fbpx

Międzynarodowy Dzień Poezji – spotkanie z Iją Kiwą i Anną Kamińską

21 marca w Międzynarodowy Dzień Poezji o godzinie 18:00 spotkamy się w ukraińskiej Kawiarnio-Księgarni Nić by posłuchać najnowszych utworów ukraińskiej poetki Iji Kiwy w polskim przekładzie Anety Kamińskiej.
Ija Kiwa to jedna z czołowych ukraińskich poetek, świetnie znana polskiemu czytelnikowi chociażby z ubiegłorocznej edycji Festiwalu Miłosza, czy tomu Czarne róże czasu wydanego w serii poetyckiej W obliczu wojny. W obliczu zbrojnego konfliktu poezja jest bezradna i bezbronna, jak pisze sama autorka: mowa znika między dłońmi. Ale mimo to jej frontowa obecność, jej wpatrzenie w świat w którym posucha czasu kreśli wojenny pejzaż jest konieczna. Ten pejzaż jest nieznośny, nie do wytrzymania i często staramy się uciec od niego, nie widzieć go, co czyni nas współwinnymi. Na szczęście wiersze Kiwy i innych ukraińskich poetek, nie pozwalają nam na to. Do ich głosów dołączają również inne perspektywy, jak choćby ta, którą w niedawno wydanym drugim tomie Pokoju z widokiem na wojnę artykułuje Aneta Kamińska. Istnieje szansa, że i te wiersze wybrzmią tego wieczora.
Spotkanie dwóch gościń Festiwalu Miłosza 2023 będzie okazją, by wspomnieć ubiegłoroczną, dwunastą edycję festiwalu oraz zapowiedzieć daty tegorocznej, trzynastej odsłony poetyckiego wydarzenia. Goście wydarzenia otrzymają bezpłatną broszurę z prezentowanymi utworami Kiwy, wydaną w ramach Versopolis, europejskiej sieci festiwali poetyckich, do której w ubiegłym roku dołączył Festiwal Miłosza.
Wstęp wolny, zapraszamy!

Wpisz szukaną frazę: