dzięki życzliwości rodziny pisarza, Elżbiety Lempp, Doroty Niedziałkowskiej, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach i Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wyszukaj Klasyka to cykl internetowych spotkań wokół mniej lub bardziej zapomnianych, lecz ponadczasowych postaci polskiej literatury XIX i XX wieku związanych z Krakowem. Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przecierając szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty.

Cykl prowadzi Marcin Wilk – pisarz, dziennikarz i kurator programów literackich.

Wszystkie spotkania odbywają się w formie transmisji na żywo na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku i platformie PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com. Większość spotkań będzie transmitowana z centrum kulturalnego w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym – w razie znoszenia obostrzeń sanitarnych zakładamy udział publiczności.

PROGRAM 2021

10 marca, godz. 18.00 | Jalu Kurek, gość: Jakub Kornhauser
14 kwietnia, godz. 18.00 | Stanisław Czycz, goście: Wit Szostak i Piotr Marecki
12 maja, godz. 18.00 | Kazimiera Treterowa, gość: Katarzyna Pilitowska
9 czerwca, godz. 18.00 | Jadwiga Beaupré, gość: Katarzyna Kobylarczyk
14 lipca, godz. 18.00 | Tadeusz Boy-Żeleński, gość: Monika Śliwińska
11 sierpnia, godz. 18.00 | Antonina Domańska, goście: Alicja Baluch i Mariusz Wollny
8 września, godz. 18.00 | Henryk Markiewicz, gość: Jacek Błach
13 października, godz. 18.00 | Kazimiera Bujwidowa, gość: Anna Kiesell

Odcinki pierwszej edycji cyklu Wyszukaj Klasyka można obejrzeć na platformie PLAY KRAKÓW: https://playkrakow.com/series/ser.148

Organizator: KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wpisz szukaną frazę: