Muzeum Manggha, Galeria Europa – Daleki Wschód
Czas trwania wystawy: 17.02–7.04.2024 r.
w godzinach 10.00–18.00
w godzinach 10.00–18.00
Czy zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać, co też może się skrywać w głowie artysty? Już niebawem będziesz mieć taką możliwość. I nie, nie jest to reklama nowego produktu bioinżynierii ani zapowiedź kolejnego wynalazku stworzonego przez największego potentata elektrycznych samochodów.
Zapraszamy na wystawę prac Mateusza Kołka „Stany splątane” do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha!
„Stany splątane” to próba przedstawienia, jak może wyglądać taka podróż do wnętrza głowy artysty. Twórczość Mateusza Kołka to bardzo oryginalne splątane Multiwersum. Miejsce, w którym przeplatają się Japonia, Hongkong i Polska; manga, anime, komiks europejski i sztuka gotycka. Z tego zbioru, wydawałoby się, zupełnie nieprzystających do siebie elementów powstaje niezwykły świat wyobraźni, w którym chce się zostać na dłużej. Świat, który chce się eksplorować i którego chce się doświadczać. Odnajdywać powtarzające się elementy i szukać powiązań pomiędzy kolejnymi grafikami.
Doświadczenie tej struktury to nieliniowa opowieść pełna „zaszytych” znaczeń i wzorzyście powtarzających się elementów, po których tropie uważny obserwator może eksplorować świat artysty. Na wystawie podróżujemy wraz z nim poprzez miejsca i czasy. Odwiedzamy przestrzenie i spotykamy ludzi w sytuacjach, które – zatrzymane w grafikach – są stopklatkami z większej opowieści. W kilku przypadkach Mateusz Kołek zdradza nam, jaka historia lub emocja stała się inspiracją do konkretnej pracy.
„Stany splątane” to wystawa – przygoda, która rozpoczyna się w Krakowie i do Krakowa na powrót prowadzi. Po drodze jednak na odwiedzających czeka kilka furtek do innej rzeczywistości, równoległych światów. A nawiązując do słów samego artysty – w środku jest naprawdę ciekawie!
_________________________________________
Kurator: Przemysław Wideł
Aranżacja plastyczna: Mateusz Kołek, Przemysław Wideł
Koordynacja: Ewa Mazurkiewicz, Monika Werner
Identyfikacja wizualna: Marta Szmyd
Animacje: Studio How & How, xulm (Marcin Surma)
Partner wystawy: Muzeum Komiksu, Kraków Miasto Literatury UNESCO
Patronat medialny: Kraków Culture, SZUM, Niezła Sztuka, PRESTO