fbpx

Wystawa o polskim komiksie w Bibliotece Polskiej w Paryżu

W czwartek, 21 listopada o godz. 19:00, w Bibliotece Polskiej w Paryżu otwarta zostanie wystawa polskiego komiksu, której kuratorami są Wojciech Jama, Tomasz Trzaskalik i Artur Wabik. Na wystawie zobaczymy oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871-2019, związane z komiksem w Polsce. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy.

W Bibliotece Polskiej w Paryżu zostanie zaprezentowanych ponad 100 obiektów, w tym: szkice, plansze, blaudruki, albumy z rysunkami i autografami, a także czasopisma, druki ulotne oraz unikalne figurki i przedmioty codziennego użytku. Kim jest Bezrobotny Froncek? Czy kiedyś był bardziej popularny niż Myszka Miki? Dokąd szedł Koziołek Matołek? Czyim psem jest Filuś, a czego boi się smok Miluś? Czy żółw może być symbolem superbohatera? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdą odwiedzający wystawę „Teraz komiks!”, która w Paryżu zagości między 21 listopada a 7 grudnia br.

Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z postaciami, które weszły do polskiej kultury popularnej po 1989 r. Wystawa pokaże, jak tworzyło się komiksy kiedyś, a jak powstają one dzisiaj. W świat komiksu wprowadzi nas Bezrobotny Froncek, bohater najdłużej ukazującej się polskiej serii prasowej. Odwiedzający będą towarzyszyć Koziołkowi Matołkowi w jego podróży do Pacanowa, a także do przedwojennej i powojennej Warszawy. Poznają najsłynniejszego krakowskiego dżentelmena, profesora Filutka i jego nieodłącznego towarzysza – psa Filusia. Zagoszczą w Mirmiłowie, słowiańskim grodzie, w którym mieszkają Kajko i Kokosz. Razem z Jonkiem, Jonką i Kleksem wybiorą się po smocze jajo i złoto Alaski. Bąbelek i Kudłaczek zaprowadzą ich do źródeł wody sodowej. Nie zabraknie także młodszych bohaterów, jak jeżdżący na deskorolce Jeż Jerzy i walczący z osiedlową przestępczością Wilq.

Wystawę zrealizowano we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach paryskiego festiwalu komiksu SoBD 2019. Partnerem wystawy jest wydawnictwo Egmont Polska.

Wpisz szukaną frazę: