fbpx

Kraków – miasto zero. Premiera książki prof. Rafała Matyi

Wydawnictwo Karakter i Kraków Miasto Literatury UNESCO zapraszają na spotkanie z prof. Rafałem Matyją. Rozmowę o książce „Kraków – miasto zero” poprowadzi Katarzyna Kubisiowska.

Książka to przewrotna i zarazem wywrotowa. Rafał Matyja pisze w niej o… Cmentarzu Rakowickim, a raczej o tym, co można z niego wyczytać. Krakowska nekropolia służy mu jednak nie tyle za przedmiot opisu, ile zbiór znaków pozwalających przyjrzeć się miastu – temu, jak się rozwijało, i jak kolejne etapy tego rozwoju były przyjmowane, a najczęściej ignorowane, przez elity. To książka o wypartej historii, o przeoczaniu epokowych szans oraz o tym, co z tego wynika na przyszłość. Jak pisze autor, „Kraków jest dobrym miejscem do mieszkania, ale jeszcze lepszym do studiów nad odchodzącymi wzorcami miejskości. Do przyglądania się narodzinom jej nowych form”.

Rafał Matyja – historyk i politolog, profesor na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, autor wielu artykułów i książek. Za opublikowany w 2021 roku „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” otrzymał Nagrodę im. Marcina Króla i Nagrodę im. Jana Długosza. Laureat Nagrody KMLU 2023. Książka „Kraków – miasto zero” została objęta patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Wpisz szukaną frazę: