fbpx

W Dzień Księgarza ogłosimy księgarnie roku – zapraszamy!

Która krakowska księgarnia wygra głosowanie w kończącym się plebiscycie? Które miejsca czytelniczki i czytelnicy wyróżnią tym razem Znakami Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO? 13 grudnia, w Dzień Księgarza, zapraszamy na (nie)uroczystą galę wręczenia nagród w plebiscycie „Wybieramy księgarnie roku 2018”. Spotkaniu towarzyszyć będzie krakowska premiera dwóch nowych przekładów prozy Josepha Conrada na język polski: Opowiadań i Tajnego agenta z udziałem tłumaczy – Magdy Heydel i Macieja Świerkockiego.

35 adresów, które stanowi o literackim kolorycie Krakowa. Kameralne księgarnie to bohaterki trwającego od 5 listopada plebiscytu organizowanego przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, w którym krakowianki i krakowianie doceniają miejsca wyróżniające się ambitną, wychodzącą poza oczekiwania rynku ofertą, kulturotwórczym programem i wyjątkową atmosferą. Właściwie każda z nich może się czuć w tym roku zwyciężczynią, przychodzi jednak czas, kiedy trzeba odkryć karty! W ubiegłym roku Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO otrzymało pięć księgarń: De Revolutionibus Books & Café, Massolit Books & Café, księgarnia muzyczna Kurant, Księgarnia Muza II i Księgarnia WAM. W tym roku będzie jeszcze ciekawiej, bo ogłoszone zostaną laureatki pierwszej, drugiej i trzeciej nagrody, a także Antykwariat Roku.

Głosowanie trwa jeszcze do jutra – zachęcamy do odwiedzania strony http://ksiegarnie.miastoliteratury.pl/ lub do głosowania stacjonarnego w ulubionych księgarniach i antykwariatach.

A 13 grudnia po uroczystości wręczenia dyplomów w plebiscycie czeka nas także spotkanie poświęcone premierom dwóch nowych przekładów Josepha Conrada na język polski, których dokonali w ostatnim czasie Magda Heydel i Maciej Świerkocki. Zbiór Opowiadania wydany z końcem listopada nakładem Wydawnictwa Czarne (seria klasyka, przekład Magda Heydel) obejmuje teksty z różnego okresu, składające się na fascynujący portret Conrada – wielkiego stylisty i wielkiego ironisty jednocześnie, człowieka głęboko przejętego losami cywilizacji, które na przełomie XIX i XX wieku mogły się rysować równie ponuro, co dzisiaj. Z diagnozami patrona odbywającego się w Krakowie międzynarodowego festiwalu literackiego można polemizować, ale trudno przejść obok nich obojętnie.

Tajny agent (1907) to szczególna pozycja w dorobku autora Jądra ciemności. Brak w nim marynistycznych plenerów i kolonialnej aury, niektórzy dopatrują się za to w tej powieści jednego z pierwszych literackich opisów międzynarodowego terroryzmu. Nowego spolszczenia tekstu (Wydawnictwo Officyna 2018) podjął się Maciej Świerkocki.

Spotkanie z obojgiem tłumaczy poprowadzi dr hab. Andrzej Juszczyk z Katedry Teorii Literatury UJ, kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada – Conradianum.

Na obchody Dnia Księgarza zapraszamy 13 grudnia do klubu Hevre (ul. Meiselsa 18). Rozpoczynamy o godz. 19.

Spotkanie i plebiscyt „Wybieramy księgarnie roku” są elementami strategii wspierania niezależnych księgarń w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, prowadzonego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Patroni medialni: Radio Kraków, Gazeta Wyborcza Kraków, TVP Kraków

Partnerzy: Conradianum – Ośrodek Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Officyna, HEVRE, Lubimy Czytać, Książki Kupuję Kameralnie, Wyliczanka, Fundacja Miasto Literatury

Wpisz szukaną frazę: