fbpx

Wystawa Arkadiusza Andrejkowa Zimne Powinowactwo

Data ekspozycji:

3.10-24.10.2014

Miejsce wystawy:

Galeria „Pracownia pod Baranami”, Pałac pod Baranami, Rynek Główny 27, 31-010 Kraków

Wernisaż:

3.10.2014, godz., 19:00

Tytuł wystawy:

Zimne powinowactwo

Organizator:

Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju Sztuki New Era Art

Nowy cykl prac Arkadiusza Andrejkowa Zimne Powinowactwo skłania do zastanowienia się nad dwoma, ściśle zresztą ze sobą powiązanymi zagadnieniami. Pierwszym jest kondycja współczesnego malarstwa portretowego i rodzajowego, drugim – rola, jaką pełni w nim fotografia. Zainteresowania tymi obszarami tematyczno-formalnymi są obecne w twórczości artysty z Sanoka, co najmniej od okresu studiów, a jeśli wierzyć jego wspomnieniom – dziecięce urzeczenie fotograficznymi wizerunkami ludzi stanowiło w ogóle źródło jego zainteresowania sztuką. Nie został jednak fotografikiem, a malarzem działającym w dwóch mediach – malarstwa sztalugowego i graffiti. W prezentowanym cyklu obrazów Andrejkow połączył używane dotychczas przez siebie w malarstwie i graffiti tworzywa – olej i spray – by wykorzystać plastycznie i pogłębić pojawiające się na fotografiach niedoskonałości i efekty procesów zniszczenia.

Szczególnie dopełniający wystawę cykl malarskich miniatur Absolwenci wydobywa i podkreśla najtrudniejszą prawdę o człowieku – świadomość jego znikliwości, przemijalności, śmierci i procesów zapominania o zmarłych. Uwiecznieni przez Andrejkowa ludzie, z którymi łączy nas „zimne powinowactwo” – owi „absolwenci” życia to potencjalnie każdy z nas, którzy jesteśmy tu przez chwilę i przeminiemy, znikniemy, rozpłyniemy się – jak oni – w czymś ogromnym  i niejasnym, nazywanym niekiedy wielkim, zimnym błękitem nicości lub nieskończoności. Błękit, bowiem dominuje w tym cyklu obrazów. Andrejkowowi udało się stworzyć osobliwe portrety trumienne ery późnej nowoczesności.

Arkadiusz Andrejkow urodził się w 1985 roku w Sanoku. Odbył studia na kierunku Edukacja Plastyczna w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku i na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom artystyczny zrealizował w pracowni malarstwa prof. Marka Pokrywki w roku 2010. Uprawia malarstwo i sztukę graffiti. Jego bardzo bogaty dorobek twórczy prezentowany był na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Wpisz szukaną frazę: