W(y)kluczenia. Tożsamość, płeć, wspólnota. Spotkanie wokół książki „Śmierć Viveka Ojiego”

W(y)kluczenia: Tożsamość, płeć, wspólnota. Spotkanie wokół książki „Śmierć Viveka Ojiego” Akwaeke Emezi, w którym udział wezmą Margaret Amaka Ohia-Nowak, Anton Ambroziak i Patrycja Kozieł

Spotkanie poprowadzi dziennikarka i reporterka Aleksandra Lipczak

Akwaeke Emezi to nowa gwiazda anglojęzycznej literatury. Jest osobą niebinarną. Urodzeni w 1987 roku w Nigerii i od szesnastego roku życia mieszkający w USA, identyfikujący się też jako ogbanje – wcielenie złego ducha, ale również trzeciej płci w nigeryjskiej kulturze Igbo. Oprócz pisania zajmuje się sztuką wideo. W swojej twórczości koncentruje się na tematyce tożsamości płciowej, zwłaszcza doświadczeniach osób niebinarnych. „Przełamuje konwencjonalne sposoby myślenia, wypychając czytelników poza ramy dualistycznego podziału na ciało i duszę, męskie i żeńskie, psychotyczne i zdrowe” – podsumował pisarstwo Akwaeke Emezi „The Washington Post”.

Po polsku ukazuje się właśnie najnowsza powieść Akwaeke Emezi zatytułowana „Śmierć Viveka Ojiego” (Wydawnictwo Filtry, przeł. Rafał Lisowski) opowiadająca losy nieheteronormatywnego chłopca dorastającego w latach 90. XX wieku w nigeryjskim miasteczku. Książka Akwaeke Emezi konstrukcją przywodzi na myśl Kronikę zapowiedzianej śmierci Gabriela Garcíi Marqueza i jest opowieścią o przemocy patriarchatu, ale i sile wspólnoty, o traumach wynikających z wykluczenia, ale także miłości i trosce. Paradoksalnie ta powieść o śmierci jest pełna życia w jego najróżniejszych przejawach.

dr Margaret Amaka Ohia-Nowak – edukatorka antydyskryminacyjna i międzykulturowa. Trenerka komunikacji inkluzywnej i języka włączającego. Badaczka przejawów rasizmu w polszczyźnie. Współpracuje z lokalnymi i międzynarodowymi organizacjami w zakresie promowania różnorodności i przeciwdziałania wykluczeniom. Kierowniczka Centrum Języka Inkluzywnego w Diversity Hub. Redaktorka naczelna Słownika Empatycznego Języka Polskiego. Założycielka Centrum Intersekcjonalnej Sprawiedliwości w Polsce.

Anton Ambroziak – dziennikarz i reporter. Na stałe związany z redakcją OKO.press, gdzie pisze o edukacji, prawach człowieka i polityce społecznej. Współpracuje z tęczowym magazynem społeczno-kulturalnym „Replika”. Laureat nagród: Pióro Nadziei 2018 przyznawanej przez Amnesty International za dziennikarstwo zaangażowane i Korony Równości 2019. Nominowany do nagrody „Zielony Prus” Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za wyróżniający start w zawodzie. Wcześniej zaangażowany m.in. w queerowy aktywizm, a także działalność Fundacji „Trans-Fuzja”. Niebinarny transchłopak.

Patrycja Kozieł – afrykanistka, antropolożka, adiunktka w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN (Pracownia Badań nad Afryką Subsaharyjską). Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literatury, specjalizująca się w kulturze popularnej, literaturze i dziedzictwie kulturowym Nigerii, prowadząca obecnie badania nad afrykańskim futuryzmem. Autorka dysertacji doktorskiej pt. „Kształtowanie dyskursu feministycznego w literaturze hausa” oraz członkini zespołu redakcyjnego czasopisma „Hemispheres. Studies on Cultures and Socities”. Trenerka z zakresu edukacji międzykulturowej i globalnej w Fundacji dla Somalii i Fundacji Twiga na rzecz migrantów i uchodźców.

Aleksandra Lipczak – dziennikarka, obywatelka, feministka. Pisze głównie o świecie hiszpańskojęzycznym. Autorka książek „Ludzie z Placu Słońca” i „Lajla znaczy noc” (książka znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE). Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2021, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa. Współtworzyła obywatelską inicjatywę „Witajcie w Krakowie”, członkini krakowskich Rodzin bez Granic.

W(y)kluczenia to cykl debat organizowanych od lipca 2021 roku w Pałacu Potockich w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Głośne premiery książkowe są w nim punktem wyjścia do rozmowy o sytuacji mniejszości, migracji, ekologicznej wrażliwości, polityce troski, prawach kobiet, społecznych i ekonomicznych nierównościach. Gośćmi i gościniami interdyscyplinarnych spotkań są autorzy i autorki, twórcy i twórczynie, badacze i badaczki oraz działacze i działaczki, którzy wystąpią w podwójnej roli: czytelników i czytelniczek oraz komentatorów i komentatorek rzeczywistości. Kuratorką cyklu jest Aleksandra Lipczak.

Do tej pory w ramach cyklu dyskutowaliśmy z Anną Cieplak, Anną Dobrowską, Małgorzatą Lebdą, Łukaszem Barysem, Magdaleną Moskal, Mają Heban, Marcinem Żyłą, Miko Czerwińskim, Natalią Saratą i Przemysławem Wielgoszem.

Na kolejne rozmowy w 2022 roku zapraszamy: 25 kwietnia, 16 maja, 20 czerwca, 26 września, 17 października, 21 listopada oraz 5 grudnia 2022.

Organizatorem debat z cyklu W(y)kluczenia jest KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Partnerem marcowego spotkania jest Wydawnictwo Filtry.

Zapraszamy!

Spotkanie odbędzie się na żywo oraz będzie transmitowane na profilach facebookowych Pałacu Potockich oraz KMLU.