fbpx

Wiosenne przebudzenie w Mieście Literatury UNESCO!

Krakowski Kiermasz Książki na Placu Św. Marii Magdaleny i dzień otwarty w sąsiadującym Instytucie Cervantesa, XVII edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, wydarzenia Weekendu Księgarń Kameralnych – to tylko część atrakcji, jakie czekają w drugiej połowie kwietnia na czytelników w najbardziej literackim mieście Polski! W dniach 20-23 kwietnia br. zapraszamy na krakowskie obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Klasyka światowej literatury, liczne wydawnictwa albumowe i cracoviana, komiksy i kolekcjonerskie płyty – tak pokrótce prezentuje się oferta szykowana przez antykwariuszy i bukinistów na 8. Krakowski Kiermasz Książki – plenerową, kameralną imprezę czytelniczą, łączącą luksus buszowania pomiędzy trudno dostępnymi w regularnym obiegu pozycjami książkowymi z możliwością uczestnictwa w warsztatach i wydarzeniach literackich lub złapania pierwszych promyków wiosny na leżaku z dobrą kawą w ręku. W ramach kiermaszu, który w dniach 21 i 22 kwietnia stanie w sercu starego Krakowa na Placu Św. Marii Magdaleny przy ul. Grodzkiej zaprezentują się Antykwariaty Abecadło, Hulaj Pole, Suszek, 451 stopni, anglojęzyczna American Bookstore, księgarnia hobbistyczna Fankomiks, podgórska Szafa Pełna Książek, dostępny na co dzień w przejściu pod Domem Towarowym „Jubilat” Świat w Tunelu oraz inni krakowscy bukiniści, których można spotkać na kultowym niedzielnym jarmarku na Hali Targowej. Na swoje specjalne stoisko zaprosi też Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Bogatej i zróżnicowanej ofercie książkowej towarzyszyć będą liczne atrakcje literackie i kulturalne. Przez całą sobotę 21 kwietnia na terenie kiermaszu będzie czynne stoisko Radia Kraków, na którym będzie można zakupić wydawnictwa płytowe z ponad 90-letniej historii rozgłośni. Tego dnia z terenu placu ruszy spacer szlakiem pierwszych drukarni krakowskich, który poprowadzi Tadeusz Grajpel, wybitny znawca i pasjonat dziejów książki w Polsce, ekspert Biblioteki Jagiellońskiej, animator kultury i wytrawny opowiadacz. Dzień później o 12:00 Grajpel poprowadzi na kiermaszu otwarte warsztaty drukarskie, podczas których uczestnicy będą mogli odbić na papierze czerpanym pamiątkowe reprodukcje unikalnych drzeworytów z epoki znajdujących się w kolekcji prowadzącego.

Specjalny program na Krakowski Kiermasz Książki przygotowali zawodowi opowiadacze skupieni wokół grupy „Baśnie na Warsztacie”. 22 kwietnia o 15:00 zaprezentują widowisko pn. „To co przeczytałem”, którego motywem przewodnim będzie magia lektur z przeszłości. Mateusz Świstak i Andrzej Teofil (Teofil z Katowic) zaproszą słuchaczy na zabawę ze sztuką opowieści, stand upu i literatury.

Krakowski Kiermasz Książki to nie tylko oferta dla ducha, ale prawdziwa przystań relaksu w centrum Krakowa – o kawę i dobre samopoczucie uczestników wydarzenia tym razem zadba rowerowa kawiarnia Bike Café. Celami wydarzenia są promowanie czytelnictwa w przestrzeni publicznej, propagowanie idei drugiego obiegu książki oraz wzmacnianie krakowskich środowisk antykwariuszy i bukinistów zgodnie ze strategicznymi założeniami programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. W 2018 zaplanowano aż 6 edycji kiermaszu na Placu Św. Marii Magdaleny, w tym specjalne odsłony towarzyszące festiwalom Copernicus i Miłosza oraz urodzinom Stanisława Lema. Otwierający cykl kwietniowy kiermasz będzie czynny w sobotę i niedzielę 21 i 22 kwietnia od 10:00 do 18:00.

MAŁOPOLSKIE DNI KSIĄŻKI „KSIĄŻKA I RÓŻA”

Po raz kolejny Krakowski Kiermasz Książki stanie się częścią obchodów Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, organizowanych przez Województwo Małopolskie i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Idea akcji przeszczepiona ze słonecznej Barcelony, partnera Krakowa w Sieci Miast Literatury UNESCO, gdzie z okazji Dnia Św. Jerzego od lat miasto staje się wielką księgarnią pod gołym niebem, od lat przyjęła się w stolicy Małopolski oraz w licznych księgarniach i instytucjach kultury z terenu całego województwa uczestniczących w akcji. Organizatorzy zapraszają m.in. na specjalne stoisko w ramach Krakowskiego Kiermaszu Książki, gdzie za niewielką opłatą będzie można zdobyć pozycje wycofane z obiegu bibliotecznego oraz wydarzenia warsztatowe na Placu Św. Marii Magdaleny 22 kwietnia. Już od soboty 21 kwietnia na Rajskiej czeka wiele atrakcji: piknik literacki, gra terenowa „Odbij koszary!”, Escape Room, a 22 kwietnia specjalna odsłona organizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe wielkiej wymiany książek Drugie Życie Książki. Liczne atrakcje zaplanowane są również w małopolskich księgarniach, bibliotekach i instytucjach kultury. Już tradycyjnie oryginalnymi akcentami akcji staną się upominki książkowe rozdawane pasażerom Kolei Małopolskich oraz przejazdy Lotnej Czytelni z Różą, której rower odwiedzi także Krakowski Kiermasz Książki.

Więcej o XVII Małopolskich Dniach Książki „Książka i Róża: http://www.ksiazkairoza.pl/

DZIEŃ KSIĄŻKI W INSTYTUCIE CERVANTESA

22 kwietnia z okazji obchodów Światowego Dnia Książki pobliski Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na Dzień Otwarty Biblioteki im. Eduarda Mendozy. W godz. 12:00-16:00 odbędzie się m.in. recital gitarowy w wykonaniu Giulii Ballaré, wernisaż wystawy „Zielnik fantastyczny” (13:30), z pracami Dominiki Wojtylak inspirowanymi twórczością niezwykłej katalońskiej poetki i pisarki Mercè Rodoredy i towarzyszące warsztaty plastyczne. Natomiast w poniedziałek 23 kwietnia o 12:00 odbędzie się tradycyjne czytanie Don Kichota w różnych językach, a o godz. 18:00 spotkanie poświęcone twórczości Mercè Rodoredy, jakie poprowadzi Aleksandra Lipczak. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

WEEKEND KSIĘGARŃ KAMERALNYCH

Trudno sobie wyobrazić Światowy Dzień Książki bez krakowskich księgarń, które w ramach kolejnej odsłony Weekendu Księgarń Kameralnych przyszykowały w okresie od 20 do 23 kwietnia liczne wydarzenia kulturalne. Odbywające się pod hasłem „Odkryj to, czego nie szukasz” oddolne, ogólnopolskie przedsięwzięcie obejmie w tym roku kilkadziesiąt niezależnych księgarń w całym kraju. W czasach dominacji wielkich sieci i handlu internetowego małe, niezależne księgarnie to prawdziwe wyspy czytelnictwa i miejsca, w których literaturze umiejętnie wybranej z ogromu współczesnej produkcji wydawniczej wciąż towarzyszy fachowa porada ludzi autentycznie kochających książki, a także co raz częściej intensywne życie kulturalne.

Do udziału w Krakowskiej części Weekendu, której partnerem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe jako operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO zgłosiły się m.in. księgarnie: Lokator, Bonobo, Pod Globusem, Główna Księgarnia Naukowa, Jak wam się podoba, Antykwariat Abecadło, a także nagrodzona w ubiegłym roku Znakiem Jakości KMLU księgarnia De Revolutionibus. Na uczestników Weekendu czeka m.in. maraton literacki w Księgarni Pod Globusem, warsztaty wokół książki Co można, a nawet trzeba wiedzieć o komputerach w popularnej „De Revo” i premierowe czytanie tomu Poezje pionowe Roberta Juarroza w Lokatorze, pierwsze spotkanie w ramach cyklu #Opartenafaktach czy recital gitarowy z dr Jana Oberbeka w nowej, wyjątkowej przestrzeni Antykwariatu Abecadło zaadaptowanej z zabytkowej apteki przy ul. Kościuszki 18.

Wsparcie dla księgarń to kluczowy element realizowanego przez KBF programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Partnerami krakowskiej odsłony Weekendu Księgarń Kameralnych są fundacje zaangażowane w realizację projektów w ramach miejskiego programu wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, w tym m.in. Fundacja Miasto Literatury (projekt Krakowskie Księgarnie na Medal) i Stowarzyszenie Re-Prezentacje.

Pełen program Krakowskiego Weekendu Księgarń Kameralnych: TUTAJ

Więcej na: www.miastoliteratury.pl

Serdecznie zapraszamy!

PROGRAM KRAKOWSKIEGO KIERMASZU KSIĄŻKI

Sobota 21.04

14:00-16:00 Spacer szlakiem pierwszych drukarni krakowskich. Prowadzenie: Tadeusz Grajpel.
Rejestracja: spacery@miastoliteratury.pl. Informację o miejscu zbiórki podajemy w odpowiedzi na zgłoszenie. Ilość miejsc ograniczona!

Niedziela 22.04

12:00-14:00 Warsztaty drukarskie z Tadeuszem Grajpelem. Wstęp wolny

14:00-15:00 Przestrzenna planszowa gra literacka dla dzieci w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”

15:00-16:00 „To, co przeczytałem” – widowisko grupy „Baśnie na Warsztacie”

16:00-18:00 Szlakiem krakowskich legend i motywów literackich. Warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”

Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Partnerzy: Województwo Małopolskie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Instytut Cervantesa

Wpisz szukaną frazę: