fbpx

Inspirujące przestrzenie, spotkania z autorami, okazja do dyskusji, ale przede wszystkim bogata oferta wartościowych książek – to wszystko możemy znaleźć w dobrych, kameralnych, krakowskich księgarniach i antykwariatach. Po raz kolejny organizujemy plebiscyt Wybieramy najlepsze księgarnie. Zapraszamy do głosowania!

Tegoroczna, druga edycja plebiscytu to kontynuacja przedsięwzięcia, które w ubiegłym roku spotkało się z doskonałym przyjęciem. Według raportów Biblioteki Narodowej ponad połowa decyzji o wyborze książki zapada w księgarniach. To ważne miejsca wpływające na życie kulturalne miasta i mieszkańców. Dobrze prowadzone księgarnie z szeroką i ambitną ofertą oraz – coraz częściej – także własnym programem wydarzeń kulturalnych to szczególnie ważne miejsca na mapie miasta. Warto je pokazywać i przypominać o ich działalności, warto zachęcać do ich odwiedzania i inspirowania się dobrymi książkami. Zwłaszcza w Krakowie – jedynym polskim Mieście Literatury UNESCO.

Idea plebiscytu inspirowanego m.in. francuskim Znakiem Jakości (LIR – Librairie indépendante de référence) czy Niemiecką Nagrodą Księgarską (Deutscher Buchhandlungpreis) wypływa z potrzeby kształtowania dobrych nawyków czytelniczych i przypominania, jak ważną rolę społeczną pełnią księgarnie. Podstawowym celem plebiscytu jest promocja kameralnych księgarń stacjonarnych działających na terenie Krakowa. Tegoroczne głosowanie potrwa od 5 listopada do 5 grudnia. Wyróżnione zostaną trzy księgarnie, oraz – w osobnej kategorii – najlepszy antykwariat. Wręczenie nagród odbędzie się 13 grudnia, w Dzień Księgarza. Głosować można na dwa sposoby: stacjonarnie w księgarniach (poprzez wypełnienie krótkiej ankiety i wrzucenie jej do urny), albo internetowo – na stronie ksiegarnie.miastoliteratury.pl. Oceniana będzie jakość oferty książkowej, obsługa, atmosfera miejsca i dodatkowe atuty księgarni, takie jak specjalizacja oferty czy program kulturalny. Organizatorzy przewidzieli nagrody dla czytelników oddających głosy – bony na zakupy książkowe i pamiątkowe torby.

W ubiegłym roku podczas pierwszej edycji akcji liczące ponad 5,5 tys. osób grono głosujących przyznało łącznie pięć wyróżnień. „Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO” otrzymały wówczas De Revolutionibus Books & Café, Księgarnia Muzyczna Kurant, Massolit Books & Café, Księgarnia Muza II i Księgarnia WAM.

W tym roku w akcji weźmie udział 35 krakowskich księgarń i antykwariatów. Są wśród nich niezależne księgarnie wytypowane w ubiegłym roku przez grono ekspertów złożone z dziennikarzy, krytyków literackich i animatorów życia kulturalnego, a także księgarnie muzealne i wybrane miejsca będące częścią sieci złożonej z nie więcej niż 12 punktów. Nagrodą dla zwycięzców będzie „Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO” oraz kampania promocyjna w przestrzeni miejskiej. Zwycięskie miejsca mogą liczyć także na promocję w kanałach medialnych organizatorów plebiscytu oraz wsparcie merytoryczne w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Lista księgarń i antykwariatów biorących udział w akcji:

 1. American Bookstore
 2. Antykwariat 9wrota
 3. Antykwariat Abecadło
 4. Antykwariat PiBook
 5. Antykwariat SK
 6. Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza
 7. De Revolutionibus Books & Café
 8. Fankomiks
 9. Główna Księgarnia Naukowa
 10. Jak wam się podoba / Sklep z książkami
 11. Krakowski Antykwariat Naukowy
 12. Książki „Za rogiem”
 13. Książkoteka
 14. Księgarnia Akademicka
 15. Księgarnia Art Bookstore Gmach MNK
 16. Księgarnia Art Bookstore Kamienica Szołayskich
 17. Księgarnia Budowlana FERT
 18. Księgarnia CUD
 19. Księgarnia Francuska Edukator
 20. Księgarnia Ha!artu w Bunkrze Sztuki
 21. Księgarnia Italicus
 22. Księgarnia Jedynka
 23. Księgarnia Logos
 24. Księgarnia Muza II
 25. Księgarnia Pod Globusem
 26. Księgarnia WAM
 27. Księgarnia Austeria Synagoga Wysoka
 28. Księgarnia Austeria Synagoga Poppera
 29. Księgarnia muzyczna
 30. Lokator Kawa & Książki
 31. Massolit Books & Café
 32. Microscup
 33. MOCAK Bookstore
 34. Spółdzielnia Ogniwo
 35. Szafa Pełna Książek

Organizatorzy akcji: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Patroni medialni akcji: Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Telewizja Polska S.A. Oddział w Krakowie

Partnerzy akcji: Lubimy Czytać, Książki Kupuję Kameralnie, Wyliczanka, Fundacja Miasto Literatury

 

Więcej na: ksiegarnie.miastoliteratury.pl

Wpisz szukaną frazę: