fbpx

Wiersze na Rynku Głównym z okazji urodzin Adama Zagajewskiego

21 czerwca Adam Zagajewski obchodziłby 76. urodziny. W związku z tą rocznicą na fasadzie krakowskich Sukiennic wyświetlimy wiersze poety.

Poeta, eseista, prozaik, nauczyciel akademicki i tłumacz literatury pięknej. Przedstawiciel pokolenia Nowej Fali. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim filozofię i psychologię, przez wiele lat przebywał na emigracji we Francji. Adam Zagajewski do Krakowa jednak wrócił i to tutaj, w Mieście Literatury UNESCO, obchodzimy 76. rocznicę urodzin zmarłego trzy miesiące temu twórcy.

W związku z tą rocznicą od 19 do 21 czerwca na fasadzie krakowskich Sukiennic od strony ulicy Brackiej wyświetlimy wiersze poety. Wśród dziesięciu wybranych na tę okazję utworów z różnych etapów jego twórczości znalazły się takie tytuły jak „W cudzym pięknie”, „Prawda”, „Jechać do Lwowa” czy opublikowany w ostatnim tomiku poety „Wschód”.

Tylko w cudzym pięknie
jest pocieszenie, w cudzej
muzyce i obcych wierszach.
Adam Zagajewski, „W cudzym pięknie” (fragment)

Wkrótce zaprezentujemy też film „W cudzym pięknie jest pocieszenie – Adamowi Zagajewskiemu tłumacze”. Na nasze zaproszenie 19 tłumaczy Adama Zagajewskiego nagrało po jednym wierszu w swoim przekładzie.

Wpisz szukaną frazę: