fbpx

W Edynburgu trwa święto książki – i poezji!

Edynburg, jedno z Miast Literatury UNESCO, postanowił w widowiskowy sposób uczcić Światowy Dzień Książki, obchodzony w Wielkiej Brytanii 3 marca. Codziennie od 3 do 13 marca na fasadzie Royal Bank of Scotland w dzielnicy Leith wyświetlane są wiersze z jednego z 11 Miast Literatury. Projekt został przygotowany we współpracy z Krakowem, który jest miastem partnerskim Edynburga w ramach sieci Miast Literatury UNESCO.

Wiersz z Krakowa, autorstwa Marka Porąbki, będzie wyświetlany na zakończenie akcji 13 marca. W Edynburgu, oprócz poezji ze stolicy małopolski, wyświetlane są utwory pochodzące z Melbourne (Australia), Iowa (USA), Dublina (Irlandia), Rejkjavíku (Islandia), Norwich (Anglia), Dunedin (Nowa Zelandia), Pragi (Republika Czech), Heidelbergu (Niemcy) i Granady (Hiszpania). Projekcjom towarzyszy wystawa w centrum Creative Exchange, przedstawiające każde z miast i autorów wyświetlanych dzieł.

Inspiracją dla akcji był dobrze znany Krakusom realizowany od trzech lat projekt Multipoezja – projekcje wierszy w każdym pierwszym tygodniu miesiąca na ścianie Kamienicy Potockich (na rogu ulicy Brackiej i Rynku Głównego). Wśród nich było m.in. 48 utworów Marka Porąbki, którego wiersz będzie prezentowany w Edynburgu. Jednak korzenie Multipoezji sięgają o wiele dalej, aż do 2002 roku, kiedy wyświetlanie wierszy w tym miejscu zostało zainicjowane przez Fundację Poemat i rozpoczęło się autorską akcją Michała Zabłockiego „366 wierszy w 365 dni”.

Więcej na temat szkockiego projektu można znaleźć na stronie: http://www.cityofliterature.com/words-on-the-street/leith-poetry-projections-2016/

Wpisz szukaną frazę: