fbpx

Związany z Krakowem pisarz i dziennikarz Ziemowit Szczerek, gość naszych festiwali, pianista i kompozytor Marcin Masecki oraz teatralny duet Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin, których gościliśmy na Festiwalu Boska Komedia otrzymali wczoraj prestiżowe Paszporty Polityki. Nagrody wręczono wczoraj wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie. Nagrodę specjalną – Kreatora Kultury – otrzymał Tomasz Stańko. Wśród tegorocznych laureatów są także: aktor Dawid Ogrodnik, artystka multimedialna Aneta Grzeszykowska oraz zespół Apollon Musagète Quartett. Wszystkim laureatom gratulujemy!

Ziemowita Szczerka, autora książki Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, nagrodzono za przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna. Marcina Maseckiego doceniono za sprawne i konsekwentne poruszanie się własną ścieżką między gatunkami, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną i klubową, za zmierzenie się z naszą tradycyjną formą na płycie „Polonezy” w sposób jak zawsze lekki i przewrotny.

Uzasadniając Paszport Polityki dla Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina jurorzy podkreślili, że to nagroda za brawurowe spektakle, które, odsłaniając mechanizmy konstruowania oficjalnych biografii, równie wiele mówią o historii, co o współczesności. Za język mieszający czasy, perspektywy i doświadczenia, jednocześnie demaskatorski i niezwykle intensywny.

Pełna lista laureatów.

Wpisz szukaną frazę: