fbpx

„Pluszowe małpy, loteryjki i poetka w szufladzie.” – spotkanie z Anną Piątkowską

Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Pascal zapraszają na spotkanie z Anną Piątkowską poświęcone książce „Pluszowe małpy, loteryjki i poetka w szufladzie. Kraków i Zakopane Wisławy Szymborskiej – miejsca obowiązkowe”. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Fortuna.

Na wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki dostępne do pobrania w formie elektronicznej na stronie KBF: BILETY i w aplikacji KBF: PLUS:
https://kbfbilety.krakow.pl/…/spotkanie-z-anna-piatkowska

Dlaczego jedno z mieszkań Wisławy Szymborskiej nazywane było szufladą? Gdzie znajduje się domofon, z którego można usłyszeć recytowany przez poetkę wiersz? Co noblistka ma wspólnego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym? Gdzie Wisława Szymborska dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla? Lub jakie danie przygotowywała na specjalne życzenie Czesława Miłosza? Anna Piątkowska zabiera cię do Krakowa i Zakopanego – ważnych dla Wisławy Szymborskiej miast. Nie spodziewaj się jednak wycieczki wyłącznie po miejscach najczęściej eksplorowanych przez turystów. Odwiedzisz adresy bezpośrednio i pośrednio związane z poetką, które były źródłem zabawnych anegdot i historii. Będzie to trasa, którą można w dowolny sposób wycinać i składać, zupełnie jak wyklejanki, które tworzyła noblistka.

 

Wisława Szymborska mówiła, że jest poetką „z Krakowa i okolic”. Co to właściwie znaczyło? Anna Piątkowska z szacunkiem, ale i poczuciem humoru odpowiada na to pytanie.

Michał Rusinek

 

Gdy zapytałam kiedyś Wisławę Szymborską, czy lubi podróżować, odpowiedziała, że lubi wracać. Teraz dokładnie wiemy, do których miejsc lubiła wracać i dlaczego. A nowy szlak turystyczny – śladami poetki – jest na wyciągnięcie ręki.

Katarzyna Kolenda-Zaleska

 

Lubię mapy, bo kłamią […] bo wielkodusznie, z poczciwym humorem rozpościerają mi na stole świat nie z tego świata. Te słowa Wisławy Szymborskiej spokojnie można odnieść do przewodników, szczególnie po miejscach tak fundamentalnie nieistniejących jak Jej Kraków (o Zakopanem nie wspominając). Tym bardziej z tą książką pod ręką (i wierszami w plecaku) należy się przejść na spacer z Krupniczej do Astorii i z powrotem.

Szymon Kloska

 

Anna Piątkowska – dziennikarka, na co dzień pisze o kulturze w mediach lokalnych, współautorka książki Ostatni sprawiedliwi, na którą złożyły się rozmowy ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Doświadczona czytelniczka i początkująca podróżniczka. Mieszka w Krakowie.

Wpisz szukaną frazę: