fbpx

W roli głównej – Helena Majdaniec

W najbliższą sobotę (25 stycznia) o godz. 17.00 zapraszamy do księgarnio-kawiarni Czuły Barbarzyńca w Krakowie na spotkanie autorskie z Rafałem Podrazą, autorem książki Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień. W programie nie zabraknie muzyki artystki, w tym m.in. jej nieznanych francuskich piosenek. Wstęp wolny!

Helena Majdaniec to wielka gwiazda polskiego big-beatu. Stawiana w jednym rzędzie z Adą Rusowicz, Kasią Sobczyk i Karin Stanek. Nazywana „królową twista”, mająca na swoim koncie takie przeboje jak: Rudy rydz, Zakochani są wśród nas, Jutro będzie dobry dzień czy Czarny Ali Baba. Pierwsza wykonawczyni legendarnych Tańczących Eurydyk. Jaka była? Dlaczego w momencie największej popularności wyjechała do Francji? Na te i inne pytania próbuje odpowiadać Rafał Podraza w książce Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień.

Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień to pierwsza w Polsce publikacja w całości poświęcona Helenie Majdaniec. Książkę sfinansował Wydział Kultury Urzędu Miasta w Szczecinie. Na książkę złożyło się pięćdziesiąt pięć bogato ilustrowanych wspomnień jej rodziny, przyjaciół i współpracowników. Wszystkie zebrał Rafał Podraza, szczeciński dziennikarz, pisarz i poeta, którego urzekła niejednoznaczność postaci. – Chciałem ocalić od zapomnienia jedną z najważniejszych artystek polskiego big-beatu. Ta książka ma niejako przywrócić piosenkarkę jej ukochanemu miastu, za którym zawsze tęskniła, o czym często mówiła w wywiadach – mówi autor.

O Majdaniec opowiadają m.in. szczecińscy muzycy: Grażyna Rudecka, Zbigniew Włodarczyk i Wojciech Rapa. W książce znajdziemy też wspomnienia Katarzyny Gaertner, Haliny Kunickiej, Ireny Jarockiej, Czesława Niemena, Karin Stanek, Marii Szabłowskiej czy Mariana Lichtmana, perkusisty zespołu Trubadurzy. Ogromne archiwum niepublikowanych wcześniej zdjęć udostępniała na potrzeby książki także Małgorzata Majdaniec – bratanica piosenkarki.

Wydawnictwo jest wyjątkowe również ze względu na towarzyszącą mu płytę z piosenkami nagranymi przez Helenę Majdaniec we Francji. Melodie, do których artystka śpiewa po francusku nie pojawiły się nigdy wcześniej w Polsce, w oficjalnym obiegu.

Wpisz szukaną frazę: