fbpx

Widok Krakowa zainauguruje cykl Poeci i ich miasta w Madrycie

12 marca (środa) o godzinie 19.00, w Audytorium Casa del Lector w Madrycie, odbędzie się specjalny pokaz filmu Widok Krakowa w reż. Magdaleny Piekorz w wersji  hiszpańskiej. Projekcja zainauguruje cykl zatytułowany Poeci i ich miasta, a gościem honorowym wieczoru będzie sam Adam Zagajewski. Wprowadzeniem do pokazu będzie rozmowa poety z Mercedes Monmany, hiszpańską krytyczką literatury na temat percepcji dzieł Zagajewskiego w Hiszpanii. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski w  Madrycie. Przypominamy, że producentem polskiego odcinka serii City(W)ritesWidok Krakowa – jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a realizację zdjęć wspierała Krakow Film Commission.

Oglądając Widok Krakowa w reż. Magdaleny Piekorz widzowie udadzą się w filmową podróż po Krakowie oraz Małopolsce wraz z wybitnym krakowskim poetą – Adamem Zagajewskim, który wcielił się w rolę przewodnika. Poeta pokaże swój literacki Kraków, mistrzów, ulubione miejsca, znajomych literatów, a także opowie o swej drodze twórczej oraz literaturze polskiej. W filmie przywołani zostali najwięksi twórcy związani z Krakowem, m. in.: Stanisław Wyspiański, Tadeusz Kantor, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Wisława Szymborska oraz Czesław Miłosz.

Obraz Magdy Piekorz ukazuje literackie oblicze Krakowa, który w ubiegłym roku otrzymał prestiżowy tytuł Miasta Literatury UNESCO, dołączając tym samym do elitarnej grupy sześciu ośrodków wcześniej odznaczonych tym tytułem (Edynburg, Melbourn, Iowa City, Dublin, Reykjavik i Norwich).

Projekt powstał we współpracy z międzynarodowym koordynatorem serii Owenem W. Thompsonem (producentem m.in. Labityntu Fauna w reż. Guillermo del Toro) oraz hiszpańskimi agencjami producenckimi Uhura Films oraz Flamenco Films odpowiadającymi za międzynarodową dystrybucję i promocję filmu.

Widok Krakowa jest częścią międzynarodowego projektu literacko-filmowego City (W)rites, prezentującego literackie stolice Europy przez pryzmat spotkań z pisarzami związanymi z każdym z miast. W roli ambasadora Krakowa i Małopolski wystąpił Adam Zagajewski. Jak zdradza Magdalena Piekorz, poeta pokaże „swój” Kraków: mistrzów, ulubione miejsca i zaprzyjaźnionych literatów. Nie zabraknie także wspomnień innych wybitnych twórcach związanych z miastem: Wisławie Szymborskiej oraz Czesławie Miłoszu.

Producentem polskiego odcinka serii City(W)ritesWidok Krakowa Magdaleny Piekorz – jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a realizację zdjęć wspierała Krakow Film Commission. Partnerami projektu są: Telewizja Polska SA oraz Instytut Książki, a realizację filmu wsparł Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkami pochodzącymi z programu Promocja czytelnictwa, których operatorem jest Instytut Książki.

Film jest pierwszym na świecie zrealizowanym w ramach projektu City(W)rites, odcinkiem pilotażowym międzynarodowej serii, mającym na celu promocję literackich stolic Europy. Wybrany pisarz staje się przewodnikiem po literackim życiu regionu oraz miasta, w którym żyje. Do projektu oprócz Krakowa zaproszone zostały takie miasta jak: Barcelona, Berlin, Kopenhaga, Dublin, Lizbona, Londyn, Paryż, Madryt, Praga, Petersburg czy Sztokholm.

Adam Zagajewski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych współczesnych polskich poetów na świecie; należy także do najczęściej tłumaczonych poetów i eseistów polskich. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród międzynarodowych, w tym Prix de la Liberté (1987), Nagrody Vilenica (1996), Nikolaus Lenau Preis (2000), Nagrody Tomasa Tranströmera (2000) i Neustadt Prize (2004). W roku 2002 został przyjęty w poczet Bawarskiej Akademii Sztuki i Literatury. W grudniu zeszłego roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Magdalena Piekorz – absolwentka reżyserii Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Scenarzystka, reżyser filmowy i teatralny, doktor sztuki filmowej. Zrealizowała siedem filmów dokumentalnych. Pierwszy – Dziewczyny z Szymanowa – nagrodzono Brązowym Lajkonikiem na XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie. Franciszkanski spontan otrzymał Nagrodę Honorową Jury na II Małym Przeglądzie Form Dokumentalnych w Szczecinie, a Przybysze – Grand Prix Festiwalu Euroshorts’99. Wszystkie wyemitowała telewizyjna Jedynka w cyklu Czas na dokument. Od kilku lat realizuje filmy zagranica. Najpierw Znaleźć, pochować – film o kobietach w Bośni, które czekają na wiadomość o bliskich po wojnie w byłej Jugoslawii, potem Piemonte – opowieść o miasteczku na Istrii, w którym mieszka tylko jeden człowiek, a ostatnio Chicago – serial dokumentalny dla telewizji TVN (współreżyseria, 25 odcinków). Sławę przyniósł jej film fabularny Pręgi, zrealizowany według scenariusza Wojciecha Kuczoka. W 2011 roku na Festiwal w Opolu przygotowała koncert Panna Madonna Legenda Tych Lat poświęcony twórczości Ewy Demarczyk.

Patronem medialnym filmu jest portal lubimyczytac.pl.

Polski odcinek serii City(W)rites powstał w ramach projektu Reading Małopolska. To wspierany ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 zestaw działań, w ramach którego Małopolska i jej stolica, Kraków, chcą komunikować swoje dziedzictwo literackie oraz włączyć się w budowanie sieci współpracy regionów kreatywnych w dziedzinie literatury.

Fot. Michał Sosna

Wpisz szukaną frazę: