fbpx

Warsztaty kreatywnego pisania z Maxem Cegielskim

Max Cegielski jest nie tylko pisarzem, lecz także reporterem i podróżnikiem. Jest kimś, kto działa i opowiada się po stronie praktyki, a nie teorii. Dlatego właśnie ten warsztat o podróżowaniu będzie w stu procentach praktyczny i oparty na tekstach uczestników.

  • Przychodząc na zajęcia będziesz mieć jedyną szansę, żeby pisarz ocenił oraz przeanalizował Twój tekst i powiedział Ci co możesz zrobić lepiej, a zatem – żeby dał Ci bardzo konkretne wskazówki.

Na przykładach tekstów – swojego i innych – dowiesz się jakie pułapki czyhają na piszących o podróżach i jak bardziej wykorzystywać pisarskie możliwości.

Dla Maxa Cegielskiego bardzo ważne jest to, że podróż może być wszędzie. W końcu bycie w podróży to sposób myślenia, a nie przemierzane kilometry. Nie ma więc znaczenia czy wybierzesz się na biegun południowy psim zaprzęgiem, objedziesz świat dookoła na rowerze, czy pojedziesz tramwajem do Nowej Huty. Znaczenia ma to jak patrzysz na rzeczywistość dookoła Ciebie, co dostrzegasz, co uznasz za warte zapisania oraz jakie wyciągasz wnioski.

Reporter poprowadzi warsztat dla osób, które chcą pisać o podróżowaniu – bliskim i dalekim, egzotycznym i nie, o podróżowaniu w ogóle. Wiedza będzie przydatna niezależnie od tego, jaka forma jest Ci najbliższa. Piszesz podróżniczego bloga? Interesuje Cię dziennikarstwo? A może chcesz napisać książkę reporterską czy przygodową? Esej z podróży? Nauczysz się dużo niezależnie od tego, jaki jest Twój profil literacki – umiejętność opisywania rzeczywistości to w końcu wiedza uniwersalna. Zajęcia nie są dedykowane dla żadnej grupy – znajdą w nim swoje miejsce i początkujący, i zaawansowani pisarze, ponieważ każdy z uczestników dostanie indywidualne wskazówki do swojego tekstu.

  • Jak będzie wyglądał warsztat?

Każdy uczestnik przesyła swoją próbkę tekstu – od 1 do 5 stron znormalizowanego maszynopisu na temat dowolnej podróży. Odległości naprawdę nie mają znaczenia! Piesza podróż po Krakowie jest równie dobra jak backpakerska po Wietnamie. Tekst ma być próbką, propozycją, może być kawałkiem czegoś większego, ale niekoniecznie. I najważniejsze – nie musi być gotową, skończoną, wymuskaną całością na miarę Nike. To w końcu tekst do nauki.

Zapisani uczestnicy przesyłają sobie nawzajem teksty, aby każdy z nich miał okazję przeczytać tekst drugiej osoby. Przed warsztatem przeczyta je również prowadzący i przygotuje wskazówki, aby omówić je na zajęciach. Oczywiście będzie mnóstwo miejsca na pytania.

Zapisz się na warsztaty już dzisiaj, kliknij tutaj.


cegielski

Max Cegielski – dziennikarz, pisarz. W TVP Kultura współprowadził „Halę Odlotów” uhonorowaną nagrodą Grand Press w 2015 roku. Autor między innymi książek Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (Nagroda imienia Beaty Pawlak, 2009), Mozaika. Śladami Rechowiczów (2011), oraz Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata (2015). Twórca i kurator projektów artystycznych: Migrujący Uniwersytet Mickiewicza (Stambuł), Global Prosperity (Gdańsk, Warszawa). Współautor (wraz z Anną Zakrzewską) wielu reportaży i dokumentów telewizyjnych o sztuce współczesnej.

Wpisz szukaną frazę: