fbpx

„Wszystkie słowa na P”: Prowincja

Prowincja – tym słowem kończymy tegoroczną odsłonę spotkań z cyklu „Wszystkie Słowa na P”.
Końcówka roku sprzyja podsumowaniom, chętniej patrzymy w przeszłość, ale też uważniej przypatrujemy się temu, co wokół. Spotkanie z Kaliną Jaglarz, Maciejem Bobulą i Michałem Sobolem pozwoli nam na literackie doświadczenie powrotu do minionego, przy jednoczesnym zakorzenieniu się w tym, co tu i teraz. Zaproszonych gości łączy uważna praca nad materią języka skupiona wokół tego, co z natury, a co nie-człowiecze. Autorzy przyglądają się też relacjom międzyludzkim, swojemu usytuowaniu w świecie. Jest to pozycja spoza środka, w bliskości z prowincją, ziemią, z tym, co surowe i dzikie. Przysłuchajmy się tym poetyckim narracjom. Rozmowę poprowadzi tegoroczna kuratorka cyklu Małgorzata Lebda.
Małgorzata Lebda – (ur. 1985), dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Najnowszy tom Mer de Glace został nagrodzona w tym roku Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej. Jej książki ukazały się w tłumaczeniu na język: serbski, włoski, ukraiński, czeski, słoweński (na początku 2023 roku ukaże się książka w tłumaczeniu na język duński). Naukowczyni. Felietonistka. Animatorka kultury. Ultramaratonka. We wrześniu 2021 roku przebiegła – w ramach poetycko-aktywistycznego gestu – dystans 1113 kilometrów, biegnąc od źródeł rzeki Wisły do jej ujścia do Bałtyku. Pracuje nad debiutem prozatorskim. Mieszka w Krakowie i coraz częściej poza nim.
Maciej Bobula: Zamieszkały jedną nogą w Polsce, drugą w Danii chłopek-nieroztropek, autor książek wierszem i prozą.
Kalina Jaglarz – urodzony w Katowicach; mieszka w dolinie Beskidu Wyspowego ze zwierzętami i ludźmi. Autor tomiku poetyckiego „gościć sójki”.
Michał Sobol – (ur. 1970) autor 6 zbiorów wierszy, laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Publikował m.in. w Sinn und Form, Ambit, Frankfurter Allgemeine Zeitung, La barque dans l’arbre, Versopolis.com, jego cykl wierszy Schrony ukazał się w tłumaczeniu na angielski, francuski i niemiecki. Ostatnio wydał tom Wieść nominowany w roku 2021 do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

 

Wpisz szukaną frazę: