fbpx

Weekend z książką – Krakowski Kiermasz Książki powraca!

Choć pąki na drzewach nie rozwinęły się jeszcze w liście, w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO mamy już pierwsze oznaki literackiej wiosny! 22 i 23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na Placu Św. Marii Magdaleny odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki – kameralny targ, na którym swoją ofertę zaprezentują antykwariusze i bukiniści z Krakowa oraz regionu. Na uczestników czekają warsztaty, wykłady i pokazy introligatorskie, a także kawa i przekąski. Swoje atrakcje na najbardziej literacki weekend wiosny szykuje również pobliski Instytut Cervantesa, a także krakowskie i małopolskie księgarnie oraz biblioteki. Zapraszamy!

UWAGA:

Ze względu na niekorzystną prognozę pogody na najbliższy weekend, przenosimy Krakowski Kiermasz Ksążki do Pawilonu Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych 2. Choć pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza, my nie zamierzamy zmieniać planów, dlatego w dniach od 22 do 23 kwietnia, zapraszamy na ciepłą herbatę do przytulnego Pawilonu Wyspiańskiego, gdzie wystawią się wszyscy antykwariusze i bukiniści zaproszeni na kiermasz. Program wydarzeń nie ulegnie zmianie. Serdecznie zapraszamy do wspólnego celebrowania kwietniowego święta książki!

Krakowski Kiermasz Książki to cykliczna, plenerowa impreza. Promuje ideę drugiego obiegu literatury i przypomina, że dobra książka nie ma daty ważności. W tym roku zaplanowaliśmy aż cztery edycje kiermaszu! 22 i 23 kwietnia od 11:00 do 18:00 zaprezentują się antykwariaty: Abecadło, Hulaj Pole, Suszek, 451 stopni i Świat w Tunelu, unikatowa księgarnia komiksowa Fankomiks, podgórska Szafa Pełna Książek oraz bukiniści znani z niedzielnych poranków na Hali Targowej.

Program kwietniowego kiermaszu uzupełnią spotkania, pokazy i warsztaty – uczestnicy dowiedzą się m.in., jak obsługiwać prawdziwy powielacz białkowy do kopiowania opozycyjnej prasy z lat 80. i nauczą się zszywać artystyczne notesy Rebook. Dla dzieci zaplanowaliśmy warsztaty rysowania komiksów, zajęcia z origami i warsztaty drukarskie organizowane przez Bibliotekę Kraków, czytanie bajek w wykonaniu ekipy Księgarni pod Globusem. W programie znalazł się także ciekawie zapowiadający się wykład o powojennej literaturze mesjanistycznej oraz spacer po krakowskich antykwariatach, który poprowadzi Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego.

W związku z zaplanowanymi na 23 i 24 kwietnia, 16. Małopolskimi Dniami Książki „Książka i Róża” na swoje stanowisko zaprosi też Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, a z okazji przyznania Eduardo Mendozie Nagrody Cervantesa nazywanej hiszpańskim Noblem – w niedzielę 23 kwietnia w pobliskim Instytucie Cervantesa odbędą się dni otwarte. Na miejscu kiermaszu będzie można napić się kawy ze stylowego włoskiego pojazdu Kavke Cafe oraz przekąsić hummus Amamamusi i pieczone kasztany z oryginalnego parowoziku Pana Kasztana.

Szczególnie intensywny program wydarzeń szykują na Światowy Dzień Książki krakowskie księgarnie. W ramach ogólnopolskiego Weekendu Księgarń Kameralnych swoje wydarzenia zaplanowały m.in. Księgarnia Pod Globusem i Pod Szesnastką, Lokator, De Revolutionibus Books & Café, Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza i wiele innych. Weekend Księgarń Kameralnych to oddolna inicjatywa księgarzy, która obejmie w tym roku aż 20 miast w Polsce! W drugiej połowie kwietnia ruszą również projekty kulturalne realizowane w ramach pierwszego w Polsce miejskiego programu wsparcia działalności kulturalnej w księgarniach.

Więcej szczegółów wkrótce!

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU!

1920_1080

Krakowski Kiermasz Książki
program wydarzeń w Pawilonie Wyspiańskiego

 

22 kwietnia (sobota)

12:00-14:00 – warsztaty origami „Moja Książka z wyobraźnią” oraz „Zostań drukarzem” przeprowadzą pracownicy Biblioteki Kraków. Uczestnicy dowiedzą się m.in., jak z kilku kartek papieru wykonać oryginalną książkę oraz wyrzeźbią swoje inicjały w styropianie. Zapraszamy w szczególności rodziców z dziećmi! Wstęp wolny, rejestracja na miejscu podczas kiermaszu.

13:00-15:00 – drukujemy „bibułę”! Działanie powielacza białkowego prezentuje Leszek Jaranowski, działacz opozycji niepodległościowej w latach 80.

12:00-14:00 – spacer po antykwariatach. Poznajcie Szpitalną – ulicę książki, inne najciekawsze adresy na bibliofilskiej mapie Krakowa oraz ludzi, którzy je prowadzą. Spacer poprowadzi dr hab. Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego. Obowiązkowa rejestracja: spacery@miastoliteratury.pl, informację o miejscu zbiórki podajemy w odpowiedzi na zgłoszenie. Ilość miejsc ograniczona!

15:00-17:00 – „Zbawić Polskę, wskrzesić świat” – prelekcja o mesjanizmie powojennym. Myślicie, że na imię „40 i 4” czekało tylko pokolenie Mickiewicza? Nic bardziej mylnego! O nieznanej twarzy powojennej literatury emigracyjnej opowie dr Paweł Chojnacki, historyk i filozof.

 

23 kwietnia (niedziela)

12:00-14:00 Bajki pod Globusem. Czytamy bajki z księgarzami!

14:00-16:00 – otwarte warsztaty rysowania komiksów. Zajęcia prowadzi Michał Jankowski – pomysłodawca i koordynator Małopolskiego Studia Komiksu. Wstęp wolny, rejestracja na miejscu podczas kiermaszu.

16:00-18:00 – pokaz introligatorski. Sklejamy Rebooki – ręcznie tworzone, artystyczne notesy z okładkami starych książek. Możliwość zakupienia notesów na miejscu.

 

20 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy również na finisaż wystawy „Antykwariat jako Instytucja kultury” w Bibliotece Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ul. Rakowicka 27, s. 110), w ramach której dr hab. Nieć opowie o handlu książką dawną i używaną w Polsce. W ramach ekspozycji można zobaczyć m.in. pamiątki związane z Rycerskim Zakonem Bibliofilskim z Kapitułą Orderu Białego Kruka w Krakowie, zabytkowe przewodniki po Krakowie oraz publikacje poświęcone działalności charytatywnej Tadeusza Kościuszki – mniej znanemu obliczu polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego. Więcej informacji tutaj.

 

UWAGA: nie są to wszystkie atrakcje, jakie zaplanowaliśmy na ten wyjątkowy weekend – wypatrujcie nowych niespodziewanych wieści na naszych kanałach! Szczegóły wkrótce.

 


Więcej o Weekendzie Księgarń Kameralnych: tutaj.
16. Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” więcej: tutaj.

Wpisz szukaną frazę: