fbpx

Dyrekcja Biblioteki Kraków serdecznie zaprasza 30 listopada o godz. 18.00 do Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” (ul. Szczepańska 1) na wręczenie nagrody Krakowska Książka Miesiąca.

Listopadową nagrodę odbierze Magdalena Bielska – autorka książki „Poradnik dla niedawno zmarłych”.

Rozmowę z poetką poprowadzi Małgorzata Lebda.

 

O książce

„Poradnik dla niedawno zmarłych” to piąta poetycka książka Magdaleny Bielskiej, najdojrzalsza z dotychczas przez nią napisanych. Podstawową materią zebranych w niej wierszy są własne doświadczenia poetki; nadrzędnym tematem – sytuacja kogoś, kto w krótkim okresie czasu stracił kilkoro najbliższych i znalazł się w środku świata bez matki, ojca i babki. Zgodnie z niespodziewanym, paradoksalnie wieloznacznym tytułem, tom Bielskiej można czytać jako podarunek „dla niedawno zmarłych” i zarazem – jako radę (albo: ratunek) dla samej siebie (i dla wszystkich, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji).

Stratę, także tę najcięższą – sugeruje poetka w kolejnych wierszach Poradnika – trzeba przyjąć, udźwignąć, uczynić częścią własnego świata. Albo inaczej: stratę trzeba zachować w pamięci. Zarazem jednak – zdaje się radzić Bielska – nie wolno gwałtownie rozpaczać, poddawać się osłabiającym pamięć emocjom.

(Opis pochodzi o wydawcy)

 

„Zmarłych nie dotyczy…”

„Poradnik dla niedawno zmarłych” to najnowszy tom Magdaleny Bielskiej. Tytuł prowokujący, bo jak można pisać poradniki dla nieżyjących? Przecież oni już po książkę nie sięgną. Poetka stwierdza w jednym z utworów: „Na zewnątrz pada styczniowa mżawka / która jednak zmarłych i niedawno zmarłych nie dotyczy” (rozdział „Wybuch”). W innym wierszu pisze wręcz, że „Moi zmarli bliscy milczą, może nie byli dostatecznie bliscy…” (rozdział „Łuna”). Te wiersze, które powstały po utracie bliskich, adresowane są do cierpiących, tkwiących w rozpaczy, pogrążających się w smutku, a przecież „Smutek – słowo w wierszu zakazane. Tak mi powiedział kiedyś ojciec…”. Smutek trzeba wypełnić dobrymi wspomnieniami, czasem przebaczeniem, bo „Kiedy odpuszczamy, wybaczamy, prostujemy zaokrąglone plecy, / czujemy się znacznie lepiej” („Przebaczenie w rodzinie”). A swoją drogą, po tamtej stronie, dokąd nie bardzo nam po drodze, ale nie mamy wyboru, stajemy się chyba prawdziwie wolni… „Wolność, która sączy się / jak strużka światła pomiędzy piramidami, / niszczejącymi jak świat” („Miejsce na cmentarzu”). To doskonałe, pełne emocji wiersze, balansujące na granicy rozpaczy, smutku, żałoby, wpisują się w klimat polskiego listopada, kiedy odwiedzamy cmentarze, wspominając najbliższych…

Janusz M. Paluch

 

O autorce

Magdalena Bielska jest prozaiczką oraz poetką, autorką kilku tomów wierszy. Na swoim koncie ma m.in. Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy poetycki debiut roku 2006, Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nominację do Gdańskiej Nagrody Literackiej „Europejski Poeta Wolności” oraz nominację do „Orfeusza” – Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego.

 

Wpisz szukaną frazę: